Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Slovensko

OĽaNO chce ústavnú väčšinu pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov

Igor Matovič, archívna snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Minister spravodlivosti Gál predložil koncom mája na pripomienkovanie nové pravidlá voľby ústavných sudcov, na ktorých sa dohodla koalícia.

Bratislava 22. júna (TASR) - Hnutie OĽaNO trvá na tom, aby Národná rada (NR) SR volila kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR najmenej 90 hlasmi, teda ústavnou väčšinou. O zmene hovorili s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd). Informoval o tom predseda OĽaNO Igor Matovič na tlačovej konferencii v parlamente.

"Prišli sme s 30 návrhmi na zmenu, ale s jednou zásadnou. A to, aby na zvolenie kandidátov na ústavných sudcov bola potrebná ústavná väčšina," doplnil s tým, že aj Benátska komisia odporúča ústavnú väčšinu. Matovič zdôraznil, že veľmi záleží na tom, kto bude sedieť na ústavnom súde.

Doterajšie návrhy podľa Matoviča môžu viesť k tomu, že na budúci rok bude 13 z 13 sudcov Ústavného súdu SR zvolených vládnou väčšinou. Matovič podozrieva koalíciu, že si chce zabezpečiť takto beztrestnosť do roku 2031, keď sa týmto sudcom skončí funkčné obdobie.

Podobný názor má aj líderka OĽaNO Veronika Remišová. "Vládna väčšina môže ovládnuť Ústavný súd do roku 2031. Môže takto zablokovať aj zásadné zmeny fungovania na Slovensku napríklad prísnejšie zákony v oblasti korupcie," uviedla Remišová. Ústavná väčšina pri voľbe by podľa nej zabezpečila, aby na Ústavný súd boli vybratí "skutočne kvalitní odborníci".

Odmieta argument koaličných poslancov, že koalícia a opozícia v súčasnom zložení by sa nedokázali dohodnúť. "To nie je pravda, keď koalícia navrhne čestných a dobrých kandidátov, nemáme problém ich podporiť," zdôraznila Remišová. Poukázala napríklad na niekdajšiu voľbu viceguvernéra Národnej banky Slovenska, kde OĽaNO kandidáta vlády podporilo.

Minister spravodlivosti Gál predložil koncom mája na pripomienkovanie nové pravidlá voľby ústavných sudcov, na ktorých sa dohodla koalícia. Kandidáti sa majú voliť v parlamente nadpolovičnou väčšinou, namiesto doterajších 40 rokov musia mať najmenej 45. Požiadavkou tiež je, aby boli všeobecne uznávanou osobnosťou v odbore práva a alternatívne musia mať aj niektorú z odborných právnických skúšok, pravidelne publikovať alebo prednášať a ovládať svetový jazyk. Na zmenu Ústavy bude minister potrebovať hlasy opozície.