Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 1. apríl 2025Meniny má Zita
< sekcia Slovensko

Koncentračný tábor v Petržalke nacisti zlikvidovali pred 80 rokmi

Ilustračné foto Foto: TASR

Petržalka, po nemecky Engerau, bola na základe Mníchovskej dohody, resp. Mníchovského diktátu súčasťou Hitlerovej Veľkonemeckej ríše od 10. októbra 1938 až do oslobodenia Bratislavy.

Bratislava 29. marca (TASR) - Nebol to typický nacistický koncentračný tábor, ako Auschwitz-Birkenau, Dachau, Treblinka, či Mauthausen. Nachádzal sa na území súčasnej bratislavskej Petržalky, vtedajšej Engerau. Väzňov tu týrali a vraždili nie obávaní esesáci, ale príslušníci SA (Sturmabteilung - Útočný oddiel) a politickí fanatici Tretej ríše. Dovedna násilnícki dozorcovia v tábore a počas následného Pochodu smrti zavraždili približne 500 židovských väzňov.

V sobotu 29. marca uplynie 80 rokov od likvidácie tohto tábora pred postupujúcou Červenou armádou a odo dňa, kedy nacistickí dozorcovia donútili väzňov na Pochod smrti do rakúskej dediny Bad Deutch-Altenburg. Stalo sa tak teda krátko pred oslobodením Bratislavy 4. apríla 1945 Červenou armádou a rumunskými jednotkami.

Petržalka, po nemecky Engerau, bola na základe Mníchovskej dohody, resp. Mníchovského diktátu súčasťou Hitlerovej Veľkonemeckej ríše od 10. októbra 1938 až do oslobodenia Bratislavy.

Koncentračný tábor tu vznikol na konci II. svetovej vojny v roku 1944. Pozostával zo šiestich podtáborov, ktorých umiestnenie sa podarilo lokalizovať v spolupráci so Slovenským národným archívom. V novembri a decembri 1944 tu umiestnili 1730 až 2000 Židov. Tí sem boli deportovaní pešo alebo vlakmi z Maďarska. Ich úlohou bolo stavať tankový obranný val proti postupujúcej Červenej armáde.

Pôvodne mal byť tábor pracovným, no zakrátko sa stal koncentračným. Väzni neboli v mundúroch, ale mali svoje civilné oblečenie. "Tábor tu stál medzi decembrom 1944 a marcom 1945. Špecifický bol tým, že bol rozložený na viacerých miestach - v stodolách, maštaliach, či pivniciach. Pravdepodobne tu bolo viac ako 1700 väzňov, z ktorých približne 500 vojnu neprežilo. Časť je pochovaná na Petržalskom cintoríne," priblížil pre TASR historik Slovenskej akadémie vied (SAV) Jakub Drábik.

Väzni umierali od hladu, na choroby a na následky mučenia zo strany dozorcov, pôvodom Rakúšanov. Značnú časť väzňov zabili dozorcovia pod vplyvom alkoholu pred a počas Pochodu smrti 29. marca 1945, keď pred príchodom Červenej armády nacisti evakuovali tábor. Väzni z Engerau išli takmer 20 kilometrov pešo do rakúskej dediny Bad Deutch-Altenburg. Tých, ktorí nevládali, fanatickí dozorcovia postrieľali, alebo ubili pažbami. Zvyšných na Dunaji nalodili a deportovali do koncentračného tábora v Mauthausene.

Viedenský krajinský prokurátor Eugen Prüfer podal žalobu na fanatických príslušníkov tábora v Petržalke krátko po druhej svetovej vojne, a to koncom júla 1945. Prvý proces sa konal už v auguste 1945 pred ľudovým Krajinským súdom vo Viedni, teda skôr, ako sa začal Norimberský proces s nacistickou špičkou.

V rokoch 1945 až 1954 sa uskutočnilo vo Viedni celkovo šesť takzvaných Engerau procesov. Deväť veliteľov a dozorcov tábora odsúdili na tresty smrti a aj popravili. Jedného odsúdili na doživotie a ďalších na tresty odňatia slobody od troch mesiacov do 19 rokov. Za zmienku stojí skutočnosť, že väčšina z dozorcov mala základné vzdelanie.

Židovské komunitné múzeum (ŽKM) predstavilo 29. mája 2015 výstavu Engerau - Zabudnutý príbeh Petržalky, ktorou vrátilo do dejepisu osudy židovských väzňov petržalského koncentračného tábora z konca II. svetovej vojny.

Obete tábora pripomína aj pamätník na petržalskom cintoríne na Kopčianskej ulici, ktorý bol odhalený v roku 1958.

Fico verí, že vláda odporučí novelu o mimovládkach na schválenie

Parlament má na aktuálnej schôdzi v druhom čítaní rokovať o novele zákona o neziskových organizáciách z dielne SNS.

- Poslanci v utorok v závere piateho rokovacieho dňa 33. schôdze Národnej rady (NR) SR diskutovali o vládnom návrhu novely zákona o službách zamestnanosti z dielne ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD).

- Vláda bude v stredu rokovať o návrhu novely zákona o neziskových organizáciách. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to vyhlásil na sociálnej sieti. Verí, že ho odporučia Národnej rade (NR) SR na schválenie. Deklaroval, že to sľúbili v programovom vyhlásení vlády.

- Rebríček najbohatších ľudí sveta amerického magazínu Forbes opäť vedie Elon Musk, ktorý si medziročne polepšil o 147 miliárd dolárov.

- Z Bieloruska vyhostia občana USA, ktorého zadržali po nelegálnom vstupe na územie krajiny, kam sa dostal v noci na pondelok v nákladnom vlaku zo susednej Litvy.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií zastavil podnety voči premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) aj ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD).

- Líder koaličnej SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko víta schválenie novely zákona o Fonde na podporu športu (FnPŠ) v Národnej rade (NR) SR.

- Predsedom novokreovanej Rady STVR sa stal Jozef Krošlák.

- Slovenskú hokejovú reprezentáciu vo funkcii hlavného trénera dočasne povedie Vladimír Országh.

- Transakčná daň sa musí zrušiť, najviac poškodzuje podnikateľov a zamestnávateľov na Slovensku. Ku kritike transakčnej dane, ktorá začala platiť od utorka, v podaní KDH sa pridali ďalšie opozičné subjekty PS a SaS.

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) víta vyjadrenia podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) o piatej žiadosti o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR, ako aj pripravovanej revízii.

- Poľská vláda v utorok rozhodla v súvislosti s hrozbou slintačky a krívačky o sprísnení kontrol na hraniciach so Slovenskom, Českom a Nemeckom. Oznámil to premiér Donald Tusk, informuje TASR s odvolaním sa na spravodajský portál Onet a Tygodnik Poradnik Rolniczy.

- Bratislavskí policajti v rámci bežného výkonu služby zastavili 45-ročného vodiča na diaľnici D1 smer Trnava pod vplyvom alkoholu, ktorý prekročil najvyššiu dovolenú rýchlosť 80 kilometrov za hodinu o 33 kilometrov za hodinu.

- Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po 50-ročnom Richardovi Kovalčíkovi z Trstenej (okres Tvrdošín).

- V utorok prišlo k zrážke ženy a vlaku na traťovej koľaji v Pezinku v lokalite Glejovka. Žena v dôsledku zrážky utrpela ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahla. Premávka je tomto úseku zastavená.

- Röntgenové vyšetrenie hrudníka potvrdilo „mierne zlepšenie“ stavu pľúc pápeža Františka, ktorý sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc, uviedol v utorok Vatikán.

- Piata žiadosť o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR vo výške takmer 570,4 milióna eur získala od Európskej komisie (EK) predbežné pozitívne hodnotenie. Informoval o tom podpredseda vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD).

- Polícia obvinila z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky 28-ročnú ženu, ktorá pred polnocou v Humennom viedla osobné vozidlo. Nemala zapnuté stretávacie svetlá, preto ju policajná hliadka zastavovala,no vodička nereagovala a pokračovala v jazde ďalej.

- Trnavskí dopravní policajti zasahovali v utorok ráno pri zrážke štyroch vozidiel na diaľnici D1 pred obcou Zeleneč v smere od Trnavy na Bratislavu.

- Ruský prezident Vladimir Putin je podľa jeho hovorcu Dmitrija Peskova otvorený normalizácii vzťahov s Fínskom, pokiaľ by o to Helsinki mali záujem.

- Prezidenti Slovenskej a Poľskej republiky sa zhodujú, že vo vojne na Ukrajine je potrebné dosiahnuť trvalo udržateľný mier.