Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

NRSR: Plénum posúdi odsun platby DPH až po úhrade faktúr

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Platbu DPH až po úhrade faktúr prináša novela zákona o DPH, ktorú vládna strana Smer-SD avizovala ešte v rámci prvého sociálneho balíčka.

Bratislava 21. júna (TASR) - Séria jedenástich návrhov ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) otvorí v utorok (23.6.) ráno druhý rokovací týždeň 53. schôdze Národnej rady SR. Kažimír okrem iného predstaví odsunutie platby DPH až po úhrade faktúr i návrh na ochranu vkladov občanov v bankách do 100.000 eur.

Platbu DPH až po úhrade faktúr prináša novela zákona o DPH, ktorú vládna strana Smer-SD avizovala ešte v rámci prvého sociálneho balíčka. Podnikatelia by tak mali platiť DPH až vtedy, keď prijmú platbu za dodané tovary alebo služby od svojho odberateľa.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vysvetľoval, že situácia malých dodávateľov či subdodávateľov je často kritická. "Na jednej strane vykonajú prácu, dodajú tovar a vyžaduje sa od nich, aby dopredu zaplatili DPH, a ten, kto od nich tovar odoberie, im nezaplatí faktúry. Potom dochádza k rôznym krízovým situáciám, kedy tieto malé firmy nemajú dostatok financií, štát od nich vymáha DPH a dochádza k bludnému kruhu, ktorý spôsobuje množstvo ekonomických ťažkostí," povedal.

Zmenu v ochrane vkladov prináša novela zákona, podľa ktorej vklady občanov budú chránené do výšky 100.000 eur na jedného vkladateľa v rámci jednej banky a celej EÚ. "Bude to znamenať zvýšenie stability bankového systému, ako aj ochrany vkladateľov, ktorá bude jednotná v rámci celej únie," priblížilo ministerstvo.

Kažimír predstaví aj úpravu režimu pokút a sankcií za nesplnenie daňových povinností. Tú prináša novela daňového poriadku a jej hlavným cieľom je motivovať daňové subjekty k riadnemu a včasnému plneniu daňových povinností. Právna norma upravuje výšku sankcií zohľadňujúcu časové hľadisko pri dodatočnom priznaní a vyrubení správnej výšky dane. Ďalšou zmenou je, že daňovníkovi sa má umožniť podať dodatočné daňové priznanie v lehote 15 dní aj po začatí daňovej kontroly. "Podanie bude mať za následok uloženie nižšej sankcie než v prípade vyrubenia dane správcom dane na základe výsledkov daňovej kontroly," vysvetlil rezort financií.

Najneskôr do stredy (24.6.) by sa malo hovoriť aj o riešení migračných výziev, ktorým aktuálne čelí EÚ. Tento bod zaradil do programu schôdze predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD). O výsledné stanovisko parlamentu by sa chcel oprieť aj predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) na štvrtkovom (25.6.) summite premiérov. "Cítim, že poslanci NR SR s k tomu chcú vyjadriť. Preto sa počas schôdze dohodneme, na ktorý termín diskusiu zaradíme," avizoval Pellegrini. Väčšinový postoj politikov na Slovensku voči kvótam, podľa ktorých by sa mali migranti nachádzajúci sa v Taliansku a Grécku, rozdeliť do krajín EÚ, je odmietavý. SR by mala prijať 785 migrantov.

Definitívny verdikt sa čaká vo štvrtok pri novele školského zákona. Rozprava k tomuto bodu už prebehla, pre veľký počet pozmeňujúcich návrh sa však samotné hlasovanie odložilo. Vládny Smer-SD presadzuje, aby zriaďovateľ verejnej školy získal od septembra kompetenciu dvakrát nesúhlasiť s nomináciou rady školy na riaditeľa. Dnes možnosť vetovať kandidáta nemá. Zriaďovateľ však bude musieť svoj nesúhlas s kandidátom písomne zdôvodniť. Následne sa uskutoční druhé, úplne nové výberové konanie.

Ak zriaďovateľ nebude akceptovať ani nového kandidáta, bude mať ešte možnosť obrátiť sa na miestne zastupiteľstvo s návrhom na vyslovenie nesúhlasu. Na to, aby riaditeľ vymenovaný nebol, budú potrebné minimálne tri pätiny hlasov poslancov príslušného zastupiteľstva. Ak ich primátor, starosta či predseda VÚC nezíska, kandidáta na riaditeľa už bude musieť na päť rokov vymenovať. Ak však presvedčí dostatok poslancov, že kandidát nie je vhodný, ďalší výber riaditeľa už nebude v réžii rady školy, ale pôjde sa cez výberové konania na základe zákona o výkone prác vo verejnom záujme.

Poslancov čaká aj voľba členov Rady Slovenského pozemkového fondu, správa generálneho prokurátora o činnosti za rok 2014, ako aj správa o činnosti SIS a Vojenského spravodajstva za minulý rok.