Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Slovensko

P. Pellegrini: Na Slovensku by mohlo byť menej škôl

Na snímke podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini. Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa neho však platí aj to, že pokiaľ sa nájdu úspory v oblasti školstva, nikto mu tieto peniaze nezoberie a budú sa deliť medzi menší počet ľudí a škôl a malo by to zvýšiť ich príjmovú stránku.

Bratislava 24. apríla (TASR) – Na konci pôsobenia súčasnej vlády by mohlo byť na Slovensku menej základných, stredných aj vysokých škôl, čo so sebou prinesie aj úpravu počtov pedagógov. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini (Smer-SD).

„Ja si myslím, že musí byť menej vysokých škôl, musí byť menej základných aj stredných škôl a samozrejme to prinesie so sebou aj úpravu počtu pedagógov, pretože samotná OECD konštatuje, že v rámci priemeru Európskej únie máme príliš málo detí na jedného učiteľa,“ povedal Pellegrini.

Podľa neho však platí aj to, že pokiaľ sa nájdu úspory v oblasti školstva, nikto mu tieto peniaze nezoberie a budú sa deliť medzi menší počet ľudí a škôl a malo by to zvýšiť ich príjmovú stránku. „Nemôžeme len zvyšovať platy a nemeniť tú kvalitu,“ zdôraznil.

Podľa Pellegriniho sa programové vyhlásenie vlády venuje školstvu v širokej miere a počíta aj so zvyšovaním platov učiteľov. „Je tam napísané, že k 1. septembru tohto roka, druhýkrát v roku 2016 vzrastú platy o šesť percent. A v roku 2018 na základe zmien budeme pokračovať ďalej,“ skonštatoval. Okrem toho vláda plánuje počas štyroch rokov investovať v rezorte školstva dve miliardy eur. „V žiadnej inej oblasti programového vyhlásenia nie je konkrétny záväzok, aký je v oblasti školstva, čo sa týka zvyšovania platov,“ uviedol Pellegrini. Platy sa podľa neho majú zvyšovať aj v rokoch 2018 až 2020. „Rok 2017 má slúžiť na to, že sa musíme pozrieť aj do hĺbky toho školstva,“ uviedol Pellegrini.

Podľa neho taktiež nemôže mať nikto v tejto krajine vyšší plat len pre to, že je niekde už 30 rokov. „Plat musí myť vyšší kvôli tomu, že odvádza perfektnú prácu. Myslím si, že tú vie odviesť aj 35–ročný pedagóg,“ vysvetlil Pellegrini.

Podľa podpredsedníčky Národnej rady SR Lucie Nicholsonovej (SaS) v školstve sú alfou a omegou zle nastavené toky financií. „V školstve je dlhodobo málo peňazí. Nie je to len kritika uplynulej vlády, lebo to sa ťahá naprieč všetkými vládami. Potrebujeme stransparentniť a zefektívniť toky financií. Ide to v ruka v ruke s reformou vzdelávacieho systému,“ povedala.

Podľa nej treba dať voľné ruky jednotlivým vedeniam škôl. „Ak im dáme voľné ruky, rozbehne sa tu hospodárska súťaž medzi jednotlivými školami a ak do toho vnesieme nejaké kritérium hodnotenia kvality jednotlivých škôl, tak sa to vyselektuje. Nehrajme sa tu na to, že všetky školy sú na rovnakej úrovni,“ dodala.

A. DANKO:Učiteľom sme ponúkli ruku, nemôžu klásť ultimatívne požiadavky

Na snímke zľava predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek počas spoločného vyhlásenia po proteste Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a partnerských reprezentatívnych organizácií pôsobiacich v školstve pred Národnou radou Slovenskej republiky. V Bratislave 19. apríla 2016.
Foto: TASR/Andrej Galica


Minister školstva SR Peter Plavčan (nominant SNS) má mandát, aby diskutoval o možnom ďalšom navýšení miezd pre zamestnancov školstva. Učitelia by však mali rešpektovať doterajšie ústretové kroky vlády a fakt, že nie sú jediní, ktorí volajú po zvýšení platov. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

Šéf národniarov odpovedal na otázku, či bude mať Plavčan mandát navrhovať výraznejšie zvýšenie platov ako šesť percent, o ktorom hovorí programové vyhlásenie vlády (PVV). "Každoročne šesť percent, ak prerátame aj infláciu, je v období štyroch rokov zvýšenie o 26 percent, čo je veľmi slušný priestor," upozornil Danko. "Za to vláda požaduje akceptovanie krokov, ktoré povedú k systémovým zmenám a taktiež to, aby sa zo strany učiteľov neobjavovali ultimatívne požiadavky," povedal predseda NR SR.

Upozornil na to, že ak niektorí zástupcovia učiteľov požadujú 50-percentné navýšenie platov, musia si uvedomiť, že je to miliarda eur. "Za to môžeme naspäť kúpiť Slovenské elektrárne aj SPP,“ skonštatoval. Súhlasí s tým, že požiadavky a názor zástupcov pracovníkov v školstve si treba vypočuť, už teraz však majú učitelia "ponúknutú ruku". Minister školstva má plnú dôveru predsedu SNS. "To, čo pán Plavčan sľúbi, bude dodržané."

Nielen šéf školského rezortu, ale aj ďalší ministri, ktorých nominovali národniari, sú podľa Danka odborne, jazykovo i mentálne pripravení na svoje funkcie. "Ich nominácia bola o odbornosti, tak, ako som vždy hlásal, že chcem, aby takéto funkcie obsadzovali odborníci," pripomenul. Ak by však prišlo k zlyhaniu ministrov, resp. k podozreniu o ich zlyhaní, Danko zdôraznil, že bude zásadový. "Nie však na základe tlačových besied opozičných politikov, ale na základe zistení a preverených informácií nebudem nikoho šanovať. Za toho, kto si však zaslúži, aby som za neho nastavil chrbát, chrbát nastavím. Nikomu nedovolím ničiť SNS," zdôraznil Danko.

Danko takisto odmietol pripustiť, že by sa mohla zopakovať situácia z obdobia prvej vlády Roberta Fica, keď v rámci vládnej koalície odobral premiér rezort SNS Jána Slotu potom, čo sa objavila kauza "nástenkového tendra". "Pozrite sa, ja som predsedom SNS a volám sa Andrej Danko, ak by mne niečo zobral, tak z tejto koalície odídem,“ zdôraznil.

Predseda SNS sa v diskusii takisto zasadil o to, aby sa personálne obsadenie v bezpečnostných zložkách a kontrolných inštitúciách neodvíjalo od politických dohôd a nominácií. Ako dodal, je potrebné sa baviť o štátnej definitíve, o tom, aby sa ľudia nebáli o svoje miesta len preto, že sa zmenila vláda. "My sme sa dohodli, že bezpečnostné zložky a správa finančnej kontroly nie sú predmetom dohôd," uviedol na margo rokovaní s koaličnými partnermi.