Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Polícia je pripravená na nerušený priebeh volieb

Viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír ÁbelFoto: TASR/Michal Svítok

Osobitnú pozornosť bude polícia venovať prípadom takzvaného "kupovania hlasov".

Bratislava 6. marca (TASR) - Polícia je v súvislosti s voľbami do Národnej rady Slovenskej republiky pripravená na zabezpečenie pokoja, nerušeného priebehu volieb, ako aj ochrany verejného poriadku. Tvrdí to policajný viceprezident Ľubomír Ábel s tým, že v sobotu 10. marca budú policajné hliadky venovať zvýšenú pozornosť ochrane sídiel volebných komisií, miestností, ich okoliu, ako aj sídlu Ústrednej volebnej komisie.

V mestách a obciach budú dohliadať na verejný poriadok nielen motorizované, ale aj pešie policajné hliadky. V teréne budú aj príslušníci kriminálnej polície. V prípade potreby budú pripravené aj ďalšie špeciálne policajné útvary a pyrotechnici. "Podľa vývoja bezpečnostnej situácie sme pripravení prijať priebežne aj ďalšie opatrenia, aby bol priebeh volieb nerušený," zdôraznil Ábel. Dostatočný počet policajtov bude zabezpečovať aj sprievod pri prevoze výsledkov volieb z obvodných volebných komisií do Ústrednej volebnej komisie.

Pre konania v prípadoch podozrení z trestných činov súvisiacich s voľbami sme vyčlenili dostatočný počet výjazdových skupín. Každý prijatý podnet alebo trestné oznámenie pre podozrenie z trestnej činnosti, či priestupku preveríme," uistil Ábel. Osobitnú pozornosť bude polícia venovať prípadom takzvaného "kupovania hlasov". Ide o trestný čin volebnej korupcie, ktorý pribudol v Trestnom zákone 1. septembra 2011. Tohto trestného činu sa dopustí ten, kto priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok tomu, kto má právo voliť, a to s cieľom, aby volil určitým spôsobom, nedovolil určitým spôsobom, alebo nevolil vôbec, prípadne sa nezúčastnil volieb.

Podnety z volebnej korupcie

Polícia v súčasnosti eviduje tri podnety pre podozrenie z trestného činu volebnej korupcie. Jeden v Bratislave a dva v Poprade. V jednom z prípadov v Poprade začal v pondelok (5.3.) vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii trestné stíhanie vo veci. Páchateľom trestného činu volebnej korupcie hrozí trest odňatím slobody až na dva roky a v niektorých prípadoch na jeden až päť rokov.

Trestným činom je aj bránenie vo výkone ústavného práva voliť, a to v prípadoch, ak tak niekto koná voči inému násilím, hrozbou násilia alebo ľsťou. Vtedy ide o trestný čin marenia prípravy a priebehu volieb a referenda. Páchateľom hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Rovnaký trest hrozí aj tomu, kto vedome nesprávne sčíta hlasy alebo poruší tajnosť hlasovania, prípadne iným hrubým spôsobom marí výkon ústavných práv.

Právo voliť si budú môcť za splnenia zákonných podmienok uplatniť aj osoby predvedené na policajné útvary, zaistené osoby, osoby umiestnené v celách policajného zaistenia, podozrivé osoby, ktorým bola obmedzená osobná sloboda, ako aj osoby zadržané alebo zatknuté v deň konania volieb.

Ilustračná fotka
Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Každý volič je povinný sa pred hlasovaním vo voľbách do Národnej rady preukázať dokladom totožnosti, teda občianskym preukazom. Občania by si mali platnosť dokladu totožnosti včas skontrolovať a v prípade potreby zabezpečiť nový. Polícia aj tu vychádza v ústrety občanom a upravila stránkové hodiny na ich vydávanie. Včas vybaví všetky žiadosti, ktoré budú podané na oddeleniach dokladov najneskôr do 11. hodiny štvrtok 8. marca. Národné personalizačné centrum ministerstva vnútra zabezpečí výrobu a distribúciu týchto občianskych preukazov tak, aby mohli byť vydané žiadateľom nasledujúci deň, teda 9. marca. V tento deň bude možné vyzdvihnúť si doklady až do 15. hodiny.