Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. máj 2025Meniny má Zina
< sekcia Slovensko

POLITOLOGIČKA: V EÚ prichádzajú s návrhom neskoro

Na archívnej snímke vľavo predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker počas tlačovej konferencie v rámci summitu Európskej únie v Bruseli 28. júna 2016. Foto: TASR/AP

Politologička R. Brhlíková uviedla, že politici na čele EÚ, ako aj politici na čele jednotlivých členských krajín, strácajú dôveru občanov vo všeobecnosti.

Bratislava 29. augusta (TASR) – Príčinou súčasnej krízy EÚ je neschopnosť prijímať efektívne a úspešné riešenia a odpovede na vznikajúce problémy v dostatočne krátkom čase. Pre TASR to uviedla politologička venujúca sa EÚ Radoslava Brhlíková.

"Tieto problémy sa potom stávajú chronické a postupne aj neriešiteľné. Ak sa konečne príde s nejakým návrhom, prichádza vlastne neskoro a to spôsobuje, že problém je neriešiteľný," povedala politologička. Ako príklad uviedla nezamestnanosť mladých ľudí či príliš dlhú reakčnú dobu EÚ na migračnú vlnu v roku 2015.

"Ukazuje sa, že žiadne doteraz prijaté riešenia nefungujú, respektíve nie sú dlhodobé, prichádzajú neskoro. Spôsobené je to komplikovanosťou prijímania rozhodnutí v EÚ. Iným problémom je, aké riešenia sa prijímajú, či sú v prospech úzkej skupiny lobistov, čo je skôr pravidlom, alebo skutočne zohľadňujú záujmy EÚ ako celku, teda všetkých jej občanov," konštatovala Brhlíková.

Príčinu krízy vidí i v tom, že politici na čele EÚ, ako aj politici na čele jednotlivých členských krajín, strácajú dôveru občanov vo všeobecnosti. "Otázka znie, koho vlastne títo politici zastupujú - sú to stále ich voliči alebo sledujú len záujmy tých, ktorí financujú ich nákladné kampane?" uviedla politologička.

Frustrácia z neoliberalizmu

Ďalej poukázala na to, prečo o problémoch s migráciou rokovala napríklad s Tureckom najskôr nemecká kancelárka a nie vysoká predstaviteľka pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku alebo predseda Európskej komisie či predseda Európskej rady. Podľa nej tieto skutočnosti spochybňujú autoritu EÚ.


Nemecká kancelárka Angela Merkelová prichádza na tlačovú konferenciu v Berlíne 28. júla 2016.
Foto: TASR/AP


Ďalším dôvodom krízy je podľa nej frustrácia z neoliberálneho modelu, ktorého dôsledkom sú ekonomicky a politicky "zanedbaní" občania. "Trhový fundamentalizmus funguje dobre len pre to povestné jedno percento, no väčšine priniesol len okliešťovanie sociálneho štátu, stagnáciu až pokles miezd, ekonomickú neistotu más, okliešťovanie práv pracujúcich," povedala.

Dodala, že v prípade neoliberálneho modelu ide aj o sanáciu súkromných bánk z daní občanov a škrty vo verejných rozpočtoch, ktoré postihujú práve tie služby a funkcie štátu, ktoré si občania svojimi daňami platia. Podľa nej je potom samozrejmé, že sa to prejaví príklonom k extrémistickým a populistickým heslám.

Voliči menia svoje smerovanie

Príčinu krízy vidí i v nerovnosti vo vnútri samotnej EÚ, ktorá spôsobuje aj to, že tradiční sociálno-demokratickí voliči sa menia na pravicovo-konzervatívnych až extrémistických. "Príjmová nerovnosť spôsobuje aj pocity odcudzenia a pocity, že napríklad občania východoeurópskych krajín sa cítia v EÚ ako občania druhej kategórie - tak v príjmoch, kedy pracovník v tej istej firme vo východnej Európe dostane približne 350 eur za tú istú prácu ako pracovník vo Francúzsku, ktorý dostane cca 2500 eur, ako aj v kvalite tovaru, ktorý im je veľkými korporáciami ponúkaný," pokračovala Brhlíková.

Súčasný model neoliberálneho kapitalizmu podľa politologičky udržateľný nie je, i keď si myslí, že ešte niekoľko rokov fungovať bude. Podľa jej slov však akosi cítime, že to speje buď k výbuchu, alebo k zmene.

"Ak by mal tento reaganovsko-thatcherovský model "každý za seba" pokračovať, demokracia ako ju poznáme, sa stane len zásterkou totalitného rozhodovania menšiny nad väčšinou, korporácii nad štátmi a ich občanmi. Existujú určité alternatívy, ponúkajú ich takí významní ekonómovia - nositelia Nobelovej ceny ako Joseph Stiglitz, ale tieto modely nie sú v záujme globálneho kapitálu a preto nie sú prezentované ani v mainstreame," uviedla politologička.

Myslí si, že EÚ by sa mala vrátiť k svojim základným princípom, na ktorých bola založená - k solidarite, spolupráci a k funkčnému sociálnemu štátu.

Prezident vymenoval za nového predsedu Najvyššieho súdu F. Moznera

Mozner nahradil na poste Jána Šikutu, ktorému v utorok (20. 5.) uplynulo päťročné funkčné obdobie.

,aktualizované 

- Prezident SR Peter Pellegrini v stredu v Prezidentskom paláci vymenoval za nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Františka Moznera.

- Ruský prezident Vladimir Putin zavítal do západoruskej Kurskej oblasti susediacej s Ukrajinou a stretol sa tam s dobrovoľníkmi a zástupcami obcí a miest v regióne. Rokoval aj s úradujúcim gubernátorom Kurskej oblasti Alexandrom Chinštejnom.

- Hokejisti Floridy sa ujali vedenia 1:0 na zápasy vo finále Východnej konferencie v play off NHL. V úvodnom zápase zvíťazili na ľade Caroliny 5:2. Domácim nepomohla k trimfu ani strelecká prevaha 33:20.

- Pravidlá pri prijímaní cudzincov by sa na Slovensku mali zmeniť. Platnosť víz vydaných na požiadanie o pobyt by sa mala predĺžiť z 90 na 120 dní, rovnako by sa mali zrušiť niektoré administratívne povinnosti. Rokovať o tom bude vláda.

- Futbalisti DAC Dunajská Streda postúpili do finále play off o Konferenčnú ligu.

- Od utorkovej polnoci budú hraničné priechody SR s Maďarskom a Rakúskom opäť prejazdné bez kontrol v súvislosti s prijatými opatreniami na zamedzenie šírenia ochorenia slintačky a krívačky.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok počas vypočúvania v Senáte zdôraznil, že prezident Spojených štátov Donald Trump neponúkol Rusku žiadne ústupky.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom záverečnom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s výberom Fínska 1:2.

- Výsledok pondelkového telefonátu prezidentov USA a Ruska, keď Donald Trump naznačil, že by sa Spojené štáty mohli stiahnuť z mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou, neprekvapil českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom záverečnom siedmom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s Fínskom po 2. tretine 0:2.

- Pri dopravnej nehode v Šali prišiel o život 48-ročný muž.

- Kontroly na všetkých hraničných priechodoch s Maďarskom, Rakúskom a Českom budú v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky (SLAK) zrušené od utorkovej polnoci.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom záverečnom siedmom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s Fínskom po 1. tretine 0:1.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I privítal v utorok v Pekingu šéfa pakistanskej diplomacie Išaka Dara.

- Najvyšší súd v utorok zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka voči obžalovaným Marianovi K. a spol. Vec vrátil ŠTS z dôvodu chýb v napadnutom rozsudku. Zároveň má prípad rozhodovať iný senát ŠTS.

- Slovenskí hokejisti nastúpili na svoj záverečný siedmy zápas na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme proti Fínsku v bránke so Samuelom Hlavajom. V prvej obrane hrali Patrik Koch a Mário Grman a v elitnom útoku figurovali Samuel Takáč, Matúš Sukeľ a Róbert Lantoši.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) potvrdil zásah bratislavských krajských policajtov proti neonacistickej skupine Valhalla. Do akcie, ktorú policajti začali v utorok ráno, je podľa neho pravdepodobne zapojené aj trnavské krajské riaditeľstvo.