Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 2. apríl 2025Meniny má Zita
< sekcia Slovensko

Politické strany sa predstavujú: Strana zelených Slovenska

Na archívnej snímke Martin Čulen. Foto: TASR/Pavel Neubauer

V parlamentných voľbách sa strana bude uchádzať o priazeň voličov s číslom 7.

Bratislava 27. februára (TASR) - V sobotu 5. marca sa na Slovensku uskutočnia parlamentné voľby. Kandiduje v nich 23 politických strán, hnutí a koalícií.

S číslom 7 sa bude o priazeň voličov uchádzať Strana zelených Slovenska (SZS).

TASR prináša profil Strany zelených Slovenska.

Strana zelených Slovenska (SZS) je environmentálne orientovaná politická strana. Je následníčkou Strany zelených, ktorá vznikla v decembri 1989. SZS Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo 21. augusta 2006. Jej predsedom je Martin Čulen.

Predchodkyňa SZS – Strana zelených mala federálnu pôsobnosť. Jej prvý ustanovujúci snem sa konal 17. februára 1990 v Brne. Mala štyri vetvy: českú, moravskosliezsku, slovenskú a pražskú. Prvý zjazd slovenskej časti Strany zelených bol vo februári 1990 v Banskej Bystrici a jej prvým predsedom bol Juraj Mesík.

V parlamentných voľbách 1990 získala Strana zelených 3,1 percenta voličských hlasov a obsadila šesť poslaneckých kresiel v Slovenskej národnej rade (SNR). Vo federálnom parlamente mala troch poslancov. Slovenská časť Strany zelených sa v roku 1991 osamostatnila a Ministerstvo vnútra ju v októbri 1991 zaregistrovalo ako Stranu zelených na Slovensku (SZS). Premenovala sa opäť vo februári 2006 a názov si zmenila na Stranu zelených. Následne v tom istom roku sa od nej oddelila časť členov, ktorí vytvorili Stranu zelenej alternatívy (SZA) a v septembri 2006 sa premenovali na Stranu zelených Slovenska.

Parlamentné voľby 1992 boli pre SZS neúspešné, strana získala 2,14 percenta hlasov a do Slovenskej národnej rady (SNR) sa nedostala. V ďalších voľbách do Národnej rady (NR) SR strana kandidovala v štvorkoalícii so Stranou demokratickej ľavice (SDĽ), Sociálnodemokratickou stranou Slovenska (SDSS) a Hnutím poľnohospodárov Slovenskej republiky pod spoločným názvom Spoločná voľba. Koalícia získala 10,41 percenta hlasov a v NR SR obsadila 18 kresiel, z nich dve získali zástupcovia SZS. Koalícia pôsobila v opozícii.

V júni 1995 bola Strana zelených Slovenska prijatá do Európskej strany zelených (EGP). Hoci strana do volieb kandidovala spoločne s SDĽ, nepovažovala sa za ľavicovú stranu. Jej orientácia pre ďalšie voľby v roku 1998 ju nasmerovala do Dúhovej koalície, ktorú tvorili Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Demokratická únia (DÚ) a Demokratická strana (DS). Po pričlenení SDSS a SZS sa toto politické zoskupenie v júli 1997 premenovalo na Slovenskú demokratickú koalíciu (SDK).

V septembrových parlamentných voľbách 1998 získalo SDK 26,33 percenta hlasov a pre SZS to znamenalo štyri poslanecké mandáty.

Ďalšie parlamentné voľby v roku 2002 boli pre SZS neúspešné. Strana získala 0,98 percenta voličských hlasov a do NR SR sa nedostala. Na ďalších voľbách v roku 2006 sa strana samostatne nezúčastnila, niektorí jej členovia boli na kandidátke Slobodného fóra, ktoré sa do NR SR nedostalo, získalo 3,47 percenta hlasov.

Politické neúspechy sa odzrkadlili aj na fungovaní strany. Vo februári 2006 najskôr SZS zmenila názov na Stranu zelených (SZ). Odišla z nej časť členov, ktorá vytvorila Stranu zelenej alternatívy, ktorá od 26. septembra 2006 pôsobí na slovenskej politickej scéne pod názvom Strana zelených Slovenska (SZS). Predsedom strany sa stal MUDr. Martin Čulen.

Na parlamentných voľbách v roku 2010 sa SZS opäť samostatne nezúčastnila, jej členovia boli na spoločnej kandidátke s novovzniknutou SDĽ (máj 2005, predchádzajúca SDĽ zanikla 31. decembra 2004, v januári 2005 sa zlúčila so stranou Smer) a Únie-strany pre Slovensko. Žiadna z nich sa do NR SR nedostala.

Ani predčasné parlamentné voľby v roku 2012 nepriniesli pre stranu zmenu. SZS získala 0,42 percenta hlasov a zostala pred bránami NR SR.

Premiér: S cenami plynu chce vláda pomôcť väčšine domácností

Premiér zdôraznil, že je ešte skoro hovoriť o konkrétnostiach energopomoci.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere stredajšieho rokovania venovali vládnemu návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvládli úvodný zápas semifinále Slovnaft Cupu a priblížili sa k finálovej účasti.

- Štát by po novom mal mať predkupné právo na obchodné podiely či akcie vlastníkov verejných vodovodov alebo kanalizácií. Vyplýva to z novely zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách, ktorú v stredu poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.

- Na horách sa vo viacerých okresoch severného a stredného Slovenska môže vo štvrtok (3. 4.) vyskytnúť vietor.

- Vládny návrh novely zákona o civilnom letectve (letecký zákon) prerokuje Národná rada (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní.

- Smrť 59-ročného muža, ktorého našli v nedeľu (30. 3.) v noci pod Poľanou v okrese Detva s devastačnými poraneniami, bola spôsobená útokom medveďa.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v stredu do programu aktuálnej 33. schôdze aj vládny návrh novely zákona o civilnom letectve (letecký zákon), ktorý kabinet schválil dopoludnia.

- V blízkosti bývalých hraničných priechodov s Rakúskom sa môžu objaviť kontroly rakúskych veterinárov, ktorým poskytuje súčinnosť tamojšia polícia.

- Do Malaciek sa v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky (SLAK) presunul v stredu ráno konvoj hasičskej techniky.

- Agrárna komora (AK) ČR v stredu vyzvala českého premiéra Petra Fialu, aby jeho vláda prijala ďalšie preventívne opatrenia proti zavlečeniu slintačky a krívačky do ČR.

- Aj pri adresnej pomoci s cenami plynu pre budúci rok chce vláda pomôcť 60 % až 80 % domácností, teda tých domácností, čo pomoc dostanú, bude podstatne viac ako tých, čo ju nedostanú.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v stredu kritizovala gruzínskym parlamentom prijatý zákon o registrácii zahraničných agentov.

- Vyšetrovatelia z viac ako 30 krajín rozbili internetovú platformu Kidflix na zdieľanie detskej pornografie s takmer dvomi miliónmi používateľov po celom svete a zadržali 79 osôb, uviedol v stredu Európsky policajný úrad (Europol).

- Na Slovensku nie je zatiaľ nové ohnisko slintačky a krívačky okrem doteraz potvrdených piatich ohnísk. Uviedol to po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

- Maďarská vláda požiada ozbrojené sily na pomoc pri zavedení opatrení proti šíreniu slintačky a krívačky. Minister pôdohospodárstva István Nagy to oznámil v pondelok na Facebooku.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR bude môcť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šíreniu nákazlivých chorôb zvierat. Dôvody rezort dopravy navrhol rozšíriť pre ochorenie slintačky a krívačky.

- Vláda na stredajšom rokovaní vyjadrila súhlas s poslaneckým návrhom novely zákona o mimovládnych organizáciách.

- Minister spravodlivosti SR Boris Susko dúfa, že v prípade žiadosti o podmienečné prepustenie Mikuláša Černáka rozhodne súd spravodlivo a zohľadní všetky aspekty vrátane pozostalých obetí skutkov, ktorých sa bývalý bos podsvetia dopustil.

- V Maďarsku sa potvrdili ďalšie dve ohniská slintačky a krívačky (SLAK) , a to v obciach Dunakiliti a Darnózseli. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).