Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. máj 2025Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Slovensko

Pred 130 rokmi sa narodil hrdina SNP generál Rudolf Viest

Slovenský divízny generál, veliteľ povstaleckej armády na Slovensku počas SNP a jediný slovenský generál počas predvojnovej ČSR Rudolf Viest Foto: TASR

V roku 1945 vymenovali Rudolfa Viesta im memoriam do hodnosti armádneho generála.

Revúca/Bratislava 24. septembra (TASR) – Rudolf Viest, významný vojak a politik, bol jediným Slovákom, ktorý počas prvej Československej republiky dosiahol hodnosť generála. Stal sa kľúčovou osobnosťou protifašistického odboja počas druhej svetovej vojny a Slovenského národného povstania. Vo štvrtok 24. septembra uplynie 130 rokov od narodenia armádneho generála Rudolfa Viesta.

Rudolf Viest sa narodil 24. septembra 1890 v Revúcej. Po smrti otca v roku 1905 sa rodina presťahovala do Budapešti, kde Viest v roku 1909 absolvoval Vyššiu priemyselnú školu.

Po vyhlásení všeobecnej mobilizácie nastúpil 1. augusta 1914 na výkon vojenskej služby v piatom pešom pluku rakúsko-uhorskej armády a vo funkcii veliteľa čaty ho odvelili na front. V novembri 1914 sa v Krakove dostal do zajatia. V auguste 1915 sa po zotavení prihlásil na front. Na vlastnú žiadosť ho preložili do Ruska, kde sa do roku 1920 spolupodieľal na organizácii československých vojenských jednotiek.

V roku 1920 sa vrátil späť do vlasti. Od januára 1921 bol vojakom z povolania v čs. armáde. V rokoch 1920-1921 študoval na Vysokej škole válečnej v Prahe. Neskôr ukončil kurz leteckého pozorovateľa. V roku 1931 absolvoval kurz pre vyšších veliteľov na Vysokej škole válečnej v Prahe.

Pôsobil ako vojenský atašé v Bukurešti a vo Varšave. Po skončení vojenskej misie pracoval vo vysokých veliteľských funkciách na území Slovenska. Dosiahol hodnosť generála – od roku 1933 bol brigádnym generálom, v roku 1938 ho povýšili do hodnosti divízneho generála.

Po vzniku vojnovej Slovenskej republiky v roku 1939 bol Rudolf Viest príslušníkom slovenskej armády. Patril ku skupine protifašisticky orientovaných dôstojníkov, udržiaval styk s domácim odbojom i československou exilovou vládou v Londýne. Hneď 14. marca 1939 podpísal s ďalšími čs. legionármi prehlásenie, v ktorom protestoval proti spôsobu vyhlásenia samostatného tzv. Slovenského štátu.

Koncom augusta 1939 odišiel služobne do Maďarska, odkiaľ sa už nevrátil. Cez Juhosláviu utiekol do Francúzska, kde sa podieľal na formovaní československých jednotiek a stal sa veliteľom tvoriaceho sa exilového vojska. V tom čase ho Vojenský súd v Bratislave odsúdil na smrť za dezerciu.

Po okupácii Francúzska sa exilové jednotky postupne presunuli do Spojeného kráľovstva. V Londýne sa Viest kontaktoval s československým prezidentom Edvardom Benešom.

V druhej polovici augusta 1944 odletel Viest s československou vládnou delegáciou z Londýna do Moskvy. V tom čase vypuklo Slovenské národné povstanie. Po utvorení 1. československej armády na Slovensku ho na návrh ministra národnej obrany vymenovali 6. septembra 1944 za jej veliteľa. Na povstaleckom území sa usiloval o zastavenie postupu nacistických jednotiek.

Po obsadení Banskej Bystrice nemeckými jednotkami 27. októbra 1944 sa povstalecké velenie stiahlo na Donovaly. V noci z 27. na 28. októbra 1944 vydal na Donovaloch posledný rozkaz: „Boj za slobodu Československa sa nekončí, bude pokračovať v horách."

Viest spolu s generálom Jánom Golianom prišli 2. novembra 1944 do obce Pohronský Bukovec. Ako uvádza portál Múzea SNP, netušili, že celú oblasť mali Nemci dopredu zmapovanú a obkľúčenú. Na druhý deň ich spoločne s niektorými príslušníkmi Vysokoškolského strážneho oddielu zajali nemecké jednotky v dome Jozefíny Rybárovej.

Viesta a Goliana odviedli najskôr do Banskej Bystrice, potom do Bratislavy na výsluch, kde ich osobne vypočúval vrchný veliteľ nemeckých okupačných jednotiek na Slovensku gruppenführer SS Höffle. „I v týchto ťažkých situáciách sa chovali obidvaja generáli statočne. Pri výsluchoch často opakovali, že veria v porážku fašizmu," uviedol portál muzeumsnp.sk.

Neskôr ich previezli do Berlína na Hlavný ríšsky úrad pre bezpečnosť a krátko na to ich odsúdili na trest smrti. Presné miesto ich likvidácie na jar 1945 doteraz nie je známe. Niektoré zdroje uvádzajú ako pravdepodobné miesto, kde Viesta zabili, koncentračný tábor Flossenburg.

V roku 1945 vymenovali Rudolfa Viesta im memoriam do hodnosti armádneho generála. Prezident SR Michal Kováč mu v auguste 1995 udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy im memoriam. Na rodnom dome v Revúcej mu v roku 2007 odhalili pamätnú bustu.

Premiér: Vláda stabilizovala financie, zdedila ich najhoršie v EÚ

Pripomenul, že kým kabinet pod vedením Smeru-SD odovzdával verejné financie nastupujúcej vláde v roku 2020 s deficitom na úrovni 1 miliarda eur, prevzal ich so schodkom 8,5 miliardy eur.

,aktualizované 

- Futbalisti Tottenhamu Hotspur viedli po prvom polčase stredajšieho finále Európskej ligy nad Manchestrom United 1:0. V závere úvodnej polovice si loptu do vlastnej bránky sťukol Luke Shaw.

- Srbský tenista Novak Djokovič dosiahol prvé víťazstvo v tohtoročnej antukovej sezóne. Dvadsaťštyrinásobný grandslamový šampión uspel v 2. kole dvojhry na upršanom turnaji ATP v Ženeve, keď zdolal Maďara Mártona Fucsovicsa hladko 6:2, 6:3.

- Americký prezident Donald Trump prijal v stredu v Bielom dome prezidenta Juhoafrickej republiky (JAR) Cyrila Ramaphosu. Trump stretnutie využil na to, aby juhoafrického prezidenta konfrontoval so svojimi obvineniami o tom, že v JAR dochádza ku genocíde.

- Koaličná strana Hlas-SD pripravila „konkrétny návrh“ na zmenu financovania politických strán. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Belgické úrady požiadali Európsky parlament (EP), aby odobral imunitu piatim europoslancom – Fulviovi Martusciellovi, Giusii Princiovej, Salvatoremu de Meoovi (všetci EPP/Taliansko), Danielovi Attardovi (S&D/Malta) a Nikolovi Minčevovi (Obnovme Európu/Bulharsko).

- Vo štvrtok (22. 5.) treba na Slovensku počítať s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého stupňa pre celé územie krajiny. SHMÚ o tom informoval na svojom webe.

- Na základe návrhu Hlavnej prokuratúry v Budapešti súd v stredu vzal do väzby na jeden mesiac občana Ukrajiny, ktorý bol zadržaný pre podozrenie zo špionáže a iných trestných činov.

- Ekonóm Martin Kahanec bol ako prvý Slovák vymenovaný za člena Skupiny hlavných vedeckých poradcov (GCSA) Európskej komisie (EK). Bude poskytovať nezávislé vedecké poradenstvo pre eurokomisárov k viacerým témam a zlepšovať tým kvalitu legislatívy EÚ.

- Pri pokuse o nedovolenú nočnú plavbu cez Lamanšský prieliv z Francúzska do Británie zomreli v stredu žena a osemročný chlapec, informovalo francúzske námorníctvo. Obete našli v bezvedomí na palube malého člna s ďalšími takmer 80 migrantmi na severe Francúzska.

- Výrazné zvýšenie zadlženia Slovenska, deficit horší ako počas kríz či najhoršie ratingy SR za 20 rokov. Aj to sú výsledky práce súčasného ministra financií Ladislava Kamenického za uplynulého 1,5 roka, ktorý len škodí verejným financiám, vyhlásil v stredu Matovič.

- Najväčšou výzvou pre Ministerstvo financií (MF) SR v najbližšom období je príprava rozpočtu na budúci rok. Rezort však pripravuje aj projekt QR platieb, ktoré by mohli začať skúšobne fungovať už v novembri tohto roka.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR zamietlo odvolanie prokurátora v prípade údajného zasahovania do predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami zo strany ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) príspevkom na sociálnej sieti.

- Pyrotechnici zneškodnili ručný granát z druhej svetovej vojny, ktorý v stredu objavil v areáli strednej školy v meste Bayreuth v spolkovej krajine Bavorsko jeden z jej žiakov. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

- Británia spolu s viacerými západnými spojencami v stredu upozornili na ruskú kybernetickú kampaň, ktorá sa zameriava na subjekty poskytujúce podporu pre Ukrajinu, ako sú napríklad západné logistické a technologické spoločnosti.

- Stav nebezpečenstva v okolí obce Hustopeče nad Bečvou, kde vo februári havaroval vlak s cisternami s toxickým benzénom, bude trvať minimálne do 26. júna. O jeho predĺžení rozhodla v stredu na žiadosť hajtmana Olomouckého kraja česká vláda.

- Súčasná vláda od svojho nástupu v roku 2023 zastabilizovala rozvrátené verejné financie, ktoré po predchádzajúcich vládach zdedila v najhoršom stave v celej Európskej únii (EÚ).

- Ukrajinská pohraničná stráž zabránila v úteku z krajiny približne 49.000 mužom v brannom veku od februára 2022, keď Ukrajinu napadlo Rusko.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že vypálila varovné výstrely, keď diplomati v meste Džanín vybočili z dohodnutej trasy počas návštevy okupovaného Západného brehu Jordánu.

- V Bratislave sa v stredu začalo dvojdňové stretnutie predstaviteľov ministerstiev vnútra SR a ČR. Je zamerané na skúsenosti v oblasti verejnej správy, digitalizácie a medziobecnej spolupráce.

- Organizátori ocenenia Roma Spirit Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Slovenská televízia a rozhlas a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity otvorili nominácie pre 17. ročník ankety.