Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Slovensko

Polícia zamedzila šíreniu troch hoaxov v súvislosti s COVID-19

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dezinformácie sú podľa dočasného policajného prezidenta Petra Kovaříka nebezpečným nástrojom na negatívne ovplyvňovanie názorov a konanie širokého spektra obyvateľstva.

Bratislava 10. septembra (TASR) - Tri masovo šírené statusy, ktoré nepravdivo informovali o pandémii nového koronavírusu a ochorení COVID-19, boli vďaka spolupráci polície a ministerstva zdravotníctva vymazané. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) SR Denisa Bárdyová.

"Na základe označenia statusov za hoax a zverejnenia ich autorov na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR ich autori pristúpili k ich vymazaniu vo veľmi krátkom čase," spresnila hovorkyňa s tým, že pôvodné statusy boli automaticky vymazané aj z viac ako 5000 profilov, ktoré ich zdieľali. Či je možné ich skúmanie v trestnoprávnej rovine, teraz posudzuje kriminálna polícia.

Dezinformácie sú podľa dočasného policajného prezidenta Petra Kovaříka nebezpečným nástrojom na negatívne ovplyvňovanie názorov a konanie širokého spektra obyvateľstva. "Preto je ich vysvetľovanie prioritou pre Policajný zbor na komunikačnej úrovni. Zvlášť v čase, keď sme zaznamenali zvýšené počty infikovaných osôb, nemôžeme situáciu podceniť a musíme aktívne komunikovať, prečo sú hoaxy nepravdivé," skonštatoval Kovařík.



Prvý zo statusov sa podľa polície snažil presvedčiť verejnosť, že zdravotníctvo nezvláda aktuálnu situáciu a zámerne umelo zvyšuje počet infikovaných. Druhý status sa mal týkať kontrolovania povinnosti nosenia rúšok na druhom stupni základných škôl. "Cieľom tohto hoaxu bolo vytvorenie atmosféry 'policajného štátu', kde nekompromisne a až neľudsky dohliadajú policajti na nové nariadenia," doplnili policajti. Tretí status informoval o papieri, ktorý by mali občania nosiť so sebou a preukazovať sa ním pri náhodných kontrolách v súvislosti s nosením rúšok. "Cieľom tohto hoaxu bolo u istej časti obyvateľstva vytvorenie pocitu schopnosti vzdoru autoritám," spresnila polícia.