Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. máj 2025Meniny má Urban
< sekcia Slovensko

Politológ, filozof, disident Miroslav Kusý jubiluje

Miroslav Kusý Foto: TASR

Miroslavovi Kusému udelili cenu Dominika Tatarku (1990) a cenu Slovenského literárneho fondu (1990).

Bratislava 1. decembra (TASR) - Politológ, filozof, disident a bývalý rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Miroslav Kusý je jedným zo signatárov Charty 77. Zakladateľ Slovenského helsinského výboru, Nadácie Milana Šimečku a predseda komisie Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO - United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) pre ľudské práva na Slovensku bude mať vo štvrtok 1. decembra 85 rokov.

Narodil sa 1. decembra 1931 v Bratislave. V roku 1954 vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity Karlovej v českej Prahe. Potom sa vrátil do Bratislavy, kde pôsobil na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (FiF UK), najprv ako odborný asistent, potom docent a nakoniec v rokoch 1967-1970 ako profesor marxistickej filozofie. Po vylúčení z Komunistickej strany Slovenska (KSS) mu štátna moc v roku 1970 zakázala pedagogickú činnosť.

V roku 1931 sa narodil v Bratislave politológ, filozof, protikomunistický disident a bývalý rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave MIROSLAV KUSÝ, jeden zo signatárov Charty 77. Je napríklad zakladateľom Slovenského helsinského výboru či Nadácie Milana Šimečku.
Foto: TASR/MTI


V rokoch 1970-1979 pracoval ako dokumentarista Novinárskeho študijného ústavu v Bratislave, bol pracovníkom Univerzitnej knižnice v Bratislave i niekoľkých podnikov. Za svoju aktivitu počas Pražskej jari 1968 bol v období normalizácie perzekvovaný a väznený vtedajšou štátnou mocou. V roku 1977 sa ako jeden z prvých signatárov Charty 77 stal účastníkom disidentského hnutia, ktoré vyústilo do udalostí roku 1989. V auguste 1989 ho ako člena tzv. Bratislavskej päťky uväznili. Proces proti Bratislavskej päťke však už režim nedotiahol do konca. Ukončili ho demonštrácie Nežnej revolúcie v novembri 1989.

Po páde komunizmu bol Miroslav Kusý zakladateľom a do roku 1998 vedúcim Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, ako aj zakladateľom Centra UNESCO pre výchovu k ľudským právam. V rokoch 1990-1991 bol rektorom Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1991-1992 pôsobil ako kancelár prezidenta Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) Václava Havla pre Slovensko.

V bratislavskom televíznom štúdiu 2 v Mlynskej doline sa počas "Nežnej" revolúcie v roku 1989 pravidelne konal dialóg za okrúhlym stolom k situácii v Bratislave. Na snímke z 28.novembra 1989 zástupcovia výboru občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu, zľava Vladimír Ondruš, Milan Kňažko, Zuzana Mistríková, Ján Budaj a Miroslav Kusý.
Foto: TASR/Ivan Rychlo


Miroslav Kusý je autorom mnohých filozofických a politologických odborných monografií a článkov v československých a zahraničných časopisoch, napríklad Úvod do filozofie (1961), O vzťahu telesnej a duševnej práce (1962), O vzťahu teórie a praxe (1962), Marxistická teória poznania (1963), Filozofia politiky (1966), Marxistická filozofia (1967), Inštitucionálna revolúcia (1968), Úvod do filozofie (1982), Európska skúsenosť s reálnym socializmom (1983, Toronto - s Milanom Šimečkom), Na vlnách Slobodnej Európy (1990), Zakázané písomnosti (1990), Eseje (1991), Čo s našimi Maďarmi? (1998), Veľký brat a Veľká sestra (2000 - s Milanom Šimečkom).

Miroslavovi Kusému udelili cenu Dominika Tatarku (1990) a cenu Slovenského literárneho fondu (1990). V roku 2001 mu prezident SR Rudolf Schuster prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Prezident Českej republiky (ČR) Václav Havel mu na svojej poslednej návšteve vo funkcii hlavy štátu v Bratislave 29. januára 2003 odovzdal štátne vyznamenanie ČR - Rad Tomáša Garriqua Masaryka III. triedy za vynikajúce zásluhy o demokraciu a ľudské práva.

MAJTÁNOVÁ: Slnko môže poškodiť rohovku oka, hrozí aj šedý zákal

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s očnou lekárkou Norou Majtánovou.

- Vláda SR ide podľa opozičného poslanca Gábora Grendela (Slovensko, Za ľudí, KÚ) urobiť všetko preto, aby sa zvýšila daň z nehnuteľností. Peniaze, ktoré v rámci konsolidácie vybrala od občanov, míňa neefektívne.

- Poslanci koaličného Hlasu-SD v parlamente nezahlasujú podľa ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) za prelomenie veta prezidenta Petra Pellegriniho k návrhom legislatívy o takzvaných covidových amnestiách a rente pre generálneho prokurátora.

- Štát vykompenzuje mestám, obciam a krajom náklady na 800-eurové odmeny pre zamestnancov vo verejnej správe. Garantované sú aj zdroje na zamestnancov, ktorí vykonávajú prenesený výkon štátnej správy.

- Bývalý slovenský hokejový obranca Zdeno Chára sa dočkal veľkej pocty. Víťaza Stanleyho pohára z roku 2011, dlhoročného reprezentanta a kapitána strieborných medailistov z MS 2012 uviedli v nedeľu do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF)..

- Nočný útok Ruska, ktorý cielil na metropolu Kyjev a ďalšie ukrajinské oblasti, si podľa tamojších úradov vyžiadal najmenej 12 obetí vrátane troch detí.

- Aprílové zrútenie strechy v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky si vyžiadalo ďalšiu obeť. V noci na nedeľu po 46 dňoch v nemocnici podľahla zraneniam 33-ročná žena. Celkový počet obetí tragédie tak stúpol na 234.

- Pri ruskom kombinovanom útoku raketami a dronmi na Ukrajinu v noci na nedeľu zahynuli štyri osoby v Kyjevskej oblasti, štyri ďalšie podľahli úderu v Chmeľnyckej oblasti a jedna prišla o život v meste Mykolajiv, uviedli ukrajinskí predstavitelia.

- Vo Francúzsku a niekoľkých ďalších európskych krajinách bol detegovaný nový variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa v Ázii šíri už niekoľko týždňov. Vo Francúzsku boli potvrdené najmenej štyri prípady nákazy variantom NB 1.8.1.

- Slnečné žiarenie môže očiam spôsobiť mnoho nepríjemností. Nosenie slnečných okuliarov by preto malo byť pre každého samozrejmosťou. V relácii TASR TV Zdravie to uviedla primárka Očnej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave Nora Majtánová.

- Slovenská lezkyňa Martina Buršíková nepostúpila do finále boulderu na podujatí Svetového pohára v Salt Lake City.

- Futbalisti Bologne prehrali v záverečnom 38. kole talianskej Serie A s FC Janov 1:3.

- Medzinárodná porota 78. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes pod vedením francúzskej herečky Juliette Binocheovej udelila Zlatú palmu svetoznámemu iránskemu režisérovi Džafarovi Panahímu za tajne nakrúcaný thriller "It Was Just an Accident."

- Hokejisti Švajčiarska si po roku opäť zahrajú vo finále majstrovstiev sveta. Obhajcovia striebra zvíťazili v druhom semifinálovom stretnutí na 88. MS v Štokholme nad Dánmi vysoko 7:0.

- Britský pretekár Lewis Hamilton na Ferrari klesne na štartovom rošte nedeľnej VC Monaka seriálu F1 o tri miesta.

- Na Kysuciach pri Oščadnici spadlo malé motorové lietadlo. Pre TASR to potvrdila žilinská krajská policajná hovorkyňa Daniela Kocková.

- Hádzanári Tatrana Prešov sa ujali vo finálovej sérii play off Niké Handball extraligy vedenia 2:1.

- Na Slovensku sa budúci týždeň začne jarné kolo pozorovania motýľov - Motýlia polhodinka. Zapojiť sa môžu všetci a prispieť tak k zberu údajov pre vedcov.

- Jedného ťažko zraneného človeka si vyžiadala dopravná nehoda v Nízkych Tatrách nad obcou Vyšná Boca.

- Futbalisti AS Trenčín sa udržali v Niké lige. Po utorkovej remíze 1:1 zdolali v odvete baráže Zlaté Moravce 4:2.

- Nemecký súd nariadil umiestnenie 39-ročnej ženy, podozrivej z piatkového útoku na železničnej stanici v Hamburgu, do psychiatrickej liečebne.