Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Slovensko

Organizácie apelujú na vyšší záujem súdov identifikovať domáce násilie

Ilustračná foto Foto: TASR/DPA

Organizácie a experti odmietajú tvrdenia, že partnerské a domáce násilie sú marginálne zastúpeným problémom vo veciach starostlivosti súdu o maloletých.

Bratislava 22. februára (TASR) - Súdy by mali pri rozhodovaní vo veciach starostlivosti o maloletých zvýšiť záujem i kapacity na identifikovanie partnerského a domáceho násilia, aj keď to môže zakladať zvýšené časové nároky na ich rozhodovanie. Uviedlo to 17 organizácií a 28 expertov pôsobiacich na Slovensku v oblasti prevencie násilia na ženách a domáceho násilia v liste, ktorý adresovali Súdnej rade SR. TASR o to informovala manažérka komunikácie národného projektu Prevencia a eliminácia rodovej diskriminácie Viera Böttcher.

Tieto organizácie a experti odmietajú tvrdenia, že partnerské a domáce násilie sú marginálne zastúpeným problémom vo veciach starostlivosti súdu o maloletých. „So znepokojením sledujeme snahy vytvárať dojem, že vysoko konfliktné spory rodičov o formu starostlivosti o deti nemôžu mať nič spoločné s problematikou partnerského a domáceho násilia,“ spresnili.

Zdôraznili, že hoci existujú prípady, keď je rodič dieťaťom odmietaný neoprávnene, sú aj prípady, keď dieťa odmieta kontakt opodstatnene. „Základnou úlohou súdov v rozhodovacej praxi musí byť tieto prejavy odlíšiť tak, aby nedošlo k omylu,“ doplnili s tým, že súčasťou posúdenia by mal byť dôkladný skríning v oblasti násilia, donucovacej kontroly, neliečeného psychického ochorenia, porúch osobnosti či iných rizikových faktorov.

Nútený kontakt dieťaťa s rodičom bez ohľadu na jeho názor podľa nich posilňuje v dieťati pocit bezmocnosti. „Najmä vnútený kontakt s rodičom, o ktorom dieťa tvrdí, že ho zneužíval či zneužíva, môže dieťaťu spôsobiť trvalú psychickú ujmu,“ upozornili.

V tejto súvislosti oceňujú záujem Súdnej rady na zvyšovaní kvality rozhodovania súdov vo veciach starostlivosti o maloletých.