Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 3. máj 2025Meniny má Galina
< sekcia Slovensko

Na doživotie odsúdení Molnár a Masár o prepustenie stále nepožiadali

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Obaja mohli požiadať o podmienečné prepustenie z väzenia koncom septembra 2015.

Bratislava 18. januára (TASR) - Na doživotie odsúdení vrahovia, 56-ročný Ľubor Masár a 73-ročný Ján Molnár, zatiaľ o podmienečné prepustenie z väzenia nepožiadali, napriek tomu, že tak mohli urobiť v septembri minulého roku.

O prepustenie mohli požiadať osobne v ústave na výkon trestu odňatia slobody alebo prostredníctvom svojich obhajcov a príbuzných na Okresnom súde v Trnave. TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Jana Kondákorová a ďalšie justičné zdroje. Ak by požiadali o podmienečné prepustenie a súdy by im vyhoveli, tak by sa po prvý raz v histórii SR dostali na slobodu na doživotie odsúdení vrahovia.

Obaja mohli požiadať o podmienečné prepustenie z väzenia koncom septembra 2015, keďže si odsedeli 25 rokov a po uplynutí takejto lehoty, napriek tomu, že v roku 1991 boli právoplatne odsúdení na doživotie, im to umožňuje slovenský Trestný poriadok. O tom, či budú skutočne prepustení, by rozhodoval Okresný súd v Trnave a s najväčšou pravdepodobnosťou po odvolaní odsúdených alebo prokurátora aj Krajský súd v Trnave.

Masár a Molnár boli po Nežnej revolúcii prví, ktorých odsúdili na doživotie za vraždu. Predtým, za bývalého režimu, boli súdení za rozličné trestné činy. Boli však prepustení na slobodu, keďže sa na nich vzťahovala rozsiahla amnestia vtedajšieho prezidenta Václava Havla. Masár už raz, v roku 2014, o podmienečné prepustenie požiadal, nespĺňal však zákonné dôvody - nemal odsedených 25 rokov.

Doživotný trest odňatia slobody koncom minulého roka vykonávalo viac ako 40 odsúdených. Smutne známy deväťnásobný vrah Ondrej Rigo môže požiadať o podmienečné prepustenie v roku 2018. Za viacero vrážd odsúdený banskobystrický boss Mikuláš Černák sa takto môže teoreticky dostať na slobodu v roku 2023.

Masár, pôvodom z Trnavy, spoločne s Molnárom v auguste 1990 v Rakúsku znásilnil a následne zaškrtil Holanďanku Gabriellu Widdershovenovú–Groenovú. Jej manžela zviazali, ťažko zranili a vyhodili z auta. Ten však útok prežil a neskôr na súde proti páchateľom svedčil. Oboch zločincov poslal do výkonu trestu odňatia slobody na doživotie Mestský súd v Bratislave. Vrahovia počas procesu usvedčovali jeden druhého. Telo Holanďanky sa našlo v značnom štádiu rozkladu približne po dvoch mesiacoch. Masára sa podarilo polícii chytiť po necelých dvoch týždňoch. Brutálny čin šokoval vtedy slovenskú aj rakúsku verejnosť.

UNIKÁTNE FOTOGRAFIE: Bratislava bude mať zoologickú záhradu

Teraz.sk prináša historické fotografie z archívu TASR s dobovými popiskami.

- Ukrajinskí vojaci sa na budúci týždeň pridajú k britským vojakom na historickej prehliadke v Londýne pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe, oznámila v sobotu vláda Spojeného kráľovstva.

- Pakistan v sobotu uskutočnil skúšobné odpálenie raketového zbraňového systému zem-zem, uviedla tamojšia armáda.

- V sobotu sa v obci Košariská v okrese Myjava a na Mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle uskutoční regionálna spomienková slávnosť pri príležitosti 106. výročia jeho tragickej smrti.

- Pri nočnom izraelskom útoku na utečenecký tábor v Chán Júnise zahynulo najmenej 11 ľudí vrátane troch bábätiek, informovala v sobotu tamojšia civilná obrana.

- Vstup Ukrajiny do EÚ bude mať významný vplyv na slovenský agropotravinársky sektor, a to v niektorých oblastiach aj negatívny.

- Slovenská futbalová reprezentácia odohrá počas jesene v rámci kvalifikačnej A-skupiny o postup na MS 2026 tri domáce stretnutia v Bratislave, Trnave a Košiciach.

- Po úspechu protiimigračnej strany Nigela Faragea v anglických komunálnych voľbách čelia vyššiemu tlaku spolustraníkov britský labouristický premiér Keir Starmer a líderka opozičných konzervatívcov Kemi Badenochová.

- Potraviny obsahujúce hmyz by mali byť podľa koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) jasne označené.

- V priebehu prvých dvoch májových týždňov sa očakáva dopad na zemský povrch vesmírnej sondy Kosmos 482 zo sovietskych čas.

- Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

- Po výbuchu bomby v sobotu skoro ráno v meste Solún na severe Grécka zomrela 38-ročná žena.

- Minulý rok bol z hľadiska kvality ovzdušia priemerným v porovnaní s rokmi 2017 až 2023.

- Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov. Úzkosťou trpí 20 % manažérov, ide pritom o najvyšší podiel spomedzi všetkých povolaní.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Podnikateľ Michal S., ktorý figuruje v kauze Mýtnik ako kľúčový svedok ,sa má 12. mája postaviť pred Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica.

- Hnutie Slovensko kritizuje prepad SR v rebríčku slobody médií. Viní za to vládu Roberta Fica (Smer-SD).

- Slovenskí hokejisti si zahrajú tretí rok za sebou zápas o bronz na MS hráčov do 18 rokov.