Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 11. február 2025Meniny má Dezider
< sekcia Slovensko

Ondruš: V europarlamente chcem zlepšiť ochranu práv zamestnancov

Na snímke slovenský europoslanec Branislav Ondruš (Hlas-SD) počas ustanovujúcej plenárnej schôdze Európskeho parlamentu po júnových voľbách v utorok 16. júla 2024 v Štrasburgu. Foto: TASR - Martin Baumann

Ondruš bude pôsobiť v europarlamentnom Výbore pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL).

Štrasburg 25. júla (TASR) - Najväčšími prioritami v úlohe europoslanca budú pre Branislava Ondruša (Hlas-SD, nezaradený) zlepšiť postavenie a ochranu práv a záujmov zamestnancov, podpora regionálnych politík či ochrana európskych výrobcov. Uviedol to v rozhovore pre TASR.

Ondruš bude pôsobiť v europarlamentnom Výbore pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL). Výbory vypracúvajú, menia a prijímajú legislatívne návrhy a iniciatívne správy. Zvažujú návrhy eurokomisie a Rady a v prípade potreby vypracúvajú správy, ktoré sa predkladajú plénu.

I vďaka členstvu v tomto výbore chce pracovať na tom, aby mali zamestnanci silnejšie možnosti presadzovať svoje práva a záujmy. "A predovšetkým sa chcem sústrediť na to, aby slovenskí zamestnanci neboli pracujúcimi druhej kategórie v Európskej únii." Podľa jeho slov to chce docieliť lepším vynucovaním a praktickým využívaním toho, čo už v súčasnosti európska legislatíva poskytuje. Myslí si, že túto legislatívu často zamestnávatelia dostatočne nerešpektujú.

Ondruš sa chce taktiež sústrediť na podľa jeho slov špecifický problém - postavenie slovenských zamestnancov v nadnárodných korporáciách. Tvrdí, že často majú vysoko produktívni a výkonní zamestnanci zo Slovenska horšie pracovné podmienky a odmeny v porovnaní s ostatnými.

Vo výbore chce taktiež presadiť hodnotenie všetkých návrhov, s ktorými Európska komisia do europarlamentu prichádza, cez prizmu sociálnych vplyvov. Myslí si, že to v doterajšom rozhodovaní Európskeho parlamentu (EP) chýbalo vo viacerých rozhodnutiach vrátane ekonomiky, životného prostredia či priemyslu. Poukázal napríklad na prísnejšie uplatňovanie emisných noriem pre budovy od roku 2027, čo podľa neho môže prehĺbiť energetickú chudobu.

Ďalšou z priorít je pre Ondruša podpora sociálnej a regionálnej ekonomiky. "Nevidím žiaden dôvod, prečo by školy, nemocnice alebo zariadenia sociálnych služieb nemali možnosť v rámci verejného obstarávania uprednostňovať lokálnych dodávateľov," uviedol pre TASR slovenský europoslanec, ktorý v júnových voľbách do EP získal 42.423 prednostných hlasov. Lokálni dodávatelia podľa neho vytvárajú nové pracovné miesta, znižuje sa uhlíková stopa, a teda aj negatívne vplyvy na životné prostredie.

"Chcel by som presadiť, že osobne v regiónoch, ktoré neprofitujú z globálneho ekonomického vývoja, sa zavedenú princípy sociálnej ekonomiky - aby verejní obstarávatelia vyhodnocovali sociálne kritéria, dopady na zamestnanosť a aby cena nakupovaných tovarov nebola primárnym kritériom. Týmto spôsobom by sme podporili rozvoj regiónov," spresnil europoslanec.

Ondruš bude pôsobiť aj ako náhradník vo Výbore pre medzinárodný obchod (INTA). Podľa neho v snahe odstraňovania bariér medzinárodného obchodu sa zhoršuje postavenie a konkurencieschopnosť európskych výrobcov. Vysvetľuje to tým, že na nich "uplatňujeme nezmyselne prísne kritériá - ekologické, sociálne a ďalšie. Tie ale neuplatňujeme na výrobcov mimo EÚ a našich skôr vyháňame z EÚ," konštatoval, pričom dodal, že by chcel pracovať aj na zmene tejto situácie.

(osobitný spravodajca TASR Martin Žigo)

Blanár: Proces integrácie západného Balkánu zaspal na 20 rokov

Minister uviedol, že sa západný Balkán a krajiny západného Balkánu dostali do hľadáčika Európskej komisie.

- Sprostredkovatelia dohody o prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy sa obávajú jej stroskotania, uviedli v pondelok pre agentúru Reuters dva egyptské bezpečnostné zdroje.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký viceprezident J.D. Vance sa v piatok stretnú na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC), oznámil v pondelok pre agentúru AFP hovorca ukrajinského prezidenta Serhij Nykyforov, píše TASR.

- Najmenej 51 osôb zahynulo po tom, ako sa autobus so 75 cestujúcimi zrútil z diaľničného mosta do znečistenej rokliny v hlavnom meste Guatemaly. Preživší zostali uviaznutí v troskách.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár v pondelok po zasadnutí skupiny Priatelia západného Balkánu v Ríme povedal, že proces integrácie západného Balkánu zaspal na 20 rokov.

- Plánovaná výstavba prečerpávacej stanice Málinec, ktorej investičné náklady sa odhadujú na 2,4 miliardy eur, vyvoláva množstvo otázok a pochybností. V súvislosti s týmto projektom neprebehla potrebná a dostatočná diskusia.

- Hovorca palestínskeho militantného hnutia Hamas v pondelok vyhlásil, že odovzdanie ďalších izraelských rukojemníkov sa odkladá, a to až do odvolania. Hnutie zároveň Izrael obvinilo z porušovania podmienok uzavretého prímeria.

- Európska komisia (EK) v pondelok poobede oznámila, že zareaguje na potenciálne clá Spojených štátov na oceľ a hliník pôvodom z krajín Európskej únie (EÚ). Informuje o tom spravodajca TASR.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR sa zaoberá myšlienkou posilniť technické vzdelávanie už od materskej školy. Uviedol to minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

- Primátor Hriňovej v Detvianskom okrese Stanislav Horník má v súvislosti s plánovanou výstavbou vodnej elektrárne Málinec obavy. Ako v pondelok uviedol pre TASR, k návrhu na určenie investičného projektu za strategickú investíciu má výhrady.

- Frakcia Európskeho parlamentu Patrioti pre Európu (PfE) považuje za hrubé porušenie zákonnej povinnosti transparentnosti, že správa Európskej komisie o boji proti podvodom za rok 2023.

- Cena zlata v pondelok vzrástla a dosiahla nové maximum, keďže hrozba ciel v USA podnietila investície do tzv. bezpečných prístavov. TASR o tom informuje na základe správy Yahoo.

- V poradí už tretí federálny sudca v pondelok zablokoval výkonné nariadenie Donalda Trumpa, ktorým sa prezident USA pokúša skoncovať s praxou automatického udeľovania amerického občianstva každému, kto sa narodí na území Spojených štátov.

- Francúzsko, Srbsko a Slovensko zhromaždili popri summite o umelej inteligencii (AI) v Paríži na pôde francúzskeho ministerstva pre Európu a zahraničné veci niekoľko desiatok ministrov signatárskych štátov Globálneho partnerstva pre umelú inteligenciu (GPAI).

- Umelá inteligencia (AI) môže podľa českého prezidenta Petra Pavla spôsobiť revolúciu a pomôcť k prelomom v zdravotníctve, energetike či vede a vzdelaní, ak bude využívaná zodpovedne. Pavel to povedal v prejave na summite o umelej inteligencii v Paríži.

- Úrad vlády SR vykoná kontrolu projektu Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR s názvom Pomoc osobám z Ukrajiny pri ich vstupe a integrácii na území SR. Kontrolóri preveria proces poskytovania a využívania prostriedkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

- V pondelok podvečer sa v Štrasburgu začína plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu (EP). Eurokomisia na ňom predstaví svoje priority na rok 2025, poslanci budú diskutovať o colných hrozbách zo strany USA či zhodnotia stav slobody médií v Európskej únii.

- Leteckí záchranári transportovali vrtuľníkom po páde z výšky šiestich metrov 31-ročného muža zo Šamorína do traumatologickej ambulancie Univerzitnej nemocnice Bratislava. Po preložení na palubu bol pacient pri vedomí, no s vážnym poranením chrbtice.

- Slovenský futbalový obranca Peter Pekarík by sa mal stať novou posilou SK Dynamo České Budějovice. Posledný tím tabuľky českej ligy údajne čoskoro oznámi angažovanie dlhoročného slovenského reprezentanta, informoval portál sport.cz.

- Žilinská radnica začne od utorka (11. 2.) s odstraňovaním 57 rizikových stromov v Lesoparku Chrasť.

- Prezident SR Peter Pellegrini odcestoval do Paríža, kde sa má stretnúť v Elyzejskom paláci aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. V utorok (11. 2.) sa Pellegrini zúčastní na Globálnom akčnom samite o umelej inteligencii (AI).