Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

OZP žiada prezidentku o odmietnutie návrhu na zlúčenie letiek

Na archívnej snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR - Martin Baumann

Vzhľadom na obsah predloženého návrhu vôbec nejde o zlúčenie dvoch leteckých útvarov dvoch rezortov, ale o delimitáciu letúnov v držbe rezortu vnútra, skonštatoval Odborový zväz polície v liste.

Bratislava 5. apríla (TASR) - Odborový zväz polície (OZP) v Slovenskej republike žiada prezidentku Zuzanu Čaputovú o vyjadrenie nesúhlasu s návrhom na zlúčenie leteckých útvarov ministerstva vnútra a ministerstva obrany. V otvorenom liste hovorí o nesystémovom a nešťastnom riešení. Spochybňuje aj argumenty Ministerstva obrany (MO) SR v predloženej analýze. TASR o tom informoval predseda zväzu Pavol Paračka.

"Vzhľadom na obsah predloženého návrhu vôbec nejde o zlúčenie dvoch leteckých útvarov dvoch rezortov, ale o delimitáciu letúnov v držbe rezortu vnútra. Argument o takmer nulovom vplyve na štátny rozpočet považujeme za zavádzajúci, keďže už len potenciálny odchod zamestnancov leteckého útvaru rezortu vnútra zo zamestnania a prijatie nového obslužného personálu pre zostávajúce vrtuľníky si bude vyžadovať ďalšie náklady. Nehovoriac o potrebe posilnenia technického personálu MO SR po prevzatí letúnov," skonštatoval zväz v liste.

OZP v SR namieta aj argument rezortu obrany, že jedine on má zákonom stanovenú kompetenciu na zabezpečenie leteckej prepravy ústavných činiteľov, zatiaľ čo rezortu vnútra táto pôsobnosť vyplýva len podzákonnými právnymi predpismi. Poukazuje na zákon o Policajnom zbore, podľa ktorého je úlohou polície aj zaistenie osobnej bezpečnosti prezidenta, premiéra a ďalších určených osôb. "Na plnenie tejto úlohy vláda SR vybavuje Policajný zbor adekvátnym materiálno-technickým zabezpečením, vrátane lietadiel. Pričom len toto zabezpečenie (lietadlá) je zverené do rúk Policajnému zboru prostredníctvom podzákonného právneho predpisu," tvrdí zväz v liste.

Odňatie lietadiel z držby rezortu vnútra by podľa OZP v SR znemožnilo polícii používať aj donucovacie opatrenie "použitie lietadla" s cieľom obmedziť a zabrániť v páchaní trestnej činnosti. "Komplexná analýza zlúčenia leteckých útvarov z dielne Ministerstva obrany SR sa však už o tomto dopade nezmieňuje. Analýza navyše vykazuje znaky tendenčnosti a jednostrannosti," komentoval zväz.

Za absurdné považujú autori listu napríklad argumentáciu prípadným štrajkom civilných zamestnancov, a z toho vyplývajúceho ohrozenia letu. Ako podotkli, títo zamestnanci by aj v rámci rezortu obrany zostali civilnými zamestnancami, a teda pomyselné riziko nezmizne.

Návrh na zlúčenie letiek predložilo Ministerstvo obrany SR začiatkom marca do medzirezortného pripomienkového konania. Prepravu ústavných činiteľov by po prípadnom zlúčení zabezpečovali vzdušné sily ozbrojených síl. MO SR v návrhu argumentuje, že Slovenská republika je jediným členským štátom NATO a Európskej únie, kde ju zabezpečuje ministerstvo vnútra. V prípade zlúčenia očakáva aj finančné úspory na mzdové prostriedky a priame náklady na konkrétne lety na zahraničné vojenské letiská. MV SR prípadné zlúčenie odmieta.