Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Slovensko

Školskí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Na archívnej snímke predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku Pavel Ondek. Foto: TASR - Pavol Zachar

Odborári podľa Ondeka očakávajú, že vláda čo najskôr prehodnotí svoj postoj k školstvu a nájde potrebné financie.

Bratislava 11. mája (TASR) - U zamestnancov školstva pretrváva nespokojnosť, Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) preto vyhlásil štrajkovú pohotovosť. Orgány zväzu rozhodli, že 15. júna sa uskutoční v Bratislave protestné zhromaždenie zamestnancov školstva s cieľom zlepšenia pracovných podmienok, vrátane zvýšenia platov o desať percent pre všetkých zamestnancov školstva od 1. júla. TASR o tom informoval predseda školských odborárov Pavel Ondek.

Školskí odborári podľa Ondeka očakávajú, že vláda čo najskôr prehodnotí svoj postoj k školstvu a nájde potrebné financie. Poukázali na to, že minimálna mzda na Slovensku v hrubom je od 1. januára 646 eur. "Priemerný hrubý plat za rok 2021 pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve, v ktorom sú zahrnuté aj nárokové príplatky, osobné príplatky a odmeny, je 1387,10 eura a učiteľov na vysokých školách je 1959,69 eura," priblížil Ondek.

Zdôraznil, že z dôvodu navýšenia cien energií a s tým súvisiacej rastúcej inflácie hrozí finančný kolaps všetkým typom škôl a školským zariadeniam. "Chceme, aby sa tak nestalo. Preto upozorňujeme vládu SR a poslancov Národnej rady SR, aby sa školstvo pre nich stalo reálnou prioritou. Nestačí iba programové vyhlásenie vlády, v ktorom sú iba všeobecné slová o školstve. Je potrebné, aby deti v materských školách, žiaci v základných a stredných školách a študenti na vysokých školách mali zabezpečené čo najkvalitnejšie podmienky na vzdelávanie," uviedol šéf školských odborárov.

Ako dodal, aby školstvo prosperovalo a bolo kvalitné, musia mať dobre vytvorené podmienky pedagogickí a odborní zamestnanci, učitelia vysokých škôl, ale aj nepedagogickí zamestnanci, bez ktorých školy nemôžu existovať.

Podľa školských odborárov to, či sa dosiahne alebo nedosiahne desaťpercentné zvýšenie platov v školstve od 1. júla, závisí od dvoch členov vlády – ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) a od ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) a následne od prerokovania a schválenia vo vláde.

Ondek poukázal, že nariadenie vlády, ktorým sa ustanovujú zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, bolo v medzirezortnom pripomienkovom konaní do 5. mája. OZPŠaV dané nariadenie pripomienkoval a podal zásadnú pripomienku, v ktorej žiadajú navýšenie platov od 1. júla o desať percent pre všetkých zamestnancov školstva.

Po stredajšom rokovaní vlády minister školstva Branislav Gröhling (SaS) uviedol, že ak školskí odborári budú protestovať, tak ich zrejme podporí.