Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Slovensko

Petíciu týkajúcu sa amerických vojsk zorganizuje strana SMER sama

Na archívnej snímke predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: TASR - Jaroslav Novák

V petícii bude otázka o americkej armáde na území SR jednou z dvoch, druhá sa bude týkať zmeny ústavy v prípade možnosti referenda o predčasných parlamentných voľbách.

Bratislava 8. januára (TASR) – Prípadnú petičnú akciu na vyhlásenie referenda o prítomnosti amerických vojsk na území SR chce zorganizovať strana Smer-SD výlučne vo vlastnej réžii. Na sobotňajšej tlačovej konferencii to pri otázke o spojencoch pri petícii spresnil líder Smeru-SD Robert Fico.

"Ako silná strana so zastúpením na celom Slovensku dokážeme petičnú akciu rozbehnúť tak, že ktokoľvek ju môže podporiť a môže sa k nej pridať, budeme ju však organizovať sami ako strana Smer-SD," uviedol. Priznal, že predchádzajúca petícia za vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách, ktorá bola spoločnou aktivitou viacerých strán i občianskeho sektora, bola "trochu ťažkopádna".

K petičnej akcii a zberu podpisov chce Smer-SD pristúpiť za predpokladu, že v Národnej rade (NR) SR neprejde návrh na vypísanie referenda o prítomnosti americkej armády na území SR. "Vtedy okamžite odštartujeme petičnú akciu, chystáme veľké turné po Slovensku," avizoval Fico. V petícii bude otázka o americkej armáde na území SR jednou z dvoch, druhá sa bude týkať zmeny ústavy v prípade možnosti referenda o predčasných parlamentných voľbách.

Predstavitelia Smeru iniciatívu na pôde NR SR i možnú petíciu oznámili v súvislosti s odmietaním plánovanej dohody o obrannej spolupráci medzi SR a USA (DCA). Smer považuje zmluvu za nevýhodnú a porušujúcu zvrchovanosť krajiny.

Hlas-SD nevidí dôvod rozhodovať o zmluve s USA v referende


Mimoparlamentná strana Hlas-SD nevidí dôvod rozhodovať o zmluve týkajúcej sa obrannej spolupráce medzi SR a USA (DCA) v referende. "Je to úloha politikov a ústavných orgánov, aby takúto zmluvu vyrokovali v prospech Slovenskej republiky a nezaťažovali ňou občanov," oznámila názor strany hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková. Pripomenula zároveň, že Hlas zmluvu v súčasnej podobe nepodporí.

"Pri téme referenda bude Hlas neustále pripomínať, že je stále na stole 600.000 právoplatných podpisov ľudí žiadajúcich vypísanie referenda o predčasných voľbách. To je dnes zásadná úloha celej politickej scény, aby sa zmenou ústavy vrátila ľuďom do rúk moc rozhodovať o svojej vláde," dodala.

Petíciu o referende týkajúcom sa prítomnosti amerických vojsk na území SR avizovala v sobotu predpoludním strana Smer-SD. Petícia má byť následným krokom v prípade, že sa na mimoriadnej či najbližšej riadnej schôdzi Národnej rady SR nepodarí otvoriť rokovanie a schváliť bod o vyhlásení referenda.

Smer-SD svoje kroky iniciuje v súvislosti s nesúhlasom s plánovanou dohodou, ktorú považuje za nevýhodnú a porušujúcu suverenitu krajiny.

Mimoparlamentná SNS uviedla k téme, že petíciu podporí, jej organizovanie by malo však byť spoločnou aktivitou Smeru, Hlasu a SNS.