Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Gál nebude na kandidátke Mosta, Kresák odchádza z klubu

Na snímke vľavo minister spravodlivosti SR Gábor Gál a vpravo poslanec parlamentu SR Peter Kresák. Foto: TASR - Martin Baumann

Klub Mosta-Híd opustili nedávno poslanci Martin Fedor a Katarína Cséfalvayová, ktorí sa pridali k Dobrej voľbe. Kresák bol na ustanovujúcom sneme tejto strany.

Bratislava 30. októbra (TASR) - Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) nebude na kandidátke Mosta-Híd do parlamentných volieb v roku 2020. Priznal to po stredajšom rokovaní vlády.

"Dôvodov je veľmi veľa, sú politické i nepolitické," uviedol. V súvislosti s otázkou k jeho odchodu z politiky sa vyjadril aj k zámeru Petra Kresáka odísť z poslaneckého klubu Mosta-Híd.



"Rešpektujem jeho rozhodnutie. I napriek tomu, že sme sa nie vždy zhodli, považujem ho za odborníka, ktorý dokázal vyargumentovať svoje názory," povedal Gál na Kresákovu adresu.

Gál o svojom rozhodnutí predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára informoval podľa hovorkyne strany Kláry Magdeme ešte v lete. "Zo strany neodchádza, v budúcnosti s ňou bude spolupracovať na odbornej úrovni," dodala.

Poslanec Peter Kresák odchádza z klubu Mosta-Híd


Poslanec Peter Kresák odchádza k 1. novembru z klubu Mosta-Híd. Dôvodom je avizované spájanie Mosta-Híd s určitými stranami. Kresák nevylučuje spoluprácu s novovzniknutou stranou Dobrá voľba, pre TASR uviedol, že má viacero ponúk od politických subjektov. Členom strany Most-Híd nebol.

"Mám problém s niektorými politickými rozhodnutiami, ktoré sa v súvislosti s prípravou kampane udiali," povedal Kresák. "Ide napríklad o spájanie sa s inými menšinovými stranami, ktoré dlhé roky Most kritizovali a zrejme sú podporované aj zo zahraničia," dodal poslanec s tým, že Mostu-Híd drží palce a verí, že maďarská strana bude mať v parlamente po voľbách svoje zastúpenie. O Kresákovom odchode informovali aj Aktuality.sk.

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme, Kresák o svojom rozhodnutí informoval predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára v utorok (29. 10.). "Načasovanie odchodu Petra Kresáka nie je prekvapením, naznačuje zámer pána poslanca zaradiť sa medzi ďalších politických turistov, ktorí v tejto strane pristáli," dodala.

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) bol pred stredajším rokovaním vlády podľa svojich slov zaskočený touto informáciou. Kresákov odchod považuje za stratu pre klub Mosta-Híd. "Je to autorita v oblasti, ktorej sa venuje," skonštatoval. Kresákovo koketovanie so stranou Dobrá voľba berie ako realitu v rámci toho, "čo všetko sa pred voľbami deje".

Most-Híd rokoval s viacerými menšinovými stranami o predvolebnej spolupráci. Medzi nimi je aj mimoparlamentná SMK, pri ktorej sa spomína financovanie zo zahraničia. Predsedníctvo SMK napokon odmietlo predvolebnú spoluprácu s Mostom-Híd, ktorú predtým vyrokovali delegácie strán. Nateraz je vládna strana dohodnutá na spolupráci pred voľbami s neparlamentnou MKDA.

Klub Mosta-Híd opustili nedávno poslanci Martin Fedor a Katarína Cséfalvayová, ktorí sa pridali k Dobrej voľbe. Kresák bol na ustanovujúcom sneme tejto strany.

Koalícia má oficiálne podľa počtu poslancov zaradených v kluboch 74 hlasov (Smer-SD 48, SNS 15, Most-Híd 11, pozn. TASR). Po Kresákovom odchode ich bude mať oficiálne 73. Dlhodobo ju však podporujú napríklad nezaradení poslanci Alena Bašistová, Martina Šimkovičová, Rastislav Holúbek a Peter Marček.