Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. január 2025
< sekcia Slovensko

P. Šajgalík: SAV sa za poslednú dekádu výrazne posunula

Na archívnej snímke predseda SAV Pavol Šajgalík. Foto: TASR Lukáš Grinaj

Významným úspechom je podľa Šajgalíka zmena právneho postavenia akadémie.

Bratislava 1. januára (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) sa za poslednú dekádu výrazne posunula. Napomáha jej k tomu aj fakt, že štát chce investovať do vedy produkovanej na Slovensku, čo sa odzrkadľuje na rozpočte pre akadémiu vied. Výkonnostné zmluvy sú pre vedcov motivačné. V rozhovore pre TASR to uviedol končiaci predseda SAV Pavol Šajgalík, ktorý stojí na čele inštitúcie od roku 2015. V júni 2025 ho vystrieda novozvolený kandidát na predsedu Martin Venhart.

"Počas desaťročnej činnosti sme sa sústredili na to, aby sme loď natočili tak, aby veda na Slovensku dosiahla alebo mala väčší rešpekt v tom európskom výskumnom priestore alebo aj vo svetovom výskumnom priestore," uviedol Šajgalík. Dodal, že za ten čas potrebovali zabezpečiť dostatok mladých, ambicióznych a motivovaných vedeckých pracovníkov a získať pre nich financovanie, aby mohli robiť špičkovú vedu.

Predseda ocenil navýšenie financií od vlády na nasledujúce roky. SAV by mala do roku 2026 dostať v rámci vládnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií do roku 2030 navyše celkovo 55 miliónov eur. "Sú to peniaze, ktoré dostávame dopredu na to, aby sme pre štát niečo urobili, čiže sú to výkonnostné zmluvy, ktoré máme uzavreté s úradom vlády a každá inštitúcia SAV sa podľa svojho zamerania zaviazala, že do troch rokov prinesie konkrétne výsledky," objasnil. Šajgalík si myslí, že je to výrazný motivačný krok pre ústavy, ako aj vedeckých pracovníkov.

Akadémia zároveň potrebovala vytvoriť podmienky na to, aby sem prichádzali aj zahraniční študenti a doktorandi. Šajgalík vyzdvihol program Impulz, ktorý slúži na prilákanie vynikajúcich zahraničných odborníkov či návrat slovenských vedcov zo zahraničia. "Tento program už niekoľko rokov funguje a myslím si, že je veľmi úspešný, pretože v podstate na jednu pozíciu máme päť-šesť žiadostí, čiže už môžete robiť výber," vysvetlil.

Významným úspechom je podľa Šajgalíka aj zmena právneho postavenia akadémie. Transformácia SAV zo štátnej rozpočtovej organizácie na verejnú výskumnú inštitúciu otvorila akadémii nové možnosti na spoluprácu so súkromným sektorom. "Výsledkom je, že dnes sa už nerozprávame o tom, či akadémia má byť, ale rozprávame sa už na tej vyššej politickej úrovni o tom, ako urobiť akadémiu výkladnou skriňou vedy," skonštatoval.

O novozvolenom predsedovi Martinovi Venhartovi si myslí, že do akadémie môže priniesť nové vízie. Podľa Šajgalíka sa SAV bude aj naďalej snažiť o to, aby sa stala rešpektovanou inštitúciou v stredoeurópskom priestore, ktorá je magnetom pre študentov a láka späť vedcov, ktorí odišli do zahraničia. "Nepredpokladám, že na tejto misii sa niečo bude meniť, ale tá forma a spôsoby, ako to dosiahnuť, tak tam je určite veľa možností, ako to inovovať," podotkol.