Bratislava 21. apríla (TASR) - Slovenskí politici reagujú na pondelkové úmrtie pápeža Františka. Vyjadrujú úprimnú sústrasť. Viacerí vyzdvihli jeho skromnosť, ľudskosť či vzťah k Slovensku.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na sociálnej sieti uviedla, že pápež bol hlasom slabších, chudobných, trpiacich. „Nebál sa postaviť za sociálnu spravodlivosť a modlil sa za všetkých bez rozdielu - za veriacich aj neveriacich, za bohatých aj chudobných,“ napísala. Pontifikát zosnulej hlavy cirkvi podľa nej niesol silný sociálny rozmer.
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) podotkol, že pápež zomrel potom, ako si v nedeľu (20. 4.) kresťania pripomenuli zmŕtvychvstanie. Pripomenul, že pápež často zdôrazňoval hodnotu mieru.
Minister vnútra a predseda koaličnej strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok sa vyjadril na sociálnej sieti. „Odišiel pápež František. Muž dialógu, ktorý ukazoval svetu prívetivú tvár Boha. Odišiel muž, ktorý mal rád Slovensko,“ uviedol. Podľa Šutaja Eštoka odišiel muž, ktorého pravdivosť a múdrosť budú svetu chýbať. Rovnako na sociálnej sieti na úmrtie pápeža reagoval aj minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Napísal, že pápež zanechal odkaz viery, mieru a služby druhým.
Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) označila osobné stretnutie so Svätým Otcom za jeden z najsilnejších momentov jej života. „Nech jeho odkaz pokory, viery a služby žije ďalej. Odpočívajte v pokoji, Svätý Otče,“ zdôraznila. Podpredseda vlády SR pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD) považuje smrť pápeža Františka za veľkú stratu pre celý kresťanský svet.
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) označil tohtoročný Veľkonočný pondelok za smutný. „Zomrel človek lásky a mieru,“ uviedol.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) poukázal na to, že pápež František ešte v nedeľu 20. apríla udelil svoje posledné požehnanie Urbi et Orbi a zomrel počas veľkonočných sviatkov, keď cirkev slávi víťazstvo nad smrťou. „Ešte počas nedávnej národnej púte vo Vatikáne adresoval pápež František Slovákom veľmi láskavý pozdrav a povzbudil náš národ k svornosti, jednote a pevnosti vo viere,“ doplnil.
Šéf rezortu cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý) vyhlásil, že odišla významná osobnosť duchovného sveta, ktorá svojím životom a službou ovplyvnila milióny ľudí naprieč kontinentmi. Hovoril podľa neho jazykom ľudu a bol symbolom pokory.
Koaličná SNS na sociálnej sieti napísala, že zosnulý pápež ovplyvnil svojimi postojmi milióny ľudí. „Jeho posledné požehnanie Urbi et Orbi nás bude sprevádzať po celý rok,“ uviedla strana.
Bývalý predseda vlády SR Eduard Heger si spomenul na spoločnú modlitbu s pápežom vo Vatikáne. „Odchádza pápež, ktorý vnášal do cirkvi pokoru, ľudskosť a odvahu hovoriť pravdu - aj keď to nebolo pohodlné. Odvážil sa otvoriť dvere tým, ktorí sa cítili byť na okraji, a ukazoval, že viera bez súcitu je len prázdna forma,“ napísal.
A. Kiska: Stretnutia s pápežom Františkom zostanú navždy v mojej pamäti
Pápež František bol stelesnením empatie a dobra, ale aj energie v boji za najzraniteľnejších. Bývalý prezident SR Andrej Kiska to uviedol v statuse na sociálnej sieti s tým, že stretnutia so Svätým Otcom zostanú navždy v jeho pamäti.
„Nezabudnem na slzy v jeho očiach, keď som mu pred Vianocami v roku 2018 odovzdal štyri ručne vyrobené vianočné gule. Tieto gule vyrobili deti z detského domova, rómske deti, deti s mentálnym postihnutím a bezdomovci. Každý z nich na svoju guľu napísal modlitby, ktoré boli určené práve jemu,“ priblížil Kiska s tým, že Svätý Otec si ich zavesil na stromček v Dome svätej Marty, kde každý deň slúžil omšu.
Rezort vnútra rozhodol po úmrtí pápeža o spustení štátnych vlajok na pol žrde
Ministerstvo vnútra SR rozhodlo o vykonaní pietnej spomienky na osobnosť pápeža Františka spustením vlajok na pol žrde. TASR o tom v pondelok informoval hovorca rezortu Matej Neumann.
„Vyzývame všetky štátne orgány a inštitúcie a orgány územnej samosprávy na úpravu vlajkovej výzdoby na znak vykonania pietnej spomienky,“ uviedol minister Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Ako dodal, rezort zverejní usmernenie k vlajkovej výzdobe.
Slovenské vlajky budú podľa Neumanna spustené na pol žrde od utorka (22. 4.) 08.00 h do štvrtka (24. 4.) 17.00 h.
Primátori Bratislavy a Košíc vyzdvihujú ľudskosť zosnulého pápeža Františka
Apel na hľadanie spoločného dobra a hlas pokoja, pokory a ľudskosti sprevádzal pontifikát zosnulého pápeža Františka. Zhodli sa na tom primátori Bratislavy Matúš Vallo a Košíc Jaroslav Polaček. Do oboch miest zavítal pápež František počas návštevy Slovenska v septembri 2021.
„Jeho návšteva a slová, ktoré nám povedal, ukázali, že porozumenie, pochopenie a záujem o ľudí na okraji, o ponižovaných a trpiacich, môže mať veľa podôb,“ zdôraznil Vallo vo svojom statuse na sociálnej sieti.
Polaček považuje návštevu pápeža Františka v Košiciach za historický moment pre mesto spojený s hlbokým duchovným zážitkom. „Pápež František priniesol hlas pokoja, pokory a ľudskosti pre všetkých s nesmiernou silou práve v čase, keď ho svet potreboval. Jeho slová o prijatí, odpustení a ľudskej dôstojnosti navždy zostanú výzvou aj pre nás,“ podotkol.
Úrad vlády SR: Pápež prinášal pokoj a lásku nielen kresťanom, ale všetkým
Bratislava 21. apríla (TASR) - Zosnulý pápež František prinášal pokoj a lásku nielen kresťanom, ale všetkým ľuďom. Nedeľný (20. 4.) pozdrav na Svätopeterskom námestí bol symbolickou rozlúčkou. Na sociálnej sieti tak na úmrtie hlavy katolíckej cirkvi reagoval Úrad vlády SR.
„Svätý Otec Jorge Mario Bergoglio si po zvolení za pápeža vybral meno František ako odkaz na Františka z Assisi, ktorý celý život prežil v chudobe a pokore. Pomoc chudobným, pokora, ľudskosť a láska k ľuďom, bez ohľadu na ich rasu, pôvod či farbu pleti, je to, na čo by každý z nás mal myslieť počas svojho života,“ napísal úrad.
Bývalý predseda vlády SR Eduard Heger si spomenul na spoločnú modlitbu s pápežom vo Vatikáne. „Odchádza pápež, ktorý vnášal do cirkvi pokoru, ľudskosť a odvahu hovoriť pravdu - aj keď to nebolo pohodlné. Odvážil sa otvoriť dvere tým, ktorí sa cítili byť na okraji, a ukazoval, že viera bez súcitu je len prázdna forma,“ napísal.
Pápež František bol podľa predsedu opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michala Šimečku poslom nádeje, zmierenia, spolupráce a pokory. TASR o tom v pondelok informoval Samuel Chrťan z mediálneho oddelenia PS. Ako Šimečka uviedol, inšpiroval svojim osobným príkladom a životom, jeho odkaz tiež výrazne presahoval samotnú cirkev. Mal tiež vrúcny vzťah k Slovensku. „Jeho skon je smutnou správou, špeciálne v čase tak významných sviatkov pre veriacich na celom svete. Odkaz, ktorý pápež František šíril, však pretrvá a môžeme zaň byť iba vďační,“ zdôraznil Šimečka.
Hnutie Slovensko sa na sociálnej sieti hlave cirkvi poďakovalo za jeho dielo, život a lásku ku všetkým ľuďom. Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová k úmrtiu uviedla, že pápežove požehnanie a slová boli pre ňu zdrojom odvahy k ľudskosti a výzvou k službe. TASR o tom informovala Alexandra König z tlačového oddelenia strany. František podľa nej pripomínal ľuďom posolstvo dobra, univerzálnej lásky a služby chudobným. „Svojím životom pripomínal, že cirkev nemá byť inštitúciou privilegovaných, ale útočiskom slabých. A že viera nie je o slovách, ale o skutkoch lásky,“ uviedla. Katarína Poláčková z Kresťanskej únie uviedla, že na stretnutia s pápežom s láskou a úctou v strane spomínajú. „Mal veľký dar prinášať a mobilizovať mnoho dobra v cirkvi i v celej spoločnosti,“ dodala.
Na sociálnej sieti reagovalo aj Kresťanskodemokratické hnutie. „S hlbokým zármutkom sme prijali správu o smrti pápeža Františka. Bol hlasom pokoja pre celý svet v týchto kritických časoch. Ďakujeme za jeho službu cirkvi, jeho dôraz na tradičné hodnoty a ľudskú dôstojnosť,“ napísalo hnutie.
Predseda opozičnej SaS Branislav Gröhling si bude pápeža Františka z omše v Šaštíne navždy pamätať ako nesmierne charizmatického, ľudského a otvoreného človeka, z ktorého išla láska a pokoj. „Či už je niekto veriaci alebo nie, pápež František bol veľkou osobnosťou. Usiloval sa ľudí spájať, približoval sa im, namiesto polarizácie zmierlivo komunikoval a cirkev čo najviac otváral ľuďom,“ doplnil. Pápež bol podľa neho hlasom slabších aj hlasom mieru. Vedel osloviť aj tých, ktorí nemali k cirkvi možno až tak blízko. „Pochopenie, ľudskosť, pokoj. To sú slová, ktoré si budem s pápežom Františkom vždy spájať. Je to jeho odkaz, na ktorý by svet nemal zabudnúť,“ podčiarkol šéf SaS.
Predsedovia samosprávnych krajov reagujú na úmrtie pápeža Františka
Predsedovia samosprávnych krajov reagujú na pondelkové úmrtie pápeža Františka. Poukazujú na jeho skromnosť, pokoru a blízkosť k slabším či opusteným.
Predseda Bratislavského kraja Juraj Droba označil pápeža Františka za veľmi dobrého a láskavého človeka, ktorý sa venoval marginalizovaným skupinám obyvateľstva intenzívnejšie, ako ktorýkoľvek iný pápež v histórii. „Angažoval sa aj v riešení globálnych problémov, napríklad klimatickej kríze. Sám bol veľmi pokorný, aj po zvolení zostal žiť skromne, odmietal luxus, ktorý pápežovi prináleží,“ uviedol na sociálnej sieti.
Predseda Trnavského kraja Jozef Viskupič poukázal na pápežovu návštevu Slovenska v septembri 2021, v rámci ktorej navštívil aj Šaštín. „Práve v Trnavskom kraji 15. septembra odslúžil svätú omšu. Tento historický okamih sa zapísal do sŕdc všetkých, ktorí mali tú česť byť pri tom,“ zdôraznil.
Život pápeža Františka bol podľa predsedu Nitrianskeho kraja Branislava Becíka naplnený službou, láskou a nádejou, ktorú prinášal do sŕdc ľudí na celom svete. „Stál pri slabých, prihováral sa za vylúčených a ukazoval, že viera sa nemeria slovami, ale skutkami. Jeho odkaz nezhasne odchodom, ale zostane v našich srdciach naveky,“ podotkol.
Predsedníčka Žilinského kraja Erika Jurinová doplnila, že pápež František zomrel v Jubilejnom roku, roku nádeje. „Prežívame oktávu veľkonočného týždňa. V radosti zo Vzkrieseného s vierou a nádejou, že jeho smrť je začiatkom nového života pre veriacich a hľadajúcich. V nádherný deň si Pán povolal svojho najvernejšieho služobníka,“ podčiarkla.
Pápežov pohľad na svet a vrúcny úsmev vyzdvihol predseda Košického kraja Rastislav Trnka. „Na ten pokoj na duši, ktorý som cítil, keď som sa s ním počas návštevy Košíc osobne stretol, sa nedá zabudnúť. Vaše slová, ktoré ste mi počas návštevy povedali, si budem so sebou celý život niesť,“ odkázal na sociálnej sieti.
"Odišiel do domu svojho Otca," uviedol v súvislosti s úmrtím pápeža na sociálnej sieti predseda Prešovského kraja a KDH Milan Majerský.
Z. Čaputová: Pápež František nemal rád netoleranciu, hrubosť a násilie
Pápež František bol človek mimoriadnej hĺbky, pokory a poznania. Nemal rád netoleranciu, hrubosť a násilie. Bývalá prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla na sociálnej sieti v reakcii na pápežove úmrtie.
„Ako veľmi bude jeho múdrosť a láskavosť svetu chýbať. Bol človek mimoriadnej hĺbky, pokory a poznania. Ale aj jasnej mysle a silných posolstiev. Veľa sme sa rozprávali o tom, ako prekonať spory v spoločnosti, vo svete. Opakoval, že jedine láskou,“ podotkla.
Pápež nemal podľa jej slov rád netoleranciu, hrubosť a násilie, práve pre absenciu lásky a súcitu v takýchto postojoch. „V jeho prípade to nebola fráza, lebo solidaritou a empatiou, najmä k biednym a ponižovaným, bol pretkaný jeho život,“ doplnila. Absolvované rozhovory s pápežom považuje za jeden z najväčších darov v jej živote.
I. Gašparovič: Pápež František sa celou svojou dušou snažil o mier vo svete
Pápež František sa celou svojou dušou snažil o mier vo svete. Najviac ho charakterizoval vzťah k obyčajným ľuďom. V reakcii na úmrtie Svätého Otca to uviedol bývalý prezident SR Ivan Gašparovič.
„Je škoda, že odišiel, pretože som ho považoval za Svätého Otca, ktorý pochopil dobu. Obracal sa vždy k tým, ktorí rozhodujú o mieri a celou svojou dušou sa o mier vo svete aj snažil. A čo ho najviac charakterizovalo, to bol vzťah k obyčajným ľuďom,“ uvádza sa vo vyjadrení bývalého prezidenta SR, ktoré TASR poskytol jeho niekdajší hovorca Marek Trubač. Gašparovič bol prvý slovenský prezident, ktorý Svätého Otca v roku 2013 navštívil a zároveň ho aj pozval na návštevu Slovenskej republiky.