Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. február 2025Meniny má Valentín
< sekcia Slovensko

Politické strany sa predstavujú: Smer-SD

Na snímke predseda strany Smer -SD Robert Fico (uprostred) reční počas programovej konferencie vládnej strany Smer-SD. Foto: TASR - Branislav Račko

V parlamentných voľbách sa bude strana uchádzať o priazeň voličov s číslom 16.

Bratislava 28. februára (TASR) - Parlamentné voľby v Slovenskej republike sa uskutočnia v sobotu 5. marca. Kandidovať bude 23 politických subjektov.

TASR prináša profil vládnucej parlamentnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer–SD).

O priazeň voličov sa bude strana Smer-SD uchádzať s číslom 16.

Smer–SD je ľavicová, sociálnodemokratická politická strana. Na slovenskej politickej scéne pôsobí od 8. novembra 1999. Predsedom strany je od jej vzniku Robert Fico.

Vzniku politického subjektu Smer-SD predchádzala abdikácia R. Fica na post prvého podpredsedu Strany demokratickej ľavice (SDĽ, 16. januára 1999) pre nezhody s výkonom praktickej politiky ľavicovej strany. Smer-SD bol na Ministerstve vnútra SR zaregistrovaný 8. novembra 1999 pod názvom Smer, ustanovujúci snem sa konal 11. decembra 1999. Z téz politického programu vyplynulo, že to bude politická strana plne rešpektujúca princípy demokratického systému, silného právneho štátu, verejného poriadku a občianskej solidarity.

V januári 2005 sa do strany Smer formálne začlenili Sociálnodemokratická strana Slovenska (SDSS), Strana demokratickej ľavice (SDĽ) a Sociálnodemokratická alternatíva (SDA), ktoré k 1. januáru 2005 ukončili svoju činnosť na slovenskej politickej scéne. Názov strany Smer sa zmenil na Smer - sociálna demokracia (Smer-SD).

V septembrových parlamentných voľbách 2002 získal Smer 13,46 percenta hlasov a 25 poslaneckých kresiel v Národnej rade (NR) SR. Bol opozičnou stranou.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2004 získal Smer 16,89 percenta hlasov. Poslancami EP sa stali Monika Beňová, Miloš Koterec a Vladimír Maňka.

V predčasných parlamentných voľbách v roku 2006 získal Smer-SD 29,14 percenta hlasov a zvíťazil v nich so ziskom 50 poslaneckých kresiel. Na základe výsledkov volieb poveril prezident SR Ivan Gašparovič 20. júna 2006 predsedu strany Roberta Fica zostavením vlády SR. Za svojich koaličných partnerov si Smer-SD vybral Ľudovú stranu - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) a Slovenskú národnú stranu (SNS). Novú vládu na čele s premiérom Robertom Ficom vymenoval Ivan Gašparovič 4. júla 2006. Vo vláde obsadili nominanti strany Smer-SD 11 ministerských kresiel.

Dňa 19. mája 2005 prijali v Paríži stranu Smer-SD za plnoprávneho člena Strany európskych socialistov (PES). Dňa 12. októbra 2006 jej Predsedníctvo PES pozastavilo členstvo vo svojich radoch z dôvodu vytvorenia vládnej koalície so SNS. Toto rozhodnutie odôvodnila parlamentná frakcia tvrdením, že "nemôže akceptovať člena, ktorý tvorí koalíciu s xenofóbnou, nacionalistickou stranou". Smer-SD sa stal znovu plnoprávnym členom PES 7. decembra 2009 na 8. kongrese v Prahe.

V parlamentných voľbách v roku 2010 získal Smer-SD 34,79 percenta hlasov a v parlamente obsadil 62 poslaneckých kresiel. Stal sa tak víťazom volieb. Keďže nenašiel koaličného partnera na zostavenie vlády SR, prešla strana do opozície.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009 získal Smer-SD 32,01 percenta hlasov. Poslancami EP sa stali Monika Flašíková-Beňová, Boris Zala, Vladimír Maňka, Monika Smolková a Katarína Neveďalová.

V prezidentských voľbách v roku 2004 a 2009 podporila strana Smer-SD Ivana Gašparoviča.

So ziskom 44,41 percenta hlasov sa stal Smer-SD víťazom v predčasných voľbách do NR SR, ktoré sa konali 10. marca 2012. Strana získala 83 poslaneckých mandátov. Prezident SR Ivan Gašparovič poveril 15. marca 2012 predsedu Smeru-SD Roberta Fica zostavením vlády. Nový kabinet bol jednofarebný, keďže lídri zvyšných piatich politických strán, ktoré sa dostali do NR SR, odmietli možnosť ísť so Smerom-SD do koalície. Nový vládny kabinet prezident Gašparovič vymenoval 4. apríla 2012. Premiér siahol pri nomináciách na ministerské posty aj do radov nezávislých odborníkov.

V decembri 2013 oznámil predseda strany Robert Fico svoj záujem kandidovať za prezidenta SR. Dňa 15. marca 2014 so ziskom 28 percent hlasov postúpil do druhého kola prezidentských volieb. V ňom mu voliči odovzdali 40,6 percenta hlasov, čo nestačilo na víťazstvo (úspešnejší kandidát Andrej Kiska získal 59,4 percenta hlasov). Robert Fico zostal premiérom SR.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 získal Smer-SD 24,09 percenta hlasov. Poslancami EP sa stali Maroš Šefčovič, Monika Flašíková-Beňová, Boris Zala a Vladimír Maňka.

Vedenie strany Smer-SD má šesť podpredsedov. Sú nimi: Robert Kaliňák (minister vnútra), Dušan Čaplovič, Pavol Paška, Marek Maďarič (minister kultúry), Peter Pellegrini (predseda NR SR), Peter Kažimír (minister financií). Generálnym manažérom strany je Ján Richter (minister práce, sociálnych vecí a rodiny).

Prezident: Zásadnou otázkou bude, akú úlohu bude hrať EÚ pri mieri

Pellegrini odcestuje do Mníchova, kde sa zúčastní na 61. Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

- Americký prezident Donald Trump vo štvrtok podpísal prezidentské memorandum o pláne na zavedenie recipročných ciel. Tie však nezačnú platiť okamžite. TASR o tom informuje na základe správ DPA, CNBC a Reuters.

- Slovenská atlétka Gabriela Gajanová prekonala na zlatom mítingu vo francúzskom Liévine vlastný národný halový rekord na 800 m. Druhá v slovenskej ankete Športovec roka 2024 obsadila časom 2:01,55 min. šieste miesto.

- Zásadnou otázkou dnes bude, akú úlohu, a či vôbec bude hrať Európska únia (EÚ) v procese nastoľovania mieru na Ukrajine. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini.

- Mimoriadna schôdza parlamentu k odvolávaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) sa začne v utorok (18. 2.) o 11.00 h. TASR o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Národnej rady (NR) SR.

- Panama prijala prvé americké vojenské lietadlo so 119 deportovanými osobami rôznych národností, ktoré budú repatriované do svojich krajín.

- Európsky parlament (EP) vo štvrtok vyzval Európsku Úniu, aby pozastavila dohodu o mineráloch s Rwandou.

- Slovenské národné parky budú mať k dispozícii 22,9 milióna eur na rozvoj turizmu, envirovýchovy a zlepšenie biodiverzity. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR podpísalo v tejto súvislosti dohodu so Švajčiarskom.

- Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) víta iniciatívu amerického prezidenta Donalda Trumpa k začatiu mierových rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine. Uviedol to v stanovisku v reakcii na telefonát Trumpa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

- Rast slovenskej ekonomiky v tomto roku mierne spomalí na 1,9 % z minuloročných 2 %. Stimuly do ekonomiky budú prichádzať najmä z predpokladaného rýchlejšieho čerpania plánu obnovy v objeme vyše 2 miliárd eur a zo strany domáceho dopytu.

- Talianska lyžiarka Federica Brignoneová sa stala novou majsterkou sveta v obrovskom slalome na svetovom šampionáte v rakúskom Saalbachu.

- Drony vypustené ruskou armádou nad Ukrajinu narušili v noci na štvrtok vzdušný priestor Moldavska i Rumunska, ktoré je členským štátom NATO.

- Európska únia (EÚ) bude musieť rýchlo vytriezvieť z "vojenského šialenstva" a uvedomiť si, že musí byť suverénna v názoroch a postojoch, aby prežila. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union upozorňujú na podvodnú SMS kampaň. Cieľom správ je podľa nich získať údaje z platobnej karty pod zámienkou zaplatenia prepravných nákladov za kartu poistenca.

- Koalícia smeruje k dohode, ktorá by mala zabezpečiť väčšinu v Národnej rade (NR) SR. Avizoval to líder koaličného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Polícia pripomína vodičom plánované uzatvorenie diaľnice D1 smerom do Bratislavy, a to v úseku od križovatky Bernolákovo po križovatku Zlaté piesky. Uzávera D1 sa má začať v piatok (14. 2.) o 14.00 h a trvať by mala do pondelka (17. 2.) do skorých ranných hodín.

- Opozičné KDH predstavilo svoje návrhy na zmenu Ústavy SR. Za kľúčové považuje jasne zakotviť, že kultúrno-etické otázky nie sú súčasťou presunu kompetencií na EÚ.

- Opozičná strana SaS plánuje napísať programové vyhlásenie vlády. Následne ho chce ponúknuť partnerom z opozície - PS a KDH. Avizoval to líder strany a poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Gröhling.

- Do skupiny ľudí v nemeckom meste Mníchov vo štvrtok vrazilo auto, zranených je najmenej 15 osôb, napísal podľa agentúry Reuters denník Bild.

- Slovensko v roku 2024 vyplatilo v rámci príspevku na ubytovanie vyše 48.000 odídencov z Ukrajiny viac ako 46 miliónov eur. Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra SR, ktoré TASR sprístupnil hovorca rezortu Matej Neumann.

- V prípade atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v súčasnosti prebieha preštudovanie spisu oprávnenými osobami a následne vyšetrovateľ predloží spis s návrhom na konečné opatrenie dozorovému prokurátorovi.