Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Slovensko

JAVORČÍK: Svet dnes vníma Slovensko ako hodnovernú krajinu

Na archívnej snímke vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík. Foto: TASR Jakub Kotian

V úvodných dňoch a týždňoch musel nový štát riešiť základné problémy, pričom tým najdôležitejším bolo, aby nás vôbec uznali ostatné krajiny sveta.

Brusel/Bratislava 2. januára (TASR) - Začiatok januára 1993 bol prelomovým okamihom pre Slovensko a aj pre slovenskú diplomaciu, ktorá sa prvýkrát postavila na vlastné nohy. Uviedol to pre TASR vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík.

Slovenský diplomat, ktorý sa európskej politike profesionálne venuje od roku 1995, zdôraznil, že v úvodných dňoch a týždňoch musel nový štát riešiť základné problémy, pričom tým najdôležitejším bolo, aby nás vôbec uznali ostatné krajiny sveta.

"Zdá sa to banálne, ale nebolo to jednoduché a samozrejmé, lebo začiatok deväťdesiatych rokov bol v Európe turbulentný. Do istej miery sa aj na Slovensko mnohé krajiny pozerali s otáznikmi. Aj vzhľadom na vtedajšiu politickú garnitúru Slovenska," pripomenul Javorčík. Zároveň však dodal, že nám pomohol hladký proces rozdelenia Československa, čo bolo vítané po živelnom rozpade Juhoslávie, a Slovensko uznali všetky dôležité európske a svetové krajiny.

Slovenský veľvyslanec pri EÚ spresnil, že po tom, ako sa rozbehol každodenný život slovenskej diplomacie, bolo hlavným cieľom zaistiť vstup krajiny do základných medzinárodných organizácií - Organizácie Spojených národov a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Zároveň bolo potrebné vytvoriť a skonsolidovať sieť slovenských ambasád po celom svete, keďže sme získali len jednu tretinu bývalých československých zastupiteľských úradov. To si podľa jeho slov vyžadovalo investície do materiálnych a ľudských zdrojov. Ministerstvo zahraničných vecí sa budovalo diplomatmi, ktorí sa vrátili z Prahy, a tými, ktorí nastúpili ako čerství absolventi vysokých škôl a postgraduálnych štúdií.

"Začiatky boli hektické, ale podarilo sa vybudovať solídny základ pre slovenskú diplomaciu, ktorá slúži Slovensku a jej občanom," opísal situáciu Javorčík. Podľa jeho slov bolo ďalším krokom nastavenie zahraničnopolitickej stratégie Slovenska, pričom už prvá koncepcia a prvé dokumenty určili ako prioritu smerovanie do integračných štruktúr. "Vtedy sme hovorili o trojuholníku OECD, NATO a EÚ," dodal.

Javorčík upozornil, že Slovensku sa aj napriek tomu, čo sa u nás dialo v deväťdesiatych rokoch, podarilo dosiahnuť stanovené ciele - 11 rokov od vzniku samostatnej republiky sme sa 1. mája 2004 stali členmi EÚ, čo môžeme považovať za "základné ukotvenie našej krajiny", a krátko predtým, 29. marca 2004, sme sa stali aj súčasťou NATO.

Podľa Javorčíka to však nebol koniec integračnej cesty Slovenska, ktoré v decembri 2007 vstúpilo do schengenského priestoru, čo bol ďalší dôležitý krok z hľadiska medzinárodnej akceptácie našej krajiny, a 1. januára 2009 sa nám podaril vstup do eurozóny.

"Všetko toto naznačuje, že Slovensko je už dnes súčasťou jadra, tých najužších väzieb, ktoré sú v Európskej únii," skonštatoval diplomat. Zdôraznil, že po 25 rokoch sme ešte stále mladá krajina, ale za toto obdobie sa nám podarilo veľa dosiahnuť tak doma, ako aj v zahraničí.

"Ak boli na začiatku určité otázniky spájané so Slovenskom, tak ak porovnáme vtedajšiu a terajšiu situáciu, tak sú to dva rozdielne svety. Máme za sebou veľa úspešných aktivít vrátane profesionálne zvládnutého slovenského predsedníctva v Rade EÚ, máme predsedu Valného zhromaždenia OSN a aj toto dokazuje, že svet dnes považuje Slovensko za hodnovernú a akceptovateľnú krajinu s dobrým imidžom," uviedol Javorčík v závere rozhovoru.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.

- Rakúsko z dôvodu výskytu slintačky a krívačky na Slovensku prechodne zatvorí dva hraničné priechody so SR - Angern-March/Záhorská Ves a Schloss Hof/Devínska Nová Ves, informuje TASR podľa štvrtkovej správy agentúry APA.

- Vo veku 78 rokov zomrel bývalý československý hokejový reprezentant Jiří Kochta. Majster sveta z roku 1972 a dvojnásobný olympijský medailista skonal po dlhom boji s chorobou.

- Archeológovia na predmestí Viedne objavili masový hrob s ostatkami približne 150 vojakov zo starorímskych čias, oznámilo v stredu vedenie mestského múzea. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

- Národná diaľničná spoločnosť (NDS) musí opätovne vyhodnotiť výsledky tendra na výstavbu diaľničného úseku D3 Oščadnica - Čadca, Bukov, II. polprofil.

- Na slovenskom trhu je dostatok mäsových aj mliečnych výrobkov a dodávky tovarov sú plynulé. Uviedol to Filip Kasana, prezident Zväzu obchodu (ZO) SR v súvislosti so šírením nákazy slintačky a krívačky.

- Letecký útvar Ministerstva vnútra (MV) SR prostredníctvom aktivácie modulu EURACARE Flight & Shelter v stredu evakuoval 13 pediatrických pacientov pochádzajúcich z Pásma Gazy spolu s ich rodinnými príslušníkmi.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Alexandra Ovečkina delia už iba dva góly od vyrovnania historického zápisu v hokejovej NHL. V noci na štvrtok skóroval v treťom dueli za sebou a dostal sa na métu 892 gólov v základnej časti.

- Maďarská vláda sa rozhodla ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde (ICC). Vo štvrtok to potvrdil šéf úradu vlády Gergely Gulyás. V ten istý deň do Maďarska pricestoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, na ktorého ICC vydal zatykač.

- Spoločnosť Volkswagen (VW) Slovakia uzavrela rok 2024 so solídnymi výsledkami. Obrat sa zvýšil medziročne o 6 % na 12,5 miliardy eur a zisk pred zdanením o 11 % na 355 miliónov eur.

- Ruská generálna prokuratúra prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Telegram označila za nežiadúcu činnosť neziskovej organizácie na podporu prevencie pred vírusom HIV. Jej zakladateľom je hudobník Elton John. Informuje TASR podľa správy ruskej agentúry TASS.

- Lekár z Kliniky plastickej chirurgie v Nemocnici Ružinov v Bratislave mal pozitívny výsledok na nedovolené látky.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali štvrtkové rokovanie termínovaným bodom, a to vládnym návrhom zákona o podpore prioritných okresov, ktorého predkladateľom je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

- Záver stredajšieho istanbulského futbalového derby medzi Fenerbahce a Galatasarayom (1:2) priniesol bizarný incident. Tréner domácich Jose Mourinho po konci štvrťfinálového duelu Tureckého pohára napadol kormidelníka hostí Okana Buruka, ktorého potiahol za nos.

- Slovenská verejnosť a kultúrna obec sa vo štvrtok rozlúči s popredným filmovým, divadelným a rozhlasovým hercom Štefanom Kvietikom.

- Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Kremnice sprístupnia vo štvrtok v Štátnom archíve v Banskej Bystrici, pracovisko Archív Kremnica, verejnosti výstavu s názvom Oslobodenie Slovenska 1945.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestoval vo štvrtok skoro ráno do Maďarska. S odvolaním sa na status maďarského ministra Kristófa Szalaya-Bobrovniczkého o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Palestínske militantné hnutie Hamas Hnutie odmietlo najnovší izraelský návrh na prímerie v palestínskom Pásme Gazy, uviedli v stredu pre agentúru AFP dvaja predstavitelia tohto hnutia, píše TASR.

- Hokejisti Caroliny Hurricanes a Toronta Maple Leafs si v noci na štvrtok zabezpečili účasť v play off NHL. Carolina zdolala doma Washington Capitals 5:1.