Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Viacerí poslanci nechcú platy zmraziť, žiadajú ich novú úpravu

Na snímke pohľad do rokovacej sály počas schôdze NR SR. Foto: TASR/Martin Baumann

Podľa podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) sa všetci na grémiu zhodli, že zmrazovanie platov už stratilo opodstatnenie a treba systémové riešeni

Bratislava 1. decembra (TASR) - Podpredseda Národnej rady SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd) je proti zmrazovaniu platov ústavných činiteľov a volá po systémovom riešení. Proti zmrazeniu sú podľa neho aj poslanci OĽaNO, ktorí to mali hovoriť na poslaneckom grémiu. Tí to odmietajú, Hrnčiara označujú za klamára. Podpredseda parlamentu sa bráni.

Podľa podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) sa všetci na grémiu zhodli, že zmrazovanie platov už stratilo opodstatnenie a treba systémové riešenie. Poslanci by si podľa jej slov mali riadne zdaniť a zodvodovať paušálne náhrady, ktoré dostávajú k platu. Za komplexné riešenie platov je aj líder hnutia Sme rodina Boris Kollár, podľa ktorého by poslanci mali prestať s populistickým zmrazovaním platov a farizejstvom.

"Nebuďme farizeji, každý z nás by prijal ďalších 900 eur, ale nemôžeme si to dovoliť voči našim voličom. Veď tí nemajú, s prepáčením, čo do huby," vyhlásil v závere štvrtého rokovacieho dňa 23. schôdze NRSR Kollár. Zdôraznil potrebu komplexného riešenia platov. Bol by aj za Nicholsonovej riešenia, ale pokojne podľa neho môže prísť s návrhom aj Anton Hrnko (SNS), ktorý ho má mať pripravený.

Emotívne vystúpenia poslancov vyvolal kritický prejav lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktorý do novely zákona o zdravotnej starostlivosti navrhol zmrazenie platov ústavných činiteľov. Smer-SD chce zmrazenie navrhnúť do novely zákona o dani z príjmov. Koalícia sa témou má zaoberať na budúci týždeň, názorovo však v tejto téme nie je jednotná. Matovič obviňoval koaličných poslancov, že si chceli zvýšiť platy, na čo mu oni zas odkazovali, že to jeho poslanci boli za zvýšenie.

Hrnčiar vystúpil s tvrdením, že na poslaneckom grémiu od opozičných poslancov verejne odznelo, že všetci poslanci OĽaNO sú za zvýšenie platov. "Pretože ich tiež nebaví hrať sa túto hru. Povedali, že jediný, za koho to nevedia zagarantovať, je Igor Matovič, ktorý do práce však nechodí a nepotrebuje to. A môžem ísť aj na detektor lži, neklamem, toto tam odznelo," vyhlásil Hrnčiar.

Matovič oponoval. "Bol tam za nás Richard Vašečka, čestný človek. A teraz volal, že klameš," odkázal Hrnčiarovi. Vašečka podľa Matoviča na grémiu povedal, že OĽaNO je proti skrátenému konaniu, cez ktoré ho chcela vláda presadiť. "Neverím ti ani mäkké f," odvetil Hrnčiarovi Jozef Viskupič z OĽaNO.

Obyčajných sa zastal aj Kollár. "Richarda Vašečku si vážim. Na grémiu povedal len to, že vždy boli proti skrátenému konaniu. Jasne dal najavo, že je proti a že bude hlasovať proti. Ale povedal aj to, že je proti rozmrazeniu platov, a teda bude hlasovať za zmrazenie," povedal Kollár, ktorý má rovnaký postoj. Na grémiu podľa jeho slov klamal iba zástupca ĽSNS, ktorý povedal, že bude proti skrátenému konaniu a napokon zrýchlený režim podporil celý klub.

Do vravy sa zapojila aj Ďuriš Nicholsonová. "Na grémiu všetci hovorili o tom, že zmrazovanie stratilo svoje opodstatnenie, že to nie je systémové riešenie, že to bolo riešenie v čase krízy. Vtedy všetci chápali, že vzdať sa časti platu v tom čase je namieste. Bol to symbol spolupatričnosti s občanmi," vysvetlila podpredsedníčka parlamentu, podľa ktorej je dnes zmrazovanie platov len čistý populizmus.

"Všetci sme sa tiež zhodli na tom, že sme ochotní podporiť systémové riešenie," zdôraznila. SaS je podľa jej slov za zodvodovanie a zdanenie paušálnych náhrad k platu. To aj malo na grémiu odznieť. "K tomuto nepadla jediná námietka, nastala zhoda," poznamenala Nicholsonová. "Boom" nastal podľa jej slov až po tom, čo si v médiách začali poslanci čítať vyčíslenie prípadného rozmrazenia platov. Myslí si, že situáciu treba riešiť systémovým opatrením.

O potrebe prijať nový zákon, ktorý by upravil platy ústavných činiteľov, hovorí aj koalícia. Rozprávať sa aj o tom bude na budúci týždeň. Tento už niekoľkokrát koaliční poslanci povedali, že treba čo najskôr prijať nový zákon, ktorý by riešil súčasné anomálie. Poslanci by na budúci týždeň tiež mali rozhodovať o zmrazení platov. Vrátia sa aj k debate o novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú v piatok neukončili.