Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Poslancov čaká okrem zákonov aj slávnostná a mimoriadna schôdza

Pohľad do rokovacej sály. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Tretí rokovací týždeň otvoria poslanci v pondelok o 11.00 h. novelou zákona o poľovníctve z dielne opozičného poslanca z Mostu-Híd Zsolta Simona.

Bratislava 30. júna (TASR) - Poslancov Národnej rady SR čaká pestrý tretí rokovací týždeň 21. schôdze. Okrem riadneho rokovania o zákonoch totiž príde na rad aj mimoriadna schôdza, na ktorej chce opozícia hovoriť o dlhu Slovenska. Poslanci si tiež slávnostným zasadnutím v Historickej budove parlamentu (4. 7.) pripomenú 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska. Na zasadnutí sa zúčastní aj prezident SR Ivan Gašparovič a členovia vlády.

Kým sa zákonodarcovia dočkajú slávnosti, budú od začiatku týždňa hovoriť o návrhoch zákonov, ktoré predložili do parlamentu. Tretí rokovací týždeň otvoria v pondelok o 11.00 h. novelou zákona o poľovníctve z dielne opozičného poslanca z Mostu-Híd Zsolta Simona. Chce v nej upraviť podmienky pri prenájme poľovných revírov. Následne prídu na rad ďalšie neprerokované body.

Medzi nimi napríklad zákon o lobingu. Jasné pravidlá lobovaniu chcú zadefinovať poslanci KDH. OĽaNO zasa navrhuje zmeniť spôsob voľby predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). V novele zákona o NKÚ okrem iného určujú aj podmienky, ktoré musí splniť vhodný kandidát na tento post. Po novom by mohol byť šéfom NKÚ len právnik alebo ekonóm. SDKÚ-DS zasa presadzuje zmenu názvu kraja na župu a predsedu kraja na župana. Peter Osuský z SaS chce dosiahnuť, aby podávanie hlásenia o tom, že občan odchádza zo Slovenska na dlhšie ako 90 dní, bolo dobrovoľné.

Okrem neprerokovaných bodov sa budú poslanci na mimoriadnej schôdzi zaoberať zadlžením Slovenska a opatreniach na jeho zníženie. Rokovanie iniciovala opozícia, návrh podala vo štvrtok 27. júna. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) ju musí zvolať do siedmich dní. Opoziční poslanci by na rokovaní chceli zaviazať vládu, aby pripravila konkrétne opatrenia na zníženie dlhu. A aby do budúcnosti predkladala len také návrhy zákonov, ktoré nezvyšujú, ale naopak, znižujú zadlženie Slovenska.

Za minulý rok prevýšil verejný dlh 52 % hrubého domáceho produktu (HDP). V takom prípade ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, takzvaná dlhová brzda, prikazuje ministrovi vysvetliť poslancom NR SR zadlženie krajiny a spôsob, ako ho znížiť. Šéf rezortu financií Peter Kažimír (Smer-SD) preto doručil vedeniu NR SR list, v ktorom dlh vysvetľuje a navrhuje aj opatrenia na jeho zníženie. Časť listu zákonodarcom prečítal aj v pléne. Podľa opozície to však nestačí, poslanci preto žiadali hovoriť na túto tému v rámci samostatného bodu programu aktuálnej schôdze NR SR. So svojím návrhom však dvakrát neuspeli. Preto iniciovali mimoriadnu schôdzu.