Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Po ôsmich hodinách ukončil M. Kotleba na súde svoju záverečnú reč

Na archívnej snímke obvinený predseda ĽSNS Marian K. počas hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 21. septembra 2020. Foto: TASR Jaroslav Novák

Odmietol obvinenia a aj záverečnú reč prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáša Honzu. Všetky obvinenia pokladá za absurdné a proces za vykonštruovaný.

Bratislava 12. októbra (TASR) - Po takmer ôsmich hodinách ukončil predseda ĽSNS Marian Kotleba svoju záverečnú reč v rámci procesu, ktorému čelí na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku, v prípade kontroverzných šekov.

Odmietol obvinenia a aj záverečnú reč prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáša Honzu. Všetky obvinenia pokladá za absurdné a proces za vykonštruovaný, a súd údajne porušil viackrát jeho práva na obhajobu. Podľa Kotlebu bol prokurátor ÚŠP počas celého procesu v dôkaznej núdzi. "Prokurátor, keď podával obžalobu, mal byť presvedčený o tom, že má dostatok dôkazov a nie že počas celého procesu sa dopĺňali nové a nové dôkazy," vyslovil názor Kotleba. "Nepreukázalo sa, že by som trestný čin spáchal. Som z procesu rozčarovaný a sklamaný, očakával som, že štát bude dodržiavať zákonnosť procesu," povedal.

Podujatie, na ktorom v roku 2017 rozdal šeky do troch rodín, označil za národné a kultúrne. Predseda ĽSNS počas svojej dlhej reči spochybňoval aj výpovede troch znalcov, ktorí svedčili v rámci pojednávaní od marca tohto roku. "Nie som si vedomý, že by som sa dopustil trestného činu," zdôraznil.

Napriek trom napomenutiam, respektíve prerušeniam samosudkyne Ruženy Sabovej, aj jednej udelenej pokute, sa venoval legislatívnym návrhom ĽSNS, teda veciam, ktoré podľa slov sudkyne nesúviseli s procesom a s predmetnou žalobou. Sabová ho upozornila, že prednáša nesúvisiace veci, čo môže napĺňať znaky pohŕdania súdom.
Na archívnej snímke obvinený predseda ĽSNS Marian K. prichádza na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku 21. septembra 2020.
Foto: TASR - Jaroslav Novák

Kotleba sa mal podľa obžaloby dopustiť trestného činu, keď odovzdal v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici v marci 2017 trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur. Tie považujú obžaloba aj viacerí znalci, ktorí na súde vypovedali, za neonacistickú šifru.

Na otvorení pojednávania v marci 2020 samosudkyňa uviedla, že zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšej kvalifikácie - k zmene právnej kvalifikácie na zločin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Zmenu právnej kvalifikácie navrhol vo svojej záverečnej reči koncom septembra aj prokurátor ÚŠP.