Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Slovensko

Podľa Roberta Fica nie sú na významnejšiu modernizáciu armády peniaze

Na snímke vpravo minister obrany SR Martin Glváč a vľavo premiér SR Robert Fico počas tlačovej konferencie v rámci kontrolného dňa na ministerstve obrany SR 30. októbra 2012 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Rezort obrany dostane na budúci rok z rozpočtu necelých 750 miliónov eur, čo je takmer 50 miliónov eur menej ako v tomto roku.

Bratislava 30. októbra (TASR) – Ministerstvo obrany SR sa musí rovnako ako celá vláda správať ako krízová inštitúcia. Po kontrolnej návšteve rezortu to povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). Zopakoval, že na významnejšiu modernizáciu slovenskej armády v súčasnosti nie sú v rozpočte peniaze.

"Hoci armáda plní mnohé významné činnosti a úlohy, verejnosť by pravdepodobne neprijala, keby sme sa dnes na úkor iných oblastí pokúšali ponúkať finančné prostriedky do modernizácie vojenskej techniky," povedal Fico. Minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) podľa neho prevzal rezort v nie najlepšom stave. Ocenil, že netlačí na vládu, aby mu dala z rozpočtu viac finančných prostriedkov, ale hľadá riešenia a projekty, ktoré zabezpečujú "aké také prežitie armády a celého rezortu".

Podľa Fica urobil Glváč opatrenia, ktoré zvýšili percento finančných prostriedkov rezortu na modernizáciu armády z osem na 15. "Postupne sa znižujú výdavky administratívneho charakteru a navyšujú sa výdavky, ktoré sú potrebné pre sfunkčnenie slovenskej armády," povedal premiér.

Glváč vysvetlil, že prišlo k zefektívneniu niektorých procesov, pri ktorých nebolo treba míňať toľko peňazí. "Potom to bol presun v rámci plánov obstarávania na činnosti, ktoré sme v roku 2012 vôbec nepotrebovali a odsunuli sme ich na neskoršie obdobie, ak k nim vôbec príde," povedal Glváč. V spolupráci s ruským partnerom začalo ministerstvo s opravou leteckej techniky.

Rezort obrany dostane na budúci rok z rozpočtu necelých 750 miliónov eur, čo je takmer o 50 miliónov eur menej ako v tomto roku.

Glváč nechce rušiť žiadnu z vojenských spôsobilostí

Napriek tomu Glváč potvrdil, že sa nechystá rušiť žiadnu z vojenských spôsobilostí. Ak by sa napríklad zrušila vrtuľníková základňa v Prešove, jej opätovné sfunkčnenie by podľa ministra bolo oveľa náročnejšie ako súčasné zachovanie. "Našou povinnosťou je zachovať tie spôsobilosti, ktoré máme dnes. Je najneekonomickejšie dnes niečo zrušiť, pretože následne to vybudovanie, aj keby bola lepšia ekonomická situácia, stojí dvakrát toľko, ak nie viac," povedal Glváč.

Od budúceho roku bude Vojenský opravárenský podnik v Novákoch prenajatý súkromnému investorovi. "Myslím si, že toto by mohol byť model do budúcnosti aj pre iné opravárenské podniky. Nehovorím v žiadnom prípade o rušení, privatizácii, hľadáme skôr cestu, ktorá zabezpečí ľuďom robotu a cestu, ktorá zabezpečí, že podniky ktoré majú často dlhoročnú tradíciu, dokážu v tomto náročnom prostredí prežiť," povedal Fico.


Glváč: Pohrávame sa s myšlienkou zavedenia dobrovoľnej vojenskej služby

Na snímke minister obrany SR Martin Glváč počas tlačovej konferencie v rámci kontrolného dňa na ministerstve obrany SR 30. októbra 2012 v Bratislave.
Foto: TASR/Martin Baumann
Ministerstvo obrany SR zvažuje zavedenie dobrovoľnej vojenskej služby. Povedal to dnes minister obrany Martin Glváč (Smer-SD). Téma bude podľa neho aktuálna na jar budúceho roku.

"Dosť aktívne sa pohrávame s myšlienkou zavedenia dobrovoľnej vojenskej služby a pracujeme spolu s predstaviteľmi ozbrojených síl na vypracovávaní koncepcie, aby sme sa vedeli správať v čase domáceho krízového manažmentu tak, ako nám to ukladajú všetky právne normy," povedal Glváč.

Podľa neho by koncepcia mala mať dva základné body. "Je veľa ľudí, ktorí by potrebovali takúto vojenskú službu, my potrebujeme mať predstavu o tom, akých máme ľudí, čo v prípade krízových situácií, koho vieme povolať, aké majú povolanie, aký majú zdravotný stav, aby nám v prípade akéhokoľvek povolania neprišlo 100 švejkov na invalidnom vozíku," povedal Glváč. Rezort podľa neho v súčasnosti nevie, na koho sa v prípade krízových situácií môže obrátiť. Ľudia, ktorí absolvujú výcvik k dobrovoľnej vojenskej službe, by mohli byť pred štátom zvýhodnení. "Môžeme sa baviť o tom, aké to bude zvýhodnenie a to je na rokovanie s ministrom financií, ale aj s inými ministrami," povedal Glváč.

O zavedenie dobrovoľnej vojenskej služby sa v roku 2009 pokúsil vtedajší poslanec Národnej rady SR Vladimír Palko. Vtedy bolo jej účelom naplnenie Ústavy SR, ktorá hovorí, že obrana vlasti je povinnosťou a vecou cti každého občana. Novela mala tiež priniesť určité finančné úspory najmä u krátkodobo nezamestnaných mladých ľudí, ktorí hľadajú prvé zamestnanie. Návrh vtedy podporu parlamentu nezískal.