Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

SNS nebude zneužívať tému Mečiarových amnestií na politický boj

Na snímke zľava prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška, predseda SNS Andrej Danko a podpredsedníčka SNS Eva Smolíková. Foto: TASR/Dano Veselský

Či je možné zrušiť Mečiarove amnestie má posúdiť Ústavný súd SR.

Bratislava 2. marca (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) nebude zneužívať tému Mečiarových amnestií na politický boj. Uviedla to pre TASR v reakcii na vyjadrenie ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD), ktorý po premiére slovenského politického trileru Únos povedal, že na mieste poslanca Národnej rady SR by hlasoval za zrušenie Mečiarových amnestií.

"Od začiatku si stojíme za svojím názorom, že dané traumy z minulosti, treba zákonným spôsobom vyšetriť. Mečiarove, ale aj Kováčove amnestie treba zrušiť, ale legálnym spôsobom," uviedli pre TASR národniari s tým, že ak aj prezident Andrej Kiska apeluje dnes na poslancov, aby zrušili amnestie, tak ide iba o jeho alibistický krok, zbaviť sa zodpovednosti.

"O tom, že to nie je jednoduché, svedčí aj fakt, že sa to doteraz nepodarilo, a to aj naprieč rôznemu politickému spektru v Národnej rade SR. Nepodarilo sa to ani v súčasnosti opozičným poslancom, ktorí tiež mali možnosť v minulosti tak urobiť," doplnila SNS, ktorá sa ale nebude riadiť demagógiou. "Je to nebezpečné pre právny systém. Odsudzujeme obdobie, kedy sa tieto udalosti stali. Sme za ich riadne prešetrenie, ale opakujeme, zákonným spôsobom," uzavrela SNS.

Či je možné zrušiť Mečiarove amnestie má posúdiť Ústavný súd SR. Zhodla sa na tom súčasná koalícia. Stále však nepripravila podanie, ktorým ho chce požiadať o názor k ich rušeniu. Most-Híd návrh na ich zrušenie podporoval v minulosti a podporuje ho stále. Podľa Smeru-SD sú síce Mečiarove amnestie amorálne, ale právne nezrušiteľné. O ich zrušiteľnosti pochybuje i SNS, ktorej predseda Andrej Danko presadzoval návrh, aby sa k ním vyjadril Ústavný súd. Podanie však doposiaľ neprišlo.

O zrušení Mečiarových amnestií mali rozhodovať poslanci na minulej schôdzi Národnej rady SR. Bez podpory koalície nie je možné návrh schváliť, keďže ide o ústavný zákon, na ktorého zmenu je nevyhnutných aspoň 90 hlasov. Pri súčasných parlamentných počtoch však samotná koalícia ani opozícia nemajú dostatok hlasov, a tak by museli hlasovať spoločne.

Poslanci napokon o návrhu nehlasovali. Predkladateľ Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) ho dal presunúť na marcové zasadnutie, čím chcel vytvoriť priestor pre koaličné strany Smer-SD a SNS, ktoré si podľa neho ešte vytvárajú názor na možnosť zrušenia Mečiarových amnestií.

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.