Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Slovensko

Pieskoviská by mali kontrolovať prevádzkovatelia zariadení aj obce

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Deťom na pieskoviskách hrozia mikrobiálne, ale aj mechanické ochorenia. Ako hygienici priblížili, toxokaróza môže spôsobiť poškodenie vnútorných orgánov.

Bratislava 14. júna (TASR) – Pieskoviská by mali pravidelne čistiť a udržiavať prevádzkovatelia zariadení pre deti a mládež, ale rovnako aj obce. Pomôcť minimalizovať možné riziko ochorenia či poranenia môžu pred vstupom dieťaťa aj rodičia, ktorí by mali vizuálne priestor skontrolovať. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

"Podľa zákona majú fyzické osoby podnikatelia a právnické osoby, ktoré prevádzkujú zariadenie pre deti a mládež, povinnosť zabezpečiť pravidelné čistenie a udržiavanie vonkajších i vnútorných priestorov zariadenia pre deti a mládež tak, aby nepredstavovali riziko v dôsledku mikrobiálneho a iného znečistenia," priblížila vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR Jana Hamade.

Odborníčka poukázala aj na to, že každý regionálny úrad verejného zdravotníctva má vypracovaný vlastný plán kontrol. Prevádzkovatelia musia počas sezóny pieskovisko čistiť, prekopávať, prehrabávať a polievať pitnou vodou alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody najmenej raz za dva týždne. O čistení a udržiavaní pieskoviska musia viesť záznamy. Okrem zabezpečenia pravidelného čistenia a údržby sú povinní technickými opatreniami zabrániť vstupu zvierat do pieskovísk, prípadne zabezpečiť ich zakrývanie vhodnou fóliou.

Na hru detí na pieskovisku by mala dozerať dospelá osoba. Rodičia by mali dbať na to, aby deti dodržiavali základné hygienické návyky a rešpektovať pokyny pediatra k očkovaniu. V prípade poranenia dieťaťa, napríklad znečistenou injekčnou striekačkou, by mali ranu ošetriť, vydezinfikovať a informovať pediatra, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.

Deťom na pieskoviskách hrozia mikrobiálne, ale aj mechanické ochorenia. Ako hygienici priblížili, toxokaróza môže spôsobiť poškodenie vnútorných orgánov. Toxoplazmóza sa môže prejaviť až v dospelosti. U tehotných žien môže vyvolať infekciu spôsobujúcu ťažké poškodenie plodu, respektíve potrat. Giardióza, ktorej pôvodcom nákazy je mačka, sa prejavuje tráviacimi ťažkosťami. Pri shigelóze prejavujúcej sa horúčkou, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha a vodnatými hnačkami, hrozí ťažká dehydratácia, najmä u najmenších detí. Po skonzumovaní znečisteného piesku sa môže prejaviť vodnatými hnačkami, bolesťami hlavy a vysokým teplotami salmonelóza. Aj tu hrozí najmä u menších detí ťažká dehydratácia.

Deti sa na pieskovisku môžu aj poraniť. Napríklad injekčnými ihlami alebo kúskami skla, pričom hrozí možnosť nakazenia sa vírusovými hepatitídami typu B a C a HIV. "Vírus HIV je citlivý na vonkajšie prostredie, preto riziko prenosu ochorenia pri poranení injekčnou striekačkou nie je vysoké. Na rozdiel od vírusov hepatitídy B, ktoré sú 100-krát infekčnejšie a nakaziť sa nimi dá aj z niekoľko týždňov zaschnutej krvi. Najnebezpečnejší je vírus hepatitídy typu C, ktorý vyvoláva závažné ochorenie, často prechádza do chronického štádia a je nevyliečiteľné," upozornila Hamade.

Ako ÚVZ SR uzatvorilo, kontrola technického stavu a bezpečnosti detských atrakcií na ihriskách je v kompetencii Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Sezóna pieskovísk trvá od 1. marca do 30. novembra.

Na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom sa dočasne obnovujú kontroly

Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku, s následným prenosom a šírením tohto ochorenia v SR.

,aktualizované 

- Na hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom sa od utorka (8. 4.) dočasne obnovujú kontroly. Potrvajú do 8. mája. Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku.

- Zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu varujú pred krízou, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Adresovali preto otvorený list vedeniu, Ministerstvu životného prostredia SR, Úradu vlády SR a verejnosti.

- Investičným partnerom v systéme štátom podporovaného nájomného bývania by sa mala stať aj investičná spoločnosť Slovak Affordable Living SICAV.

- Za nežiaducu označilo Rusko japonskú mimovládnu organizáciu Združenie pre problematiku Severných území, ktorá lobuje za to, aby boli Japonsku vrátené štyri sporné ostrovy ležiace pri Hokkaide.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky. Investovať by mohli do infraštruktúrnych projektov, ktoré prinesú Slovensku hospodársky alebo sociálny úžitok.

- Predstavitelia koaličného Hlasu-SD sú pripravení diskutovať na koaličnej rade aj o návrhu predsedu SNS Andreja Danka na zrušenie dane z finančných transakcií.

- Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má nový štatút, ktorý zohľadňuje zmeny kompetenčného zákona.

- Slovensko súhlasí s uzavretím dohody o partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi a členmi Organizácie afrických, karibských a tichomorských štátov (OAKTŠ). Súhlas s uzavretím dohody vyslovila vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

- Na severe Grécka klesli v noci na pondelok teploty až o 20 stupňov Celzia a dostali sa do mínusových hodnôt. Na viacerých miestach vrátane mesta Solún dokonca snežilo.

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predloží na vládu zákon, ktorým chce umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať majetok z 2. piliera do infraštrukturálnych projektov.

- Prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR sa v nedeľu (6.4.) v noci vyhrážali umiestnením bomby v byte. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka takéto prejavy neznášanlivosti dôrazne odmieta.

- Francúzska polícia zmarila prípravy teroristického útoku, ktorý sa mal odohrať podľa scenára podobného teroristickým atentátom z 13. novembra 2015. V súvislosti s týmto prípadom polícia zadržala dvoch mužov.

- Zbierka Deň narcisov určená na pomoc pacientom s rakovinou sa bude v uliciach Slovenska konať vo štvrtok 10. apríla. Prispieť inou formou sa dá už od pondelka.

- Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) uplynulý týždeň zasahovali pri požiaroch 231-krát, najviac v Košickom kraji (58). Celkovo vykonali 754 zásahov.

- Stredné školy zostanú v pondelok v dôsledku hrozieb v meste Duisburg v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zatvorené, uviedla tamojšia polícia.

- Hokejisti Montrealu zvíťazili v noci na pondelok v zámorskej NHL na ľade Nashvillu 2:1 a posilnili si pozíciu v boji o play off.

- Ministri zahraničných vecí skupiny G7 spolu so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou vyjadrili v nedeľu hlboké znepokojenie nad nedávnymi rozsiahlymi vojenskými cvičeniami Číny v blízkosti Taiwanu, ktoré označili za provokáciu.

- Britské námorníctvo objavilo v mori pri pobreží Veľkej Británie niekoľko ruských špionážnych senzorov. Niektoré zariadenia sa našli na morskom dne, zatiaľ čo iné vyplavilo na breh.

- Približne desať projektilov bolo v nedeľu večer okolo 21.00 h miestneho času (20.00 h SELČ) vypálených z palestínskeho Pásma Gazy na územie Izraela. Väčšinu z nich sa podarilo zlikvidovať, oznámila izraelská armáda.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič v nedeľu večer poveril málo známeho profesora medicíny Djura Macuta zostavením vlády, ktorú by mal do 18. apríla potvrdiť aj parlament.