Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

OZ Prales: Ani to málo pralesov čo máme, si nechránime dostatočne

Ilustračné foto Foto: TERAZ.sk/Martina Miksová

Podpredseda občianskeho združenia Prales varoval, že výmera pralesov na Slovensku naďalej klesá a štát nedokáže zabezpečiť ich účinnú ochranu.

Bratislava 23. marca (TASR) – Pralesy zaberajú na Slovensku plochu 10.483 hektárov (ha), čo je necelé pol percento zo slovenských lesov. Uviedlo to občianske združenie (OZ) Prales na základe niekoľkoročného mapovania slovenských lesov.

Zástupcovia OZ Prales upozorňujú, že zistená plocha pralesov, ktorú od roku 2009 identifikovali na ploche 60.000 ha slovenských lesov, je podstatne menšia, ako uvádza Národný lesnícky program. Podľa toho je na území SR 24.000 ha pralesov.

Podpredseda OZ Juraj Vysoký skonštatoval, že výmera pralesov na Slovensku naďalej klesá a štát nedokáže zabezpečiť ich účinnú ochranu. "A to ani v národných parkoch a v lokalite svetového prírodného dedičstva aj napriek medzinárodnému záväzku, ktorým sa Slovensko zaviazalo chrániť pralesy," uviedol Vysoký s odvolaním sa na Karpatský dohovor a Protokol o trvalo udržateľnom obhospodarovaní lesov z roku 2013. "Ide o medzinárodnú zmluvu, ktorej cieľom je okrem iného identifikovať a chrániť prírodné lesy, najmä pralesy na území Karpát a to prostredníctvom vyhlasovania chránených území dostatočnej veľkosti a v dostatočnom počte," spresnil Vysoký.

Člen OZ Marián Jasík informoval, že z celkovej výmery pralesov je primerane chránených len 68 percent, zvyšných 32 percent nie je chránených vôbec alebo je chránených nedostatočne. Reálne podľa neho hrozí, že sa v nich môže legálne naplánovať a realizovať ťažba dreva. Priznal, že vďaka iniciatíve a krokom vedenia rezortu životného prostredia zaznamenali v posledných dvoch rokoch aktivisti zásahy do pralesov iba výnimočne. Vyzýva však k systémovému riešeniu. "Jednoznačne vidíme, že jedinou efektívnou ochranou pralesov je ochrana v najprísnejšom režime ochrany, v prírodných rezerváciách. Národný park negarantuje zachovanie pralesov, veď až 105 ha pralesov bolo vyťažených práve na ich území," zdôvodnil Jasík.

"Ministerstvo životného prostredia hľadá vždy v konkrétnych prípadoch riešenie na to, aby plocha identifikovaných pralesov naďalej neubúdala," uviedol v tejto súvislosti hovorca envirorezortu Maroš Stano. Upozornil však na problém identifikácie samotných pralesov. "Prípadné kritériá dávajú veľký priestor na subjektívne hodnotenie mapovateľa, čo môže neskôr vyvolať spory a ani odborníci nemajú jednotný názor," vysvetlil. V súčasnosti sa preto podľa jeho slov pripravuje všeobecne akceptovaná metodika na mapovanie pralesov, ktorou sa jednotlivé lokality budú postupne verifikovať.

Stano poukázal aj na skutočnosť, že dosiahnutie akéhokoľvek riešenia pri dôslednejšej ochrane pralesov je možné po dohode s rezortom pôdohospodárstva a dotknutými vlastníkmi. "Momentálne sa preto pripravuje stretnutie oboch ministerstiev na úrovni štátnych tajomníkov, kde sa budú lokality, ktoré ešte nie sú v najprísnejšom stupni ochrany riešiť individuálne," informoval.

Hovorca MŽP sa vyjadril aj k problému pri zabezpečení ochrany lokalít pralesov zaradených do svetového prírodného dedičstva pod názvom Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka". Aktivisti štátu vyčítajú, že dodnes nie sú jasné hranice, ktoré lesy boli vlastne do svetového dedičstva zaradené. "To spôsobuje ich nedostatočnú ochranu a plánovanie ťažby dreva," zdôraznil Marián Jasík z OZ Prales. Stano v reakcii uviedol, že ide o historický problém ešte z roku 2006 a ministerstvo v tomto prípade koná. "Rezort intenzívne rokuje s vlastníkmi, správcami a samosprávami v dotknutých lokalitách a takisto komunikuje aj s orgánmi UNESCO s cieľom dohodnúť najsprávnejší postup nápravy vzniknutej situácie," priblížil hovorca envirorezortu.