Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Polícia: Hoaxy môžu primäť neaktívnu populáciu k viere v dezinformácie

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Polícia poukazuje, že najvýznamnejšiu úlohu v ceste hoaxu na Slovensko zohrávajú informačné kanály z druhej úrovne, ktoré prvej úrovni pomáhajú v masovom a popularizačnom šírení dezinformácií.

Bratislava 16. mája (TASR) - Hoaxy, šíriace sa ústnym podaním, majú potenciál primäť dovtedy neaktívnu časť populácie k sledovaniu a viere v dezinformácie. O spôsoboch pôsobenia hoaxov na Slovensku informovala TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Karolína Barinková.

"Prvá úroveň tvorby dezinformácií sa odohráva v prostredí cudzích štátnych mocností alebo záujmových skupín. V prvom prípade môžeme ako príklad uviesť Ruskú federáciu, ktorá tvorí a šíri ďalej hoaxy na dennej báze," poukázala. V druhom prípade môže ísť podľa nej napríklad o podnikateľské skupiny alebo politicky exponované skupiny, ktoré môžu pôsobiť v zahraničí, ale aj v domácom prostredí. Obe skupiny chcú podľa Barinkovej šírením dezinformácií dosiahnuť uspokojenie vlastných potrieb.

Polícia poukazuje, že najvýznamnejšiu úlohu v ceste hoaxu na Slovensko zohrávajú informačné kanály z druhej úrovne, ktoré prvej úrovni pomáhajú v masovom a popularizačnom šírení dezinformácií. "Tieto kanály tak môžu robiť na základe vlastného presvedčenia, ale predovšetkým s vidinou finančného či osobného zisku," ozrejmila hovorkyňa. V tomto prípade môže ísť podľa nej o nižšie postavené záujmové skupiny, "nezávislých aktivistov", vplyvných hráčov alebo alternatívne zdroje.

"Úlohou sekundárnej úrovne je v rôznych obmenách šíriť dezinformácie vytvorené na primárnej úrovni masám čitateľov, divákov či poslucháčov. Ak potenciálne publikum neprechováva dôveru k primárnym zdrojom, práve sekundárne ho môžu napokon presvedčiť," vysvetlila Barinková. Sekundárna úroveň podľa nej spoločne vytvára komplexnú sieť dezinformačných zdrojov, ktoré zaplavujú informačný priestor, vytvárajú chaos, podnecujú k agresívnemu správaniu či vyvolávajú spochybňovanie činnosti štátnych orgánov.

Tretiu úroveň tvoria príjemcovia dezinformačných správ v online priestore. "Či už si zdieľajú medzi sebou, alebo si len čítajú správy prostredníctvom webových stránok, sociálnych sietí alebo četovacích aplikácií, stávajú sa významným článkom v reťazci cesty hoaxu na Slovensko," myslí si Barinková. Časť z tohto publika podľa nej posúva informácie ďalej do skutočného sveta osobám, ktoré dezinformačné kanály nesledujú. V poslednom článku reťazca sa hoaxy šíria ústnym podaním. Práve v tomto bode sú schopné presvedčiť aj neaktívnu časť populácie k dôvere v dezinformácie.