Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Poslanci sa budú obžalobou prezidenta zaoberať opäť v marci

Ivan Gašparovič Foto: TASR/Štefan Puškáš

Vláda dnes potvrdila, že s obžalobou nesúhlasí. Prezident na rokovanie napriek pozvaniu neprišiel.

Bratislava 14. februára (TASR) -Národná rada (NR) SR sa bude obžalobou prezidenta SR Ivana Gašparoviča zaoberať opäť 12. marca o 13.00 h, kedy začne jej marcová schôdza. Opozícia sa totiž po odchode poslancov Smeru-SD, ktorí sa nechceli zúčastňovať na rokovaní o obžalobe hlavy štátu, dohodla, že dnes schôdzu preruší a bude pokračovať v marci.

Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) spochybnil spôsob, akým bola schôdza prerušená, podľa neho nebol celkom dodržaný rokovací poriadok. Konanie opozície považuje za nepochopiteľné. "Je to neuveriteľný precedens," vyhlásil pred rokovacou sálou, v ktorej boli prítomní iba poslanci Smeru-SD.

Poznamenal, že nejde o rokovanie schôdze, ale o zasadnutie klubu sociálnych demokratov. "Konečne má Smer dôstojnú klubovú miestnosť. Je nás veľa, čo už, ľudia to chceli," podotkol. Opozičného Daniela Lipšica, ktorý sa v sále objavil, požiadal, aby odišiel. "Vitajte pán Lipšic v klube Smeru, máte záujem o koaličnú spoluprácu?" zažartoval Paška.


Prerušenie schôdze iniciovala L. Žitňanská


Prerušenie schôdze iniciovala Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS), podľa Pašku však nenavrhla nič, o čom by sa dalo hlasovať alebo na čo by sa mohol dať všeobecný súhlas. "Citujem, navrhujem procedurálny návrh, aby sme prerušili rokovanie tejto schôdze a pokračovali v dôstojných podmienkach," prečítal Paška zo záznamu. Podpredseda parlamentu Ján Figeľ (KDH) po vyslovení všeobecného súhlasu schôdzu prerušil a určil jej pokračovanie na 12. marca na 13.00 h, čo odôvodnil tým, že vtedy začne riadna marcová schôdza.

Predseda parlamentu uviedol, že vzhľadom na nepochopiteľnosť toho, čo sa stalo, bude asi musieť prijať nejaké vnútorné opatrenia. Poukázal tiež na to, že nechcú rokovať o programe, ktorý si sama opozícia vymyslela a navrhla. Paška následne zaželal opozícii šťastnú cestu domov.

O procedurálnych návrhoch sa podľa rokovacieho poriadku Národnej rady hlasuje bez rozpravy. O procedurálnom návrhu, ktorý má zrejmú podporu NR SR, sa môže rozhodnúť aj bez hlasovania. V takom prípade sa predsedajúci poslancov opýta, či niektorý z nich požaduje hlasovanie. Ak čo len jeden poslanec požaduje hlasovať o návrhu, stane sa tak.

O procedurálnom návrhu, ktorý nemá zrejmú podporu parlamentu, dá predsedajúci hlasovať ihneď. Ak pri hlasovaní predsedajúci zistí, že Národná rada nie je schopná uznášať sa, pokračuje sa v rokovaní podľa programu. V takom prípade o procedurálnom návrhu, ktorý nestratil opodstatnenie, dá predsedajúci hlasovať opäť vtedy, keď bude NR SR schopná uznášať sa.

Poslanci majú právo podávať procedurálny návrh, ktorý sa týka spôsobu prerokúvania veci, časového a vecného postupu rokovania Národnej rady s výnimkou hlasovania o veci samej.