Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

R. PLEVNELIEV: Bulharsko je plne pripravené na vstup do Schengenu

Na oficiálnu dvojdňovú návštevu Slovenskej republiky pricestoval v utorok 5. novembra 2013 prezident Bulharskej republiky Rosen Plevneliev. Na snímke slovenský prezident Ivan Gašparovič (vpravo) a bulharský prezident Rosen Plevneliev (uprostred) počas uvítacieho ceremoniálu v Prezidentskom paláci 5. novembra 2013 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Ako pokračoval, jeho krajina disponuje poslednými najmodernejšími technológiami a robí si svoju prácu dobre.

Bratislava 5. novembra (TASR) - Bulharsko je podľa prezidenta Rosena Plevnelieva plne pripravené na vstup do Schengenu. "Už druhý rok zodpovedáme všetkým kritériám. Európska komisia (EK) veľakrát bola na kontrole a nie jeden raz písomne potvrdila, že sme pripravení chrániť schengenské hranice," zdôraznil na dnešnej tlačovej konferencii po stretnutí so slovenským partnerom Ivanom Gašparovičom. Plevneliev je na dvojdňovej oficiálnej návšteve SR.

Ako pokračoval, jeho krajina disponuje poslednými najmodernejšími technológiami a robí si svoju prácu dobre. "Dúfame, že rozhodnutie padne čím skôr," konštatoval, pričom neočakáva, že by problém so sýrskymi utečencami mal vplyv na vstup Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru.

Krajina čelí v tomto roku silnej utečeneckej vlne zo Sýrie. Ich počet, najmä zo Sýrie, avšak aj z ďalších arabských krajín, prevýšil o 8000 osôb kapacity bulharských záchytných centier. Bulharské úrady predpokladajú, že do konca roka by toto číslo mohlo narásť na 11.000.

K rozhodnutiu o prijatí Rumunska a Bulharska do Schengenskej zóny nedôjde skôr ako v decembri tohto roku. Podľa pôvodných predpokladov mali obe balkánske krajiny vstúpiť do Schengenu v roku 2011. Ich ambície zlyhali na nekompromisnom postoji niektorých členských štátov EÚ, ktoré poukazujú na to, že ani Bukurešť, ani Sofia neuskutočnili dostatočný pokrok v oblasti boja proti korupcii a organizovanému zločinu.



Prijatie nových krajín do zóny má právo vetovať každý členský štát EÚ. Zatiaľ s ich vstupom nesúhlasí Francúzsko, Nemecko, ako aj Holandsko. Počkať si chcú na výsledky správy EK v rámci Mechanizmu spolupráce a overovania, ktorý je zameraný na pokrok v oblasti justície.