Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. február 2025Meniny má Jaromír
< sekcia Slovensko

P. Pellegrini: Prezident by mal vždy hájiť národno-štátne záujmy

Na snímke kandidát na prezidenta SR Peter Pellegrini. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Za mimoriadne dôležité považuje, aby kandidát na prezidenta mal program, ktorý posunie Slovensko a život ľudí vpred.

Bratislava 8. marca (TASR) - Prezident by mal vždy hájiť národno-štátne záujmy na medzinárodnej úrovni. Koncept prezidenta ako protiváhy vláde znamená konflikt inštitúcií, a to si ľudia na Slovensku neželajú. V rozhovore pre TASR to uviedol kandidát na hlavu štátu Peter Pellegrini. SR podľa neho potrebuje prezidenta, ktorý spolupracuje s vládou, ak ide o dobré riešenia pre život, a ktorý sa vždy postaví na stranu ľudí, ak sa vláda spreneverí ich dôvere. Pellegrini takisto zdôraznil, že nedovolí, aby sa Slovensko zrieklo v EÚ práva veta. Rozhovor s Pellegrinim je súčasťou série rozhovorov s kandidátmi na prezidenta SR.


-Čo vnímate ako najdôležitejšiu úlohu prezidenta SR?-
Považujem za mimoriadne dôležité, aby kandidát na prezidenta mal program, ktorý posunie Slovensko a život ľudí vpred. Slovensko potrebuje pokoj, dôstojnosť a spoluprácu. Potrebuje prezidenta, ktorý je prezidentom ľudí a ktorý vždy bude hájiť národno-štátne záujmy na medzinárodnej úrovni v zmysle hesla "Slovensko na prvom mieste". Prezidenta, ktorý spolupracuje s vládou, ak ide o dobré riešenia pre život, a ktorý sa vždy postaví na stranu ľudí, ak sa vláda spreneverí ich dôvere. Prezidentský palác nesmie byť len miestom ústavných procedúr a reprezentačných formalít. Musí tam byť prezident, ktorému záleží na rozvoji regiónov, posilňovaní národnej kultúry a ustanovizní, ktoré boli majákom pre národ v ťažkých časoch. Zároveň prezidentský palác musí byť miestom, kde sa rodí vízia našej vlasti na roky dopredu. Moja vízia je súdržné a jednotné Slovensko, ktoré dokáže uspieť v súboji s tými najvyspelejšími krajinami. Slovensko, na ktorom vládne pokoj a kde nájde dôstojný život každý jeden človek.


-Ktorú kompetenciu prezidenta považujete za najdôležitejšiu, a bez ktorej by ste si vedeli predstaviť výkon prezidentskej funkcie, prípadne, ktorú neplánujete používať?-
Prezidentské kompetencie vytvárajú systém, ktorý umožňuje hlave štátu napĺňať program a víziu, na ktorú dostal mandát od voličov. Každá jedna má svoj zmysel a vytvára predpoklady na realizovanie môjho programu pokoja, dôstojného života ľudí a presadzovania národno-štátnych záujmov na medzinárodnej scéne v zmysle "Slovensko na prvom mieste". Nikdy nedovolím, aby sa Slovensko zrieklo v EÚ práva veta. Ako najvyšší veliteľ ozbrojených síl nedovolím vyslať slovenských vojakov bojovať na Ukrajinu. Rovnako svojimi kompetenciami chcem podporiť každé rozhodnutie vlády, ktoré smeruje k budovaniu dôstojného života ľudí na Slovensku a pomáha rozvoju regiónov, pretože Slovensko máme iba jedno a je našou povinnosťou ho budovať a rozvíjať.


-Niektoré politické strany hovorili o potrebe zmeny volebného systému. Je táto zmena potrebná? Podpísali by ste zmenu volebného systému?-
Počas kampane Hlas-SD hovoril o zmene volebného systému s tým, že by dostali silnejšie postavenie regióny. V nich pôsobí celý rad talentovaných regionálnych politikov, ktorí by mohli dostať zmenou volebnej súťaže priestor vo veľkej parlamentnej politike. Diskusie o tom sa ešte len začali a sú viac v teoretickej rovine. Takže podpisovať niet zatiaľ čo.


-Aký je váš postoj k členstvu SR v NATO a EÚ? Členmi sme už 20 rokov.-
EÚ a NATO vytvárajú náš spoločný hodnotový, ekonomický a bezpečnostný priestor, v ktorom sa môžeme slobodne rozvíjať a ako spoločnosť napredovať. Vo svete, kde sa menia násilím hranice, nám členstvo v týchto organizáciách vytvára garanciu územnej celistvosti Slovenskej republiky. Aj keď v rámci EÚ prichádzajú občas rozhodnutia, ktoré nie sú v súlade s národno-štátnym záujmom Slovenska, vieme si presadiť svoje, ak vieme zodpovedne využiť právo veta.


-Prezident SR je aj najvyšší veliteľ ozbrojených síl. Aký je váš postoj k financovaniu armády, jej modernizácii, posilneniu, aj vzhľadom na dianie na východ od našich hraníc?-
Slovenská republika musí presadzovať dôveryhodnú a predvídateľnú politiku. V dynamicky sa meniacom svete je dôležité plniť si záväzky vyplývajúce z nášho členstva v NATO. Budovanie moderných ozbrojených síl, ktoré majú svoj význam v rámci kolektívnej obrany, je výzvou pre každú zodpovednú vládu a prezidenta. Vyzbrojovanie však nikdy nesmie ísť na úkor sociálneho postavenia ľudí.


-Ako vnímate pomoc Ukrajine? Ste za členstvo Ukrajiny v EÚ? Únia odobrila začiatok prístupových rokovaní.-
Pomoc Ukrajine musí mať humanitárny charakter. Som proti myšlienke, aby slovenskí vojaci boli vyslaní na Ukrajinu, a nikdy by som to neschválil. Ocenil by som, keby už niekto prišiel s konceptom mierových rokovaní. Ak by sa aj začali prístupové rokovania s Ukrajinou, je ťažko odpovedať, v akom časovom horizonte by sa prístupové rokovania ukončili. Stačí sa pozrieť na prístupový proces na Balkáne.


-Má byť prezident protiváhou vláde? Prečo?-
Prezident musí byť prezidentom ľudí. Koncept protiváhy vláde znamená, povedané inými slovami, konflikt inštitúcií. A to si ľudia na Slovensku neželajú. Preto ponúkam pokoj, dôstojný život pre ľudí a prácu pre hrdé Slovensko.


O prezidentský palác zabojuje v tohtoročných voľbách celkovo 11 kandidátov. Sú nimi Andrej Danko, Patrik Dubovský, Krisztián Forró, Štefan Harabin, Ivan Korčok, Marian Kotleba, Ján Kubiš, Igor Matovič, Milan Náhlik, Peter Pellegrini a Róbert Švec.

M. Šutaj Eštok: Hlas-SD urobí všetko pre to, aby vláda vydržala

Koaliční lídri v pondelok doobeda aj poobede rokovali k riešeniu problémov v koalícii.

- Britský premiér Keir Starmer tvrdí, že bezpečnostná záruka pre Kyjev zo strany USA je "jediným spôsobom", akým je možné Rusko odradiť od ďalších útokov na Ukrajinu.

- Na medzinárodnom letisku v kanadskom meste Toronto v pondelok pri pristávaní havarovalo lietadlo leteckej spoločnosti Delta. Zranenia utrpelo najmenej osem osôb, uviedli tamojšie médiá, na ktoré sa odvolala agentúra Reuters, píše TASR.

- Izraelský krajne pravicový minister Bezalel Smotrič v pondelok vyhlásil, že militanti palestínskeho hnutia Hamas musia odovzdať zbrane a opustiť Pásmo Gazy.

- Výskyt zemetrasení postihujúcich grécky ostrov Santorini a jeho okolie v Egejskom mori sa v posledných dňoch zmiernil, prognózy pokračujúcich otrasov sú však nateraz neisté, povedal hlavný seizmológ gréckej vlády Costas Papazachos.

- Koaličná strana Hlas-SD urobí všetko pre to, aby súčasná vláda vydržala. Uviedol to jej líder a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Akékoľvek diskusie o vyslaní európskych vojakov ako mierových jednotiek na Ukrajinu počas prebiehajúcej vojny je predčasné a veľmi nevhodné, povedal novinárom nemecký kancelár Olaf Scholz po odchode zo summitu európskych lídrov v Paríži.

- Európske akcie pokračovali na začiatku nového týždňa v prelamovaní rekordov. Podporil ich predovšetkým výrazný nárast zbrojárskych titulov.

- České pivovary vyviezli vlani do zahraničia rekordných viac než šesť miliónov hektolitrov piva. Najväčšími exportnými trhmi boli Slovensko, Nemecko a Poľsko, za nimi napriek agresii na Ukrajine Rusko.

- Nové múzeum, v ktorom budú vystavené tisíce starovekých archeologických artefaktov nájdených v mori, otvoria na budúci rok v gréckom prístavnom meste Pireus neďaleko Atén.

- V noci sa môže v dolinách so snehom ojedinele ochladiť na mínus 20 stupňov Celzia. Podobne tak môže byť aj ďalšiu noc. Takých lokalít však nebude veľa, keďže na väčšine územia chýba snehová pokrývka.

- Ukrajine nebude nikto vnucovať mierovú dohodu, rozhodnú o nej jej obyvatelia a prezident Volodymyr Zelenskyj, uistil osobitný vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pre Rusko a Ukrajina Keith Kellogg.

- Spevák Federico Olivieri, známy vo svojej vlasti ako Olly, sa stal víťazom hlavnej súťaže 75. ročníka talianskeho Hudobného festivalu v Sanreme s piesňou "Balorda nostalgia" (Bláznivá nostalgia).

- Dvadsaťtriročný sýrsky utečenec, ktorý v rakúskej dedine Villach v sobotu dobodal nožom šesť ľudí, pričom o život prišiel jeden tínedžer, sa v priebehu krátkeho času zradikalizoval na platforme TikTok, uviedli tamojší predstavitelia.

- Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a hnutie Slovensko kritizujú ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) za odvolanie Michala Staňáka z funkcie riaditeľa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO).

- Utorňajšie stretnutie americkej a ruskej delegácie v Saudskej Arábii by sa nemalo považovať za rokovanie o Ukrajine. Povedala to hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová.

- Všetky osoby, ktoré utrpeli zranenia pri najhoršej masovej streľbe vo Švédsku, ku ktorej došlo 4. februára vo vzdelávacom centre pre dospelých v meste Örebro, sú v stabilizovanom stave.

- Koaličná SNS na stretnutí s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) deklarovala absolútnu podporu tejto vláde. Šéf SNS Andrej Danko ponúkol na rokovaní všetky pozície SNS.

- Voľby do Poslaneckej snemovne českého parlamentu by podľa prieskumu agentúry NMS Market Research vyhralo opozičné hnutie ANO so ziskom 34,5 percenta hlasov

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR navrhuje opätovné zavedenie jednodňových polročných prázdnin.

- Západné značky sa budú môcť vrátiť do Ruska na základe pravidiel trhovej súťaže a bolo by to v záujme domácich spotrebiteľov, vyhlásil v pondelok hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry TASS.