Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 16. máj 2025Meniny má Svetozár
< sekcia Slovensko

Ekonóm:Obmedziť súkromné vlastníctvo v zdravotníctve je nekonzistentné

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Dodal, že pojem krížové vlastníctvo v tomto kontexte považuje za prekonaný, keďže vychádza z predpokladu o antagonistickom nastavení medzi zdravotnou poisťovňou a poskytovateľom.

Bratislava 13. mája (TASR) - Zámer obmedziť v zdravotníctve vlastníctvo iba súkromným osobám a štátu nie, považuje ekonóm Peter Pažitný za nekonzistentné. Zákaz krížového vlastníctva by podľa neho výrazne obmedzil trhovú hodnotu aktív dotknutých strán a pozornosť subjektov v zdravotníctve by bola zahltená bojom o vlastnícke práva. "V takejto situácii by víťazom celej situácie bol štát, ktorý by sa predmetnému ustanoveniu mohol vyhnúť a ako jediný by naďalej mohol byt vlastníkom najväčšej poisťovne, najväčších nemocníc a k tomu tvorcom legislatívy s priamym vplyvom na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)," uviedol pre TASR Pažitný v reakcii na ÚDZS, ktorý hovorí o potrebe analýzy jeho zákazu.

Ozrejmil, že pri zohľadnení podielu štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) na trhu je jej priamy finančný tok na štátne nemocnice viac ako 500 miliónov eur. Pri podiele zdravotnej poisťovne Dôvera predstavuje priamy finančný tok poisťovne a poskytovateľov v skupine Penty viac ako 70 miliónov eur. Z tohto pohľadu tak podľa neho vyzerá byť veľmi účelové, ak sa sleduje obmedziť "interný" tok súkromného subjektu, pričom "interný" tok na úrovni štátu zostal bez obmedzenia. "Navyše, existujú viaceré dôkazy, že práve 'interný' tok v štátnom sektore bol zneužívaný a ceny medzi VšZP a štátnymi nemocnicami boli oproti iným dvojnásobne premrštené a nezohľadňovali rizikovosť pacientov. V minulosti som to pomenoval ako dvojrýchlostné odmeňovanie," doplnil.

Ak by takýto zákon vstúpil do platnosti, všetky dotknuté subjekty by sa podľa jeho slov museli rozhodnúť, ktorú časť ich podnikania predajú. Z hľadiska trhovej výmeny by pritom nešlo o dobrovoľnú, ale nútenú transakciu, ktorej výsledkom by určite bola nižšia cena, ako je skutočná hodnota aktíva. "Samozrejme, za takejto situácie by bolo pochopiteľné, ak by podnikatelia bránili hodnotu svojich aktív tým, že predmetné ustanovenia zákona napadnú súdnou cestou. Opätovne by sa tak opakovali scenáre z rokov 2006 až 2016, ako pri zákaze zisku, vyvlastňovaní, unitarizácií poisťovní, atď.," vysvetlil Pažitný.

Dodal, že pojem krížové vlastníctvo v tomto kontexte považuje za prekonaný, keďže vychádza z predpokladu o antagonistickom nastavení medzi zdravotnou poisťovňou a poskytovateľom. "V modernom poňatí tohto vzťahu je namieste hovoriť o partnerskom vzťahu, ktorého spoločným cieľom je zlepšovanie zdravotného stavu a spokojnosti poistencov," skonštatoval. Práve príklady z praxe podľa jeho slov ukazujú, aké dôležité je, aby zdravotná poisťovňa a poskytovatelia mali partnerské a konštruktívne vzťahy, ktoré môžu prerásť aj v spoločné vlastníctvo.

ÚDZS nedávno zverejnil správu o činnosti úradu za rok 2021. V nej okrem iného hovorí, že jedným z kľúčových faktorov na obnovu systému zdravotníctva je analýza zákazu krížového vlastníctva. Poukazuje pri tom na to, že v roku 2003, za čias bývalého ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, sa pri reforme zdravotníctva tento zákaz opomenul, čoho výsledkom je dominancia investičnej skupiny Penta v systéme, ktorá nemá v Európe obdobu. Pažitný bol v tom čase členom Zajacovho reformného tímu.

Penta toto tvrdenie odmieta, naopak, dominantným hráčom je podľa nej štát ako majiteľ najväčšej zdravotnej poisťovne a zároveň regulátor. Boj proti krížovému vlastníctvu v zdravotníctve považuje za nezmyselnú politickú agendu ÚDZS a za iracionálny boj proti pôsobeniu súkromných spoločností v sektore.

VEĽKÁ PREPOVEĎ POČASIA: Prízemný mráz v máji? Mrznúť môže aj neskôr

Na juhozápadnom Slovensku tesne nad zemou klesla teplota vzduchu na - 4 °C.

- Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov po rokovaniach s Ruskom v Istanbule uviedol, že ďalším krokom by malo byť stretnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a šéfa Kremľa Vladimira Putina.

- Hasiči aktuálne zasahujú pri tragickej nehode na Jazdeckej ulici v Prešove, kde došlo k zrážke vlaku s človekom. Osoba utrpela zranenia nezlúčiteľné so životom.

- Vláda SR v piatok rozhodovala per rollam o postoji Slovenska k tzv. pandemickej dohode. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Úradu vlády SR.

- Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu po jednej koľaji. Plná prevádzka, po oboch koľajach, by mala byť obnovená v piatok približne o 23.00 h. Železničná spoločnosť Slovensko o tom informovala na sociálnej sieti.

- Hasiči v piatok zasahovali pri horiacom autobuse na D1 v katastri obce Závažná Poruba. Z dôvodu silného zadymenia bola diaľnica uzavretá v celej šírke.

- Polícia v Banskej Bystrici pátra po dvoch sestrách, sedemročnej Sadie Izabele a štvorročnej Ivy Anabele, ktoré sú nezvestné. Informovala o tom v piatok na sociálnej sieti banskobystrická krajská polícia.

- Vysoký krvný tlak môže zvýšiť riziko demencie, je však nutné merať si ho správne. Aspoň hodinu pred meraním nie je vhodné piť alkohol, kávu a fajčiť. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

- Ukrajinsko-ruské rokovania v Istanbule sa v piatok po asi dvoch hodinách skončili. S odvolaním sa na zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra AFP, píše TASR. O skončení rokovaní priniesla správu aj ruská tlačová agentúra TASS.

- V prípade niekoľkomiliónového podvodu, ktorý odhalili na miestnom úrade (MiÚ) v bratislavskej Petržalke, vedie polícia trestné stíhanie vo veci zločinu sprenevery. Obvineniu čelí 27-ročný René H.

- Sudkyňa Joanne Hirstová v meste Manchester v Spojenom kráľovstve v piatok poslala do väzby americkeho speváka Chrisa Browna v súvislosti s napadnutím v londýnskom nočnom klube z roku 2023.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok na summite Európskeho politického spoločenstva v albánskej Tirane vyzval Západ na „rázne“ kroky proti Moskve a uvalenie nových sankcií v prípade, že mierové rokovania v Istanbule neprinesú prielom.

- Česko od nedele zruší zákaz dovozu zvierat náchylných na slintačku a krívačku zo Slovenska a Maďarska. Rozhodla o tom Štátna veterinárna správa (SVS) ČR, ktorá zároveň zruší aj zákaz dovozu sena, slamy a zeleného krmiva a uvoľní pravidlá na dovoz živočíšnych produktov.

- Predprimárne vzdelávanie je najlepšia podpora, akú štát môže mladým rodinám s deťmi dať. Je to najúčinnejšia investícia do vzdelania, akú môže vláda urobiť. Vyhlásil to minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas-SD).

- Niekdajšiemu bosovi bratislavskej skupiny piťovcov Jurajovi O. uložil ŠTS pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné úhrnný nepodmienečný trest väzenia na 14 rokov a šesť mesiacov so zaradením na stredný stupeň stráženia.

- Slovenská správa ciest (SSC) v piatok predpoludním skončila odstraňovanie nosnej konštrukcie sanovaného mosta ponad železničnú trať v Poprade.

- Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA).

- V paláci Dolmabahče v tureckom Istanbule sa v piatok napoludnie začali rokovania medzi ruskou delegáciou na čele s poradcom ruského prezidenta Vladimirom Medinským a delegáciou Ukrajiny, ktorú vedie minister obrany Rustem Umerov. Rokujú za prítomnosti Turecka.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok prisľúbila, že Európa „bude zvyšovať tlak“ na ruského prezidenta Vladimira Putina, až kým nepristúpi na mier.

- Zdroj agentúry Reuters v ukrajinskej delegácii v piatok uviedol, že rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré sa mali začať napoludnie v Istanbule, zatiaľ neprebiehajú. Zdržanie podľa neho spôsobila zmena ruského postoja.

- Policajti z Nového Mesta nad Váhom obvinili 43-ročného muža z prečinu nebezpečného vyhrážania. Na autobusovej stanici sa so zbraňou v ruke vyhrážal smrťou dvojici mužov.