Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 30. marec 2025Meniny má Vieroslava
< sekcia Slovensko

Pochod HRDÍ NA RODINU: Dobro je ukryté v hodnote prirodzenej rodiny

Organizátori upozorňujú, že ešte pred niekoľkými rokmi bola vo svete rodina založená manželstvom muža a ženy s jej výnimočným postavením v spoločnosti samozrejmosťou. Foto: TASR - Martin Baumann

Organizátori 7.ročníka pochodu Hrdí na rodinu upozorňujú, že ešte pred niekoľkými rokmi bola vo svete rodina založená manželstvom muža a ženy s jej výnimočným postavením v spoločnosti samozrejmosťou.

Bratislava 14. júla (TASR) - Poďakovať mamám a otcom, starým mamám a starým otcom za ich obetavú lásku a vyjadriť im úctu, že nám svojím životom a príkladom odovzdali veľké dobro, ktoré je ukryté v hodnote prirodzenej rodiny, je cieľom siedmeho ročníka pochodu Hrdí na rodinu, ktorý sa v Bratislave uskutočňuje v čase, keď na inom mieste prebieha Dúhový Pride 2018.

Organizátori upozorňujú, že ešte pred niekoľkými rokmi bola vo svete rodina založená manželstvom muža a ženy s jej výnimočným postavením v spoločnosti samozrejmosťou. V súčasnosti sa však podľa nich v krajinách Západu, ako aj v niektorých slovenských mienkotvorných médiách, hodnota vzťahu muža a ženy relativizuje a degraduje sa dobro, ktoré je takýto rodinný vzťah schopný generovať pre celú spoločnosť.

Na snímke účastníci pochodu Hrdí na rodinu v Bratislave 14. júla 2018.
Foto: TASR - Martin Baumann


Tvrdia tiež, že súdny aktivizmus definovaný ľavicovo-liberálnym étosom sa snaží o zvýšenie právnej ochrany rôznych alternatívnych foriem spolužitia na úroveň rodinného zväzku muža a ženy. "Tento trend môže priniesť negatívne následky na základné ľudské slobody - slobodu prejavu či slobodu vierovyznania," uvádzajú.

Organizátori pochodu uisťujú, že neopodstatnená diskriminácia je zlá. "Diskrimináciu však musíme posudzovať vždy na úrovni jednotlivca. Súčasná liberálna ľavica ale nazerá na svet optikou politiky skupinovej identity, kde na jednej strane vidí utláčaných a na druhej utlačovateľov. Ale keďže vrece abstraktných identít je bezodné, každý môže byť ostatnými vnímaný ako utlačovateľ a samého seba zároveň pasovať za obeť 'tých druhých'," argumentujú s tým, že tento prístup na svet nazerá cez marxistickú prizmu triedneho boja - nikdy nekončiaceho sa konfliktu rôznych spoločenských skupín súperiacich o moc a vplyv.

Na snímke účastníci pochodu Hrdí na rodinu v Bratislave 14. júla 2018.
Foto: TASR - Martin Baumann


Aj s odkazom na skúsenosti z iných krajín sa pochod Hrdí na rodinu domnieva, že registrovaným partnerstvom alebo adopciou detí sa požiadavky LGBTI hnutia nekončia. "Žijeme v časoch, kde sa od nás očakáva odvážna láska. Máme v srdci žehnajúci postoj k transrodovo či homosexuálne cítiacim ľudom a sme proti akýmkoľvek prejavom nenávisti či posmechu voči týmto osobám. Zároveň však veríme, že človek je povolaný vo svojom dozrievaní svoju pohlavnú identitu prijať a zvnútorniť ako danosť a že nie je predmetom jeho ľubovôle. Želáme si preto, aby na Slovensku či inde vo svete neboli deti a mladí ľudia štátnou mocou a školskou výchovou mätení a zavádzaní vo výbere pohlavnej či rodovej identity," dodali organizátori.

Spoluorganizátor Anton Chromík priamo na podujatí novinárom povedal, že téma tohto pochodu je stále aktuálna. "Lebo stačí, keď vám jeden deň v roku bude chýbať otec alebo mama, tak vám to bude prekážať. My sme tu pre deti, lebo ony potrebujú otcovstvo a materstvo. Každý jeden z nás sa tak narodil. A toto chceme ukázať všetkým ľuďom na Slovensku," ozrejmil.

Na snímke účastníci pochodu Hrdí na rodinu v Bratislave 14. júla 2018.
Foto: TASR - Martin Baumann


Podľa Chromíka je stále veľmi veľa rezerv, ktoré možno napĺňať. "Rodina je veľké bohatstvo, ale niekedy je na ňu uvalená veľká hypotéka. Rodiny potrebujú byť v centre pozornosti všetkých politík," vyhlásil.

Na snímke účastníci pochodu Hrdí na rodinu v Bratislave 14. júla 2018.
Foto: TASR - Martin Baumann


Na podujatí sa objavilo aj viacero ľudí v tričkách extrémistickej ĽSNS. Chromík povedal, že o ich prítomnosti nevie. "Toto zhromaždenie nie je politické, nie sú tu žiadne politické symboly, ktoré by sme chceli prezentovať. Je tu len jediná myšlienka, že láska mamy a otca je nenahraditeľná. Žiadne politické symboly a tričká, najpodstatnejšia je rodina," dodal.

Šutaj Eštok: Hlas je pripravený na debatu o zmrazení platov poslancov

Minister vnútra vyhlásil, že Hlas-SD by si vedel predstaviť zníženie počtu slovenských ministerstiev na desať.

- Dekanka Filozofickej fakulty v srbskom meste Niš Natalija Jovanovičová sa v nedeľu stala terčom útoku nožom, ku ktorému došlo počas zhromaždenia na podporu vedy.

- Extrémne horúčavy, dlhodobé suchá, prívalové dažde, záplavy či zvýšené riziko lesných požiarov identifikoval vo Veľkom Krtíši projekt Únie miest Slovenska (ÚMS) Klimasken.

- V nedeľu vo veku 90 rokov na následky mŕtvice zomrel americký herec Ricahrd Chamberlain, držiteľ troch Zlatých glóbusov a hviezdy na Hollywoodskom chodníku slávy.

- Na Slovensku nepribudlo k štyrom doterajším žiadne ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky. Povedal to v nedeľnej relácii STVR O 5 minút 12 minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu večer odletí na oficiálnu návštevu Maďarska, kam ho aj napriek zatykaču Medzinárodného trestného súdu (ICC) pozval premiér Viktor Orbán.

- Usmrcovanie dobytka na farme v Medveďove bolo v sobotu 29. marca skončené. V nedeľu sa začne likvidácia dobytka na farme v Ňárade, ktorá bola takisto zasiahnutá ochorením slintačky a krívačky.

- Prokurátora Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Jessyho Hassana našli mŕtveho. Na sociálnej sieti o tom informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka.

- V súvislosti so šírením slintačky a krívačky vstúpili do platnosti nové opatrenia na slovenských hraniciach. V spolupráci s veterinármi pokračuje polícia v zabezpečení ich dodržiavania.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú od utorka 1. apríla v rokovaní na 33. schôdzi. Ešte pred riadnou schôdzou ich v utorok od 8.00 h čaká pokus o mimoriadne rokovanie k návrhu na odvolanie ministra obrany Roberta Kaliňáka.

- Ukrajina v sobotu obvinila Rusko zo spáchania vojnového zločinu a z porušenia medzinárodného humanitárneho práva po masívnom útoku na mesto Charkov, ktorý zahŕňal údery na vojenskú nemocnicu.

- Rusko v sobotu oznámilo, že dobylo tri obce na severovýchode, východe a juhu Ukrajiny. Vo svojom postupe tak podľa agentúry AFP pokračuje aj v čase, keď sa americký prezident Donald Trump pokúša dosiahnuť prímerie.

- Dánsko v sobotu kritizovalo piatkové vyjadrenia amerického viceprezidenta J.D. Vancea, ktorý počas návštevy Grónska Kodaň obvinil zo zavedenia nedostatočných opatrení na obranu tohto autonómneho dánskeho územia.

- Bývalý minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák bude od apríla externým poradcom premiéra SR Roberta Fica pre „otázky národnej bezpečnosti“.

- Na podanie daňového priznania k dani z príjmu a zaplatenie dane zostávajú posledné tri dni, keďže termín uplynie v pondelok (31. 3.). Do piatka (28. 3.) si túto povinnosť splnila približne polovica daňovníkov.

- Je potrebné vyhýbať sa konzumácii nepasterizovaného mlieka, mliečnych výrobkov z nepasterizovaného mlieka alebo tepelne nedostatočne spracovaného mäsa z infikovaných zvierat.

- V nedeľu (30. 3.) vstúpi do platnosti letný čas. Počas noci na nedeľu sa o 2. hodine stredoeurópskeho času (SEČ) posunú hodinky o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

- Líder britskej krajne pravicovej strany Reform UK Nigel Farage navrhol možnú britskú verziu amerického Úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE) v prípade volebného úspechu jeho strany.

- Utah sa stal prvým americkým štátom, ktorý zakázal vyvesovanie LGBTQ+ vlajok na školách a vládnych budovách po tom, čo jeho republikánsky guvernér umožnil, aby sa zákaz ich nepovoleného vyvesovania stal zákonom bez jeho podpisu.