Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

ŠTS: Päť obvinených osôb ide do väzby, medzi nimi aj Monika J.

Ústavný súd (ÚS) SR vo štvrtok 12. marca 2020 súhlasil s väzbou pre bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti za Smer-SD Moniku J. a ďalších štyroch sudcov, ktorí sú obvinení z korupčných trestných činov. Ide o Zuzanu M., Denisu C., Eugena P. a Richarda M. Na snímke bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti SR za Smer-SD Moniku J. privádzajú na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici 14. marca 2020. FOTO TASR - Ján Krošlák Foto: TASR

Rozhodnutie prijala absolútne v poriadku, rešpektuje rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie, konštatoval pre médiá jej právny zástupca.

Banská Bystrica 14. marca (TASR) – Päť z ôsmich osôb, obvinených z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti, ide do väzby. Sú medzi nimi aj štyria bratislavskí sudcovia - bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika J., Denisa C., Eugen P. a Richard M. Rozhodol o tom v sobotu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica.

Rozhodovanie trvalo celý deň, skončilo krátko pred 21.00 hod. Zo súdu ako poslednú, asi hodinu po rozhodnutí, odviezli do väzby bývalú štátnu tajomníčku z dôvodu, aby nemohla na slobode ovplyvňovať svedkov. Dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) takisto požadoval, neuznal. Podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Rovnako ju podala aj Monika J.

"Rozhodnutie prijala absolútne v poriadku, rešpektuje rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie. Vypovedala, v intenciách jej výpovede pred políciou," konštatoval pre médiá jej právny zástupca Peter Erdős.


Sudcovia Eugen P. a Richard M. sú väzobne stíhaní preto, aby neovplyvňovali svedkov na slobode a nemohli pokračovať v trestnej činnosti. Obaja podali sťažnosť voči uzneseniu. U Denisy C. uznal sudca dôvody kolúznej väzby, ale už nie dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor navrhoval. Obvinená podala sťažnosť a rovnako prokurátor. Do väzby išiel aj advokát Miroslav M.

Sudca ŠTS naopak nevyhovel ani jednému z dôvodov väzby, ktorú navrhoval prokurátor ÚŠP v prípade piatej sudkyne Zuzany M. a ani u podnikateľa Ladislava M. a u bývalej sudkyne Miriam R.

"Sudca v prípade Zuzany M. prihliadol na podriadenosť obvinenej iným osobám, ktoré na ňu tlačili, aby želaným spôsobom rozhodla a na to, že sa vzdala pred výsluchom funkcie sudcu ako aj na jej osobné pomery. Je osamelá matka deväťmesačného dieťaťa, psychicky na naviazaného jej osobu," konštatovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková s tým, že prokurátor podal sťažnosť.

Tú podal aj v prípade nevzatia do väzby Ladislava M. Uplynula dlhá doba od spáchania skutku v roku 2016 a nemá koho ovplyvňovať. Navyše je onkopacient, bezprostredne po operácii srdca.

"Obvinená Miriam R. sa pri výsluchu pred sudcom v celom rozsahu priznala k spáchaniu skutku a sudca tiež prihliadol na jej osobné pomery – je matkou dvoch maloletých detí. Skutok mala spáchať pod nátlakom," dodala Kudjáková v súvislosti s bývalou sudkyňou. Prokurátor aj v jej prípade podal sťažnosť.



V prípade všetkých piatich sudcov Ústavný súd SR vo štvrtok (12. 3.) dal súhlas na vzatie do väzby z celkovo 13 sudcov, ktorých v stredu (11. 3.) zadržala polícia.

Akciu vykonávala Národná kriminálna agentúra, ktorá ich vyšetruje v korupčnej kauze. Tá súvisí so správami, ktoré polícia našla v telefóne podnikateľa Mariána K., v súčasnosti obžalovaného z iných trestných činov.