Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Broekers-Knol a Pavol Paška sa zhodli na zefektívnení parlamentu v EÚ

Pavol Paška a predsedníčka Senátu Holandského kráľovstva Ankie Broekers-Knol Foto: TASR/Pavel Neubauer

Predsedníčka senátu holandského kráľovstva je na historicky prvej návšteve Slovenska. Na bratislavskom hrade ju prijal predseda parlamentu Pavol Paška.

Bratislava 19. februára (TASR) - Národné parlamenty by mali zohrávať v Európskej únii (EÚ) aktívnejšiu úlohu. Zhodli sa na tom dnes predseda Národnej rady SR Pavol Paška a predsedníčka Senátu Holandského kráľovstva Ankie Broekers-Knol, ktorá je na historicky prvej oficiálnej návšteve Slovenska.

Broekers-Knol poukázala na diskusie o budúcnosti EÚ a o národných inštitúciách a ich kompetenciách voči právomociam na úrovni únie. "Rovnako prebieha debata o úlohe národných parlamentov, kde konkrétne by mali pôsobiť na úrovni únie. S pánom Paškom sme sa rozprávali na túto tému, či už pri tvorbe európskej legislatívy, či pri ďalších inštitútoch EÚ by národné parlamenty mali zohrávať aktívnejšiu úlohu," povedala.

Niektorí ľudia podľa nej cítia, že Brusel dnes riadi každý aspekt ich života. "Som presvedčená, že my z úrovne národných parlamentov máme do tejto debaty čo povedať a je našou úlohou a povinnosťou v tejto oblasti pôsobiť," doplnila. Šéfka Senátu vyzdvihla benefity, ktoré EÚ priniesla členským štátom, napríklad mier, prosperitu a v neposlednom rade otvorenie hraníc. Treba to podľa nej neustále zdôrazňovať.



Tému národných parlamentov by chceli partneri vniesť aj do agendy Predsedníctva v Rade EÚ. "Zhodli sme sa, že sa pokúsime nadniesť témy našich národných parlamentov a že sa pokúsime do prirodzenej predsedníckej agendy vniesť aj silnú polohu postavenia národných parlamentov, subsidiarity, fungovania Európskeho parlamentu a z toho vyplývajúcich kompetencií štátov," povedal Paška.



Partneri hovorili teda aj o Predsedníctve v Rade EÚ. "Holandsko je tam spolu s nami a s Maltou. Bude odovzdávať predsedníctvo Slovensku do druhého polroka 2016. Na rokovaní sme hovorili aj o pokračovaní v spolupráci v rámci nášho predsedníctva v rade," uviedol Paška. Zmienili sa aj o ekonomickom rozmere parlamentnej diplomacie a o spoločných postupoch v rámci členstva v EÚ.



Výhody z členstva v EÚ treba ľuďom pripomínať

Členstvo v Európskej únii prinieslo štátom veľa výhod. Ľuďom to treba pripomínať a vysvetľovať, aby boli menej skeptickí. Povedala to predsedníčka Senátu Holandského kráľovstva Ankie Broekers-Knol po dnešnom rokovaní s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom.

O benefitoch EÚ a ich zdôrazňovaní hovorila v súvislosti s blížiacimi sa májovými eurovoľbami. V Európe sa čoraz viac objavujú euroskeptické názory. Paška holandskú partnerku informoval o účasti Slovákov na eurovoľbách, ktorá je podľa neho "katastrofálne nízka" napriek tomu, že Slováci sú naďalej dosť proeurópsky orientovaní. "Otázky euroskepticizmu, antieuropanizmu sú v politickom spektre skôr na okraji. Napriek tomu účasť na eurovoľbách je katastrofálne nízka," poznamenal Paška. Je podľa neho na politikoch, ako sa im podarí presvedčiť ľudí o dôležitosti voliť v eurovoľbách.

Broekers-Knol uviedla, že v Holandsku je to podobné, hoci účasť nie je taká nízka. "Naši občania sú tiež nesmierne proeurópsky orientovaní, na druhej strane sú veľmi kritickí voči tomu, čo sa deje v európskych inštitúciách," vysvetlila. Zároveň poukázala na výhody z členstva v EÚ. "Uvediem len jeden príklad. Išla som z viedenského letiska do Bratislavy a nikde neboli hranice. To je čosi, čo ľudia berú ako samozrejmosť, ale to je obrovská výhoda," zdôraznila s tým, že sú aj ďalšie benefity ako mier či prosperita.

"Takže je našou povinnosťou vysvetľovať občanom, aby boli menej skeptickí. Stále treba pripomínať benefity, ktoré máme z členstva v EÚ. Na druhej strane musíme pôsobiť na bruselskej úrovni, aby sa nie každý detail riešil v rámci členského štátu v rámci predpisov z úrovne EÚ smerom k členským štátom," doplnila.