Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Návrh o jednom plnom plate poslancov prerokujú po komunálnych voľbách

Predseda vlády SR Robert Fico Foto: TASR/Michal Svítok

Návrh Smeru na krátenie platov je podľa SaS predvolebným populistickým divadlom.

Bratislava 24. septembra (TASR) – O novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR sa bude rokovať až po skončení novembrových komunálnych volieb. Vyhlásil to dnes na tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD).

Reagoval tak na otázku, prečo s týmto návrhom prichádza vláda v čase, keď sa opozičné poslanecké návrhy na program septembrovej schôdze parlamentu nedostali práve pre to, že ich Smer-SD označil za možnú súčasť predvolebnej kampane. Avizoval, že si po voľbách môžu k novele sadnúť spolu s opozíciou.

Na základe novely by poslanci Národnej rady (NR) SR, ktorí sú napríklad starostovia či primátori, teda vykonávajú aj inú funkciu vo verejnej správe, dostávali v plnej výške iba poslanecký plat. Tieto pravidlá by však platili pre zákonodarcov od ďalšieho funkčného obdobia, teda od nasledujúcich parlamentných volieb, ktoré by sa mali uskutočniť na jar 2016.

"Otvárame tému, o ktorej hovoríme už niekoľko rokov. Bola to iniciatíva Richarda Rašiho (Smer-SD), ako aj ďalších kolegov, ktorí zastávajú pozície v samospráve," priblížil Fico s tým, že poslanec NR SR by za ďalšiu verejnú funkciu dostával iba minimálnu mzdu.



"Úspora pre mesto alebo obec bude približne 1000 až 2600 eur mesačne, takže úspora z hľadiska rozpočtov bude pre malé obce naozaj významná," poznamenal Raši. Na otázku, prečo Smer-SD v minulosti nepodporil niekoľko podobných návrhov z dielne KDH, odpovedal, že kresťanskí demokrati takýto návrh nepredložili. "Hovoria o jednom mandáte, takže člen parlamentu by zároveň nemohol byť predstaviteľom samosprávy, čo považujem za chybu," dodal Fico.

Upozornil tiež, že predchádzajúce predkladané návrhy mali veľký počet legislatívnych nedostatkov. Poznamenal, že v aktuálnej vládnej novele, ktorá je už v pripomienkovom konaní, žiadne legislatívne chyby nebudú.

Predvolebné populistické divadlo

Richard Sulík reagoval na vyjadrenia podnikateľa Mariána Kočnera, v ktorých stranu SaS obvinil okrem iného aj z prijatia finančnej čiastky 5 miliónov korún od finančnej skupiny Penta.
Foto: TASR/ Pavel Neubauer
Návrh predsedu Smeru-SD Roberta Fica na zníženie príjmov starostov a primátorov, ktorí sú zároveň poslancami NR SR, je podľa strany SaS len predvolebným populistickým divadlom. Predseda SaS Richard Sulík to dnes uviedol s poukázaním na účinnosť zákona, ktorý má platiť od roku 2016.

"Ak má tento návrh šetriť verejné peniaze, prečo ho nezaviesť hneď?" opýtal sa Sulík. "V novembri volíme na Slovensku nových primátorov a starostov, takže by vopred vedeli, do čoho idú," dodal.
Samotné zníženie platu primátora či starostu je pritom podľa Sulíka správnym krokom. Upozornil, že práve liberáli navrhli a presadili výrazné zníženie platov primátorov a starostov v roku 2010.

Pripomenul tiež, že SaS v júli predstavila vlastné koncepčné riešenie súbehu funkcií poslancov parlamentu a funkcionárov v samospráve. "Navrhli sme, aby sa ústavným zákonom zakázal súbeh funkcií poslanca Národnej rady Slovenskej republiky s funkciou predsedu vyššieho územného celku, primátora, starostu a zástupcov primátorov a starostov," spresnil predseda liberálov.

Sulík poukázal na to, že parlament musí riešiť svoju agendu tak, aby nemohla niektorá z 2900 obcí byť neoprávnene zvýhodňovaná, napríklad pri prerokúvaní štátneho rozpočtu. "Tento problém sa nedá vyriešiť znížením jedného platu na úroveň minimálnej mzdy, pretože tento krok je len trestom za sedenie na dvoch stoličkách, nie spravodlivým riešením," uzavrel Sulík.

Farizeji

Farizeji, to bolo najčastejšie slovo, ktoré sa ozývalo v poloprázdnej rokovacej sále v závere dňa, keď poslanci rokovali na mimoriadnej schôdzi o regulácii platov verejných funkcionárov vo viacerých funkciách.

Dušan Bublavý zo Smeru-SD označil za farizejov kresťanských demokratov, ktorí sa usilujú o to, aby verejní funkcionári vo viacerých funkciách mohli brať len jeden plat. Poťažkal si, že on ako starosta má len 1500 eur. "Vy nemáte úbohých 1500 starostovský plat, vy máte pekných 2500 eur," opravil ho poslanec KDH Alojz Přidal.

Diskutovalo sa aj o princípe jeden mandát stačí, teda o návrhu KDH, aby poslanci nemohli byť súčasne aj starostovia, primátori či šéfovia krajov. Bublavý sa opozície pýtal, kde boli s týmto princípom napríklad, keď sa Pavol Frešo (SDKÚ-DS) stal predsedom Bratislavského kraja a súčasne je aj poslancom Národnej rady SR. V kandidatúre na šéfa kraja ho podporovalo aj KDH. "Ste farizeji," zopakoval na adresu KDH Bublavý.

Takáto rétorika zo strany poslanca Smeru-SD sa nepozdávala Helene Mezenskej z OĽaNO. Tá považuje za farizejov práve sociálnych demokratov. "Ľuďom ste sľubovali sociálne istoty a namiesto toho sa prehlbujú sociálne rozdiely. Toto je farizejské," odkázala Bublavému a jeho kolegom zo Smeru-SD. Poslankyňa sa nazdáva, že nie je možné byť dobrým starostom a súčasne aj dobrým poslancom. Podobne ako kresťanskí demokrati aj ona si myslí, že sedenie na dvoch a viacerých stoličkách neprospieva výkonu mandátu.

K diskusii o obmedzení platov verejným funkcionárom vo viacerých funkciách sa poslanci vrátia vo štvrtok (25.9.). Na programe mimoriadnej schôdze majú aj zákaz advokátskej praxe verejným funkcionárom počas výkonu ich funkcie, ako aj návrh na dvojkolové voľby starostov a primátorov. Na rad má prísť aj návrh, ktorý má riešiť čistenie chodníkov v obciach.