Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

FALOŠNÉ PONUKY: Chcete pracovať v Rakúsku? POZOR na podvodníkov

Ilustračné foto. Foto: TASR Martin Baumann

V predchádzajúcom období sa niektorí slovenskí občania stali obeťami podvodného sprostredkovania práce v Rakúsku.

Bratislava 5. februára (TASR) – Polícia upozorňuje na podvodné ponuky na práce v Rakúsku. Informuje o tom na svojej facebookovej stránke.

„V predchádzajúcom období sa niektorí slovenskí občania stali obeťami podvodného sprostredkovania práce v Rakúsku. Vďaka intenzívnej spolupráce rakúskej polície s policajným pridelencom v Rakúsku boli páchatelia identifikovaní a v auguste 2017 aj vo Viedni odsúdení,“ uvádza polícia.

Strážcovia zákona tvrdia, že po dlhšej odmlke opätovne zaznamenali podobné prípady. „Pracovná ponuka je zverejnená na internete na slovenských webstránkach napr. www.bazac.sk, www.bazos.sk. Ide o rôzne nekvalifikované pracovné pozície v skladoch spravidla vo Viedni alebo blízkom okolí. Nie je požadovaná znalosť nemčiny,“ informuje polícia.



Dopĺňa, že prvý kontakt prebieha zväčša s česky hovoriacim človekom z českého telefónneho čísla, ktorý so záujemcami o prácu dohodne všetky podmienky a dohodnú si stretnutie v Rakúsku v ubytovacom zariadení, ktorého názov a adresu im pošle v SMS správe. „V hoteli ich následne kontaktuje muž, ktorý sa vydáva za spolupracovníka človeka, ktorý im sprostredkoval prácu, dá poškodeným podpísať „pochybné“ zmluvy, zoberie od ich peniaze na ubytovanie vo výške 300-400 eur a dá im adresu, kde sa majú na druhý deň hlásiť,“ konštatuje polícia.

Ráno však poškodení zistia, že hotel je zaplatený iba na jednu noc. Po príchode na miesto výkonu práce ich tam nikto nečaká, nikto o nich nevie a telefónne číslo sprostredkovateľa je nedostupné.

„Upozorňujeme občanov, aby si v prípade záujmu o prácu v zahraničí vždy dôsledne preverili vierohodnosť ponuky, totožnosť osôb, ktoré zamestnanie ponúkajú a v prípade akýchkoľvek pochybností nepodpisovali pracovné zmluvy a neuhrádzali požadované poplatky. Svoje peniaze už väčšinou nedostanú späť,“
varujú strážcovia zákona.