Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Platy poslancov a zmeny v potratoch bude riešiť ústavnoprávny výbor

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jakub Kotian

Rokovací poriadok NR SR hovorí, že ak parlament neschváli návrh zákona, nový návrh v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov odo dňa jeho neschválenia.

Bratislava 4. októbra (TASR) - Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) požiadal Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR, aby preskúmal dva návrhy zákonov, ktoré predložili poslanci na prerokovanie parlamentu. Ide o novelu zákona o sociálnom poistení z dielne OĽaNO, ktorá sa zameriava na zmeny v oblasti potratov, a o novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov z dielne ĽSNS. Danko chce vedieť, či je ich podanie v súlade s rokovacím poriadkom parlamentu, keďže podobné návrhy plénum prerokovalo a odmietlo na septembrovej schôdzi.

Rokovací poriadok NR SR hovorí, že ak parlament neschváli návrh zákona, nový návrh v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov odo dňa jeho neschválenia. Pravidlo sa nevzťahuje napríklad na návrh, ktorý parlament vráti navrhovateľovi na dopracovanie, či na návrh zákona o štátnom rozpočte a návrhy rozpočtov subjektov verejnej správy.

OĽaNO v septembri neuspelo s novelou zákona o umelom prerušení tehotenstva. Navrhovali v nej viaceré zmeny. Tie v súčasnosti premietli do novely zákona o sociálnom poistení a opätovne ich predložili na prerokovanie. Poslanec OĽaNO Marek Krajčí pre TASR povedal, že ich Danko o svojom rozhodnutí informoval. Tvrdí však, že aktuálny návrh upravili, niektoré veci z neho vymazali, iné doplnili. Nie je to teda podľa neho rovnaký návrh.

Poslanci ĽSNS zas navrhujú úpravu vypočítavania platu poslancov tak, aby sa odvodzovali od výšky aktuálnej minimálnej mzdy na Slovensku. Danko vo zverejnenom rozhodnutí uvádza, že podobný návrh už predložil v minulosti líder OĽaNO Igor Matovič, pričom ho poslanci na septembrovej schôdzi prerokovali a neschválili. Matovič chcel návrhom docieliť, aby sa platy poslancov zvyšovali presne o také isté percento, o aké vzrastú platy zamestnancom v národnom hospodárstve.