Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

K pacientom so sklerózou multiplex na bicykloch sa pridá aj Drucker

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Pacienti a dobrovoľníci chcú na bicykli prejsť za šesť dní od Liptovskej Kokavy po Bratislavu približne 400 kilometrov.

Bratislava 28. marca (TASR) - Pacienti so sklerózou multiplex si tento rok opäť zopakujú cyklotrasu naprieč Slovenskom. To, že sa dokážu uplatniť v živote a prekonávať výzvy, chcú dokázať na bicykloch v rámci tretieho ročníka projektu Od Tatier k Dunaju. Realizuje sa pod záštitou ministerstva zdravotníctva. Jedným z príznakov ochorenia je horšia koordinácia pohybu. Hýbať sa pri tomto ochorení je podľa odborníkov prínosné a dôležité.

Pacienti a dobrovoľníci chcú na bicykli prejsť za šesť dní od Liptovskej Kokavy po Bratislavu približne 400 kilometrov. Štart bude 22. mája, cieľ 27. mája na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Projekt osobne podporí aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Zúčastní sa na jednej z cyklistických etáp.

"Verím, že projekt prinesie medzi ľudí viac povedomia o nenápadných príznakoch sklerózy multiplex," povedal dnes na tlačovej konferencii v Bratislave Drucker. Týmto gestom chce ľuďom s neurologickým ochorením prejaviť solidaritu. "Pacientom musíme ukázať, že nie sú tak chorí, aby boli vytláčaní na kraj spoločnosti," dodal. Na bicykel sadnú aj herec Ivan Tuli Vojtek, speváci Katka Ščevlíková a Tomáš Bezdeda.

Podujatie organizuje Združenie sclerosis multiplex Nádej. "Chceme ním informovať verejnosť o tomto ochorení. Treba poukázať na dôležitosť včasnej diagnostiky," povedala predsedníčka združenia Jaroslava Valčeková.

Trasa a jednotlivé etapy povedú z Liptovskej Kokavy, cez Lúčky, Terchovú, Považskú Bystricu, Nové Mesto nad Váhom, Trnavu až do Bratislavy. Organizátori chcú vo všetkých mestách hovoriť o ochorení a upozorňovať na prvé príznaky. K cyklistom sa môžu pridať aj podporovatelia.

Ochorením sclerosis multiplex trpí na Slovensku okolo 10.000 ľudí. Postihuje viac ženy ako mužov. Je nevyliečiteľné a vzniká rozpadom obalu nervových buniek a vlákien. Ochorenie centrálneho nervového systému pacienti na sebe nemusia dlho pozorovať, pretože sa môže prejavovať nešpecifikovanými bolesťami chrbta, ťažkosťami pohybu, nesústredením i problémami s videním a artikuláciou.

Hoci súčasná medicína stále neponúka riešenie, ako ochorenie vyliečiť, možnosti liečby sú na dobrej úrovni. "Liečba na Slovensku je moderná, takú majú aj vo vyspelých štátoch," povedal neurológ František Jurčaga. Tá je farmakologická, veľmi dôležitá je aj rehabilitačná a logopedická starostlivosť. Lieky na toto ochorenie sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Ochorenie sa u väčšiny pacientov prejaví prvýkrát v dospelom veku medzi 20. a 40. rokom. Priemerný vek nástupu sklerózy multiplex je 30 rokov. K vzniku a progresii ochorenia prispievajú genetické predispozície, výskyt v rodine, pohlavie, vek či infekčná mononukleóza. Ďalej sú nimi fajčenie, vysoký príjem soli, alkohol či nízka hladina vitamínu D.

Približne 50 percent pacientov žije s chorobou 30 rokov či dlhšie a asi tretina pacientov má pomalý a dobrý priebeh ochorenia. V približne troch až piatich percentách ide o ťažké priebehy, ktoré sa počas prvých piatich rokov od začiatku ochorenia končia smrteľne.

"Preto je dôležitá včasná diagnostika a nasadenie správnych liečebných postupov," dodala Valčeková.