Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. máj 2025Meniny má Viliam
< sekcia Slovensko

Deklarácia o zvrchovanosti SR bola prijatá pred 32 rokmi

Predseda vlády SR Vladimír Mečiar /vpravo v popredí/ predseda NR SR a Ivan Gašparovič /vľavo/ 17. júla 1992 v budove parlamentu v Bratislave podpisujú Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Foto: Pavel Neubauer - Archív TASR

Rokovania slovenskej a českej reprezentácie na čele s premiérmi Vladimírom Mečiarom a Václavom Klausom sa začali krátko po voľbách 9. júna 1992.

Bratislava 17. júla (TASR) - Od prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky (SR) uplynie v stredu 17. júla 32 rokov. Poslanci vtedajšej Slovenskej národnej rady (SNR) ju prijali 17. júla 1992. Bolo to v čase, keď bolo Slovensko ešte súčasťou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR), ale už prebiehali rozhovory českej a slovenskej politickej reprezentácie o ďalšom usporiadaní zväzkov medzi Slovákmi a Čechmi.

Na základe zákona Národnej rady (NR) SR z 20. októbra 1993 je Výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR pamätným dňom Slovenskej republiky.

Po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 5. - 6. júna 1992, sa víťazné politické subjekty v Čechách a na Slovensku, Občianska demokratická strana (ODS) a Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS), dohodli na vzájomných rokovaniach o riešení štátoprávnych problémov vtedajšej federácie. Zo strán, ktoré sa po voľbách dostali do parlamentu, mala vznik samostatnej SR v programe len Slovenská národná strana (SNS). Víťazné HZDS navrhovalo prijatie deklarácie aj novej Ústavy SR a vyhlásenie referenda o štátoprávnom usporiadaní.

Rokovania slovenskej a českej reprezentácie na čele s premiérmi Vladimírom Mečiarom a Václavom Klausom sa začali krátko po voľbách 9. júna 1992. Pre odlišné predstavy o podobe spoločného štátu sa však skončili neúspechom.

Deklaráciou o zvrchovanosti SR sa grémium SNR zaoberalo 13. júla 1992, keď oznámilo, že dokument sa bude schvaľovať nadpolovičnou väčšinou hlasov poslancov. Poslanci neschválili návrh Františka Mikloška (KDH), aby parlament prijal návrh na vyhlásenie referenda o vystúpení SR z ČSFR na základe ústavného zákona. Naopak, podporili návrh Vladimíra Miškovského (SNS), aby sa o prijatí deklarácie hlasovalo deklaratívne, teda nie pomocou hlasovacieho zariadenia.

Zhromaždenie priaznivcov zvrchovanosti na staroslávnom Devíne po podpise Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky 17. júla 1992.
Foto: TASR - Vladimír Benko


V slovenskom parlamente sa deklarácia prerokúvala 17. júla 1992. Slávnostné zasadnutie SNR viedol jej vtedajší predseda Ivan Gašparovič. Zúčastnili sa na ňom ústavní činitelia, predstavitelia Federálneho zhromaždenia (FZ), vlády ČSFR, cirkevní hodnostári a zahraniční hostia - poslanci Európskeho parlamentu.

Premiér Mečiar v rozprave označil prijatie deklarácie za kvalitatívny zlom, na ktorý Slováci čakali vyše 1000 rokov. Za jej prijatie napokon hlasovalo 113 zo 147 prítomných poslancov, 24 bolo proti a desiati sa hlasovania zdržali.

O tri dni neskôr, 20. júla 1992, aj v reakcii na prijatie deklarácie rezignoval československý prezident Václav Havel. Svoj krok odôvodnil slovami: "Tak, ako sa nechcem stať brzdou historického vývoja, nechcem byť ani dosluhujúcim úradníkom."

Premiéri Mečiar a Klaus sa na rokovaní v legendárnej brnianskej vile Tugendhat 26. augusta 1992 napokon dohodli na rozdelení Česko-Slovenska na dva samostatné štáty bez konania referenda.

V nadväznosti na prijatie Deklarácie o zvrchovanosti SR schválili poslanci 1. septembra 1992 Ústavu SR. Po nadobudnutí jej účinnosti 1. októbra 1992 sa zmenil názov slovenského parlamentu na Národná rada (NR) Slovenskej republiky (SR). Samostatná SR vznikla 1. januára 1993.

Prezident predniesol v parlamente SPRÁVU O STAVE REPUBLIKY

Prezident SR Peter Pellegrini vyzval vládu, aby sa v snahe viesť zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany nevzďaľovala od partnerov v EÚ a NATO.

,aktualizované 

- Český expremiér a predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš verí, že ho súd v kauze Farmy Čapí hnízdo (FČH) oslobodí. Povedal to v stredu pred začiatkom pojednávania na Vrchnom súde v Prahe, ktoré v rámci odvolacieho konania pokračuje už tretí deň.

- Slovenskej republike podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho chýba dlhodobá vízia, ktorú by napĺňali rôzne vlády naprieč politickým spektrom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko pri hraniciach s ukrajinskou Sumskou oblasťou zhromažďuje až 50.000 vojakov. Ukrajinskí predstavitelia v uplynulých dňoch potvrdili, že ruským silám sa v regióne podarilo dobyť niekoľko dedín.

- Na diaľnici D2 v bratislavskom tuneli Sitina smerom do Petržalky sa v ľavom jazdnom pruhu zrazili dve autá. Vodiči hlásia zdržanie 45 minút.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie 35.schôdze diskusiou o sprísnení pravidiel poberania dávok v hmotnej núdzi. V pléne parlamentu vystúpi v stredu predpoludním aj prezident SR Peter Pellegrini.

- Najvyšší správny súd (NSS) SR čiastočne oslobodil sudcu Juraja K. spod disciplinárneho obvinenia. Uznal ho však za vinného z vedomého porušenia povinnosti sudcu rozhodovať nestranne a nezaujato. Trest mu však neuložil.

- Juhokórejská colná služba (KCS) v stredu oznámila, že odovzdala prokuratúre štyri osoby podozrivé z pašovania kokaínu do krajiny. V apríli zaistili v Južnej Kórei rekordných 1,7 ton kokaínu na lodi plaviacej sa pod nórskou vlajkou.

- Slovensko čakajú začiatkom júna tropické dni s teplotou aspoň 30 stupňov Celzia, dusno a búrky. Zmenu počasia prinesie teplá morský vzduchová hmota, ktorá ukončí chladnejšie počasie.

- Hokejisti Edmontonu Oilers zvíťazili v noci na stredu vo štvrtom finále Západnej konferencie zámorskej NHL nad Dallasom Stars 4:1 a v sérii vedú už 3:1 na zápasy. O triumfe „olejárov" rozhodol v 30. minúte Corey Perry.

- Spoločnosť SpaceX po dvoch predošlých neúspešných štartoch vyslala svoju kozmickú loď Starship na najnovší - už deviaty - testovací let. Po približne 30 minútach sa loď vymkla kontrole a rozpadla sa, no spoločnosť zhodnotila misiu pozitívne.

- Vodič auta, ktoré v pondelok podvečer vrazilo do futbalových fanúšikov v Liverpoole, čelí podozreniam z pokusu o vraždu, nebezpečnej jazdy a jazdy pod vplyvom drog, uviedla v utorok tamojšia polícia. Pri incidente utrpelo zranenia viac ako 50 ľudí vrátane detí.

- Ruská protivzdušná obrana v priebehu troch hodín zničila alebo zachytila 112 ukrajinských dronov, uviedli v stredu skoro ráno tamojší predstavitelia. Podľa nich smerovala časť dronov aj na Moskvu.

- Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že Kanada by sa mohla bezplatne pripojiť k jeho navrhovanému systému protiraketovej obrany „Golden Dome“ (Zlatá kupola pozn. TASR), no iba ak sa stane súčasťou Spojených štátov.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje preverovať sociálne siete zahraničných a výmenných študentov, ktorí chcú získať víza na vstup do Spojených štátov.

- V nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko v utorok zatkli Sýrčana, ktorý je podozrivý, že ako dozorca sa vo väznici spravovanej civilnou tajnou službou podieľal na mučení väzňov.

- Holandská polícia v utorok oznámila, že vďaka koordinovanému medzinárodnému vyšetrovaniu rozbila gang špecializujúci sa na lúpeže bankomatov pomocou výbušnín. Zadržaných bolo v uplynulých dňoch celkovo 18 ľudí, prevažne Holanďanov.

- Španielsky futbalista Lamine Yamal v utorok predĺžil zmluvu s FC Barcelona do 30. júna 2031. Detaily kontraktu v utorok dohodli agent 17-ročného supertalentu Jorge Mendes a prezident katalánskeho klubu Joan Laporta.

- Diskusia s europoslancami o Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), najmä o tzv. penziónovej výzve z roku 2015 na podporu vidieckej turistiky, bola konštruktívna.

- Britský kráľ Karol III. v utorok vo svojej trónnej reči prednesenej na ustanovujúcom zasadnutí kanadského parlamentu v Ottawe v utorok zdôraznil nezávislosť Kanady a potvrdil jej suverenitu.

- Diskusiou o sprísnení pravidiel poberania dávok v hmotnej núdzi ukončili poslanci Národnej rady (NR) SR prvý rokovací deň aktuálnej 35. schôdze. Rozpravu k návrhu ešte neukončili, mali by v nej pokračovať v stredu (28. 5.).