Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Opoziční poslanci prerušili schôdzu, Paška by ju chcel obnoviť

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška Foto: TASR/Martin Baumann

Všeobecným súhlasom sa rozhodli, že budú v diskusii pokračovať o mesiac. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) sa pokúsil ich zámer zvrátiť.

Bratislava 14. februára (TASR)- Rokovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR o obžalobe prezidenta Ivana Gašparoviča v súvislosti s nevymenovaním Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora opoziční poslanci prerušili. Všeobecným súhlasom rozhodli, že budú v diskusii pokračovať o mesiac, 12. marca o 13. hodine. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) sa pokúsil ich zámer zvrátiť.

"Uvidíme, čo ste si to vymysleli, alebo budeme pokračovať procedúrou, ktorá je obvyklá. To znamená, ďalej diskutovať o vašom návrhu a následne pristúpime k vykonaniu tajného hlasovania o vašom návrhu," uviedol Paška. Následne zvolal poslanecké grémium, na ktorom by sa mali strany dohodnúť o ďalšom postupe.

Schôdza bola totiž podľa opozície prerušená riadnym všeobecným súhlasom prítomných poslancov. O návrhu by sa teda nemalo hlasovať, keďže nikto z prítomných poslancov nepodal námietku voči návrhu Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS).

Tá po tom, ako sa členovia vládneho Smeru-SD demonštratívne zodvihli a odišli z rokovacej sály, pretože sa nechcú zúčastňovať na "tomto divadle a paškvile opozície", podala procedurálny návrh. Chcela ním zariadiť prerušenie schôdze a pokračovanie rokovania v dôstojných podmienkach. Paška ale spochybnil spôsob, akým bola schôdza prerušená.



Štefanec: Smer chcel znevážiť rokovanie, táto snaha sa obrátila proti nemu



Ivan Štefanec
Foto: TASR/Štefan Puškáš
Rozhodnutie Smeru-SD opustiť rokovanie dnešnej mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR o obžalobe prezidenta Ivana Gašparoviča bolo snahou znevážiť celú diskusiu a napokon sa obrátilo proti samotnej vládnej strane. Na margo komplikovaného vývoja poobedňajšieho rokovania parlamentu to povedal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Keď poslanci Smeru-SD opustili sálu na protest proti téme prebiehajúcej schôdze, predsedajúcim sa stal líder KDH Ján Figeľ. Na procedurálny návrh Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS), aby prerušil rokovanie schôdze dovtedy, kým sa nepodarí zabezpečiť dôstojnejšie podmienky, sa opýtal pléna, či je s týmto návrhom všeobecný súhlas. Keďže v sále boli v tej chvíli prítomní len opoziční poslanci, nikto sa nepostavil proti a Figeľ následne schôdzu prerušil do 12. marca.

Hoci sa predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) ešte snažil na poslaneckom grémiu presvedčiť zástupcov opozície, aby schôdzu dokončili už dnes, napokon rezignoval. Poslanci Smeru-SD, ktorí sa medzičasom zhromaždili v rokovacej sále pre prípad, že by schôdza predsa len pokračovala, si v pléne napokon zorganizovali improvizované sedenie poslaneckého klubu.

"Schôdza je prerušená, verím, že 12. marca budeme rokovať v dôstojných podmienkach," komentovala situáciu Žitňanská. "Schôdza je podľa rokovacieho poriadku prerušená do 12. marca. Pán predseda Paška s tým nič neurobí, iba že by mal takú moc, že by zmenil dátum a vyhlásil, že 12. marca je už dnes," doplnil podpredseda SaS Juraj Miškov.

"Ukazuje sa, že zrejme sami pochopili, že tá téma je veľmi nešťastná a ich samých diskredituje," komentoval prerušenie schôdze Miroslav Číž (Smer-SD). "Aké nedôstojné podmienky? Veď v sále mohli verejnosti vysvetliť svoje stanoviská, zadokumentovať právne dôvody, prečo takto nastúpili a vyvrátiť dôvody, ktoré sme uviedli my. A vidíte, veľmi rýchlo to skončilo, reálne po jednom vystúpení," poznamenal. "Pán Figeľ urobil tento moment, neviem, či je to súčasťou nejakej stratégie, či je dôvod pokúšať sa držať túto tému v pozornosti verejnosti do 12. marca, alebo to bol jediný možný spôsob, ako sa dostať zo situácie, ktorú sám cítil ako trápnu," dodal Číž.

Na otázku, či bude Smer-SD pokračovať v obštrukcii aj 12. marca Číž povedal, že to ešte bude témou rokovania poslaneckého klubu. "Ale ten moment, že zúčastňovať sa na takomto type rokovania je pre Smer nedôstojné, ten asi bude pretrvávať," uzavrel.

B. BUGÁR: Sociálni demokrati predviedli valentínske znásilnenie demokracie



Na snímke predseda Most-Híd Béla Bugár
Foto: TASR/Martin Baumann
Sociálni demokrati dnes predviedli valentínske znásilnenie demokracie na spôsob Smeru-SD. Pre TASR to povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár po prerušení mimoriadnej schôdze k obžalobe prezidenta SR Ivana Gašparoviča, o ktoré sa postarala opozícia. "Predseda Národnej rady zneužil svoju právomoc a vystúpil ešte pred návrhom obžaloby, a potom všetci utiekli," podotkol Bugár v reakcii na to, že poslanci Smeru-SD odišli z rokovania o obžalobe, keďže sa na takom "paškvile a divadle" nechceli zúčastňovať.

Opozícia podľa Bugára rozhodnutím a všeobecným súhlasom o prerušení schôdze do 12. marca iba reagovala na nedôstojnú situáciu, ktorú vytvorili vládni poslanci. Líder Mosta-Híd odmieta argumentáciu, že to nebolo v súlade s rokovacím poriadkom. "Predsedajúci nemusí povedať termín, on sa môže rozhodnúť, kedy stanoví termín," doplnil Bugár.

Člen ústavnoprávneho výboru Anton Martvoň (Smer-SD) tvrdí, že opoziční poslanci využili legislatívnu dieru a porušili zákon. "Pán Figeľ sa mal opýtať určitú vec ľudí v sále, nielen rovno prerušiť to na základe neurčitého procedurálneho návrhu. Je rozdielne, keď sa opýta, či je všeobecný súhlas s prerušením, ako keď sa opýta, či je všeobecný súhlas do 12. marca. On si určil hneď aj termín," argumentoval poslanec.

Hrušovského prekvapilo, že poslanci Smeru-SD sa po prerušení schôdze zišli v rokovacej sále na schôdzi svojho klubu. Kluby zasadajú v miestnostiach, ktoré majú na to určené. Rokovacia sála podľa Hrušovského patrí všetkým 150 poslancom. "Teraz bolo v sále len rokovanie poslaneckého klubu strany Smer a dokonca niektorí poslanci opozície, ktorí tam boli, boli vyzvaní, aby opustili rokovaciu sálu, čo sa nepamätám, že by sa tu za posledné roky stalo. Teda okrem jedného ešte vážnejšieho vyhnania poslanca a to je zbavenie mandátu poslanca Gauliedera," uviedol Hrušovský. Podľa neho došlo do istej miery k pošliapavaniu parlamentnej demokracie.

Paška spôsob, akým bola schôdza prerušená, spochybnil, podľa neho nebol celkom dodržaný rokovací poriadok. "Je to neuveriteľný precedens," vyhlásil pred rokovacou sálou, v ktorej boli prítomní iba poslanci Smeru-SD. Poznamenal, že nejde o rokovanie schôdze, ale o zasadnutie klubu sociálnych demokratov. "Konečne má Smer dôstojnú klubovú miestnosť. Je nás veľa, čo už, ľudia to chceli," podotkol. Opozičného Daniela Lipšica (nezaradený), ktorý sa v sále objavil, požiadal, aby odišiel. "Vitajte pán Lipšic v klube Smeru, máte záujem o koaličnú spoluprácu?" zažartoval Paška.