Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Podľa SMK Slovensko v súdnictve nedodržiava práva menšín

ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ide o právo používať v občianskom súdnom konaní materinský jazyk bez podmienok. Mimoparlamentná strana žiada ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd), aby to napravila.

Bratislava 4. októbra (TASR) - Slovensko nedodržiava v súdnictve medzinárodne garantované práva národnostných menšín. Myslí si to mimoparlamentná SMK, ktorá žiada ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd), aby to napravila.

Ide o právo používať v občianskom súdnom konaní materinský jazyk bez podmienok. SMK na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave pripomenula, že Slovensko sa k tomuto zaviazalo podpisom Jazykovej charty Rady Európy v roku 2002. Podľa SMK sa tiež krajina zaviazala, že v týchto konaniach príslušníci národnostných menšín môžu podať dôkazy vo svojom materinskom jazyku a výdavky súvisiace s prekladom má platiť štát.

To však podľa podpredsedníčky SMK Ildikó Kőrösi už neplatí po tom, čo prišli tri nové kódexy - Civilný sporový poriadok, Civilný mimosporový poriadok a Správny súdny poriadok. "Tieto kódexy podstatným spôsobom menia doterajšiu formuláciu. Po novom zákon hovorí, že každý má právo konať pred súdom v jazyku, ktorému rozumie. Vypadlo tam odvolanie sa na materinský jazyk a tiež sa zmenil paragraf, ktorý hovorí o trovách za tlmočenie a preklad," uviedla Kőrösi.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská.
Foto: TASR/Martin Baumann


Náklady na tlmočenie má naďalej znášať štát, ale výdavky na preklad písomných dôkazov do slovenčiny majú podľa Kőrösi hradiť namiesto štátu občania patriaci k národnostným menšinám. "Nová právna úprava nedodržiava zásady, ku ktorým sa SR zaviazala podpísaním jazykovej charty," doplnila Kőrösi.

SMK pripomína, že členovia národnostných menšín na Slovensku platia dane rovnako, ako ktorýkoľvek iný občan štátu. Tým si náklady vlastne podľa SMK hradia. "Žiadame ministerku spravodlivosti, aby podnikla kroky na zosúladenie súčasnej právnej úpravy s medzinárodnými záväzkami SR," uzavrela Kőrösi.