Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

PAŠKA: Britské referendum otvorí otázku fungovania únie v budúcnosti

Na archívnej snímke Jaroslav Paška. Foto: TASR/Branislav Račko

Paška zároveň odmieta argumentáciu, že posilnenie kompetencií členských krajín je začiatok konca únie.

Bratislava 18. júna (TASR) – Veľkú Britániu potrebujeme vo vnútri Európskej únie. Britské referendum otvorí otázku fungovania únie v budúcnosti. Ak sa Briti rozhodnú opustiť EÚ, spôsobia škody sebe aj celému spoločenstvu. To sú názory viacerých oslovených poslancov koalície, z ktorých väčšina si želá zotrvanie Británie v únii. Britskí občania budú o odchode (brexite) či zotrvaní svojej krajiny v EÚ rozhodovať v referende 23. júna.

"Nech referendum dopadne akokoľvek, otvorí sa téma o tom, ako by mala v budúcnosti fungovať EÚ. Hlasy, aby sa vrátila časť kompetencií národných štátov, silnejú nielen vo Veľkej Británii, ale aj v iných krajinách," povedal Jaroslav Paška z SNS. O posilnenie kompetencií národných parlamentov majú záujem aj krajiny Vyšehradskej štvorky. "Bolo by to na prospech veci," myslí si. Mnohé veci prijaté v Bruseli podľa Pašku veľmi zasahujú do životov našich ľudí a nie sú v súlade s tým, čo potrebujeme.

Paška odmieta argumentáciu, že posilnenie kompetencií členských krajín je začiatok konca únie. "Sme klamaní bruselskou propagandou. Hovoríme stále o tom, že základom vytvorenia únie je Schumanova doktrína. Tá nikdy nehovorila o centrálnom riadení z Bruselu. Hovorila o spolupráci a vytváraní hospodárskeho priestoru EÚ. Centralizácia a sťahovanie kompetencií do Bruselu je ďaleko za rámcom toho, čo naši občania schválili v referende, keď sme vstupovali do únie," vysvetlil Paška.

Ak by mohol hlasovať v britskom referende Martin Fedor zo #Siete, zvolil by zotrvanie Británie v únii. Ak by nastal brexit, podľa Fedora by to bol mimoriadne zlý signál pre Európu, ktorá teraz potrebuje byť silná a jednotná. "Všetci potrebujeme Britániu vo vnútri únie, a to aj kvôli bezpečnosti. Británia je aj z bezpečnostného hľadiska kľúčovým hráčom v rámci európskej politiky a nemôžeme si dovoliť, aby takýto kľúčový hráč odchádzal," vyhlásil pre TASR Fedor.

Poukazuje aj na politický a ekonomický aspekt prípadného brexitu. "Viaceré analýzy hovoria, že HDP Británie pôjde dole, utrpia veľké straty," povedal s tým, že by sa riešilo usporiadanie voľného trhu medzi EÚ a Britániou. "Vzájomná závislosť je mimoriadne vysoká. Odchodom Británie neutrpí len ona sama, ale všetky členské štáty," poznamenal.

O ekonomických škodách v prípade brexitu hovorí aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý si želá zotrvanie Británie v únii. Poukázal, že škody pri brexite sa spomínajú v desiatkach miliárd eur. Bugár upozornil, že britské referendum významne ovplyvní aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. "Ak odídu, bude to ťažká robota. Všetko pôjde nabok, budeme musieť rozmýšľať, ako nastaviť vzťahy. Tak alebo onak to zasiahne predsedníctvo. Ale ak sa rozhodnú odísť, tak pre nich aj pre nás to budú škody," povedal Bugár.

Juraj Blanár zo Smeru-SD pripomína radikalizáciu spoločnosti v Británii. "Ťažko povedať, ako to dopadne. My by sme boli najradšej, keby Veľká Británia zostala v EÚ," uviedol pre TASR. Brexit podľa neho bude mať dopad na Britov aj na celú úniu. "Ale dopad na EÚ bude zrejme menší ako na Britániu," myslí si Blanár.