Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Poslanci presunuli ústavný návrh zákona o rozpočtovej zodpovednosti

Na snímke hore zľava podpredsedovia parlamentu SR Gábor Grendel (OĽaNO), Juraj Šeliga (Za ľudí) a uprostred Marián Viskupič (SaS) počas 18. schôdze NR SR 17. decembra 2020 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Koaličná SaS avizovala, že trvá na tom, aby sa do novely premietla daňová brzda.

Bratislava 17. decembra (TASR) – Poslanci na aktuálnej 18. schôdzi Národnej rady (NR) SR nebudú rokovať o ústavnom návrhu zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Novela zákona sa presunula na januárovú schôdzu. Schválili to na návrh štyroch poslaneckých klubov koalície. Zároveň do programu zaradili vetovanú novelu zákona, ktorá upravuje obedy zadarmo.

Zmeny v zákone o rozpočtovej zodpovednosti sa týkajú zavedenia limitu verejných výdavkov. Zároveň sa navrhuje naviazať horný limit dlhu verejnej správy na čistý dlh verejnej správy a z tohto dôvodu sa navrhuje tiež upraviť sankčné pásma dlhovej brzdy a opatrenia, ktoré sa majú prijať pri dosiahnutí konkrétneho sankčného pásma.

Koaličná SaS avizovala, že trvá na tom, aby sa do novely premietla daňová brzda. Bez toho podľa poslanca a šéfa parlamentného finančného výboru Mariana Viskupiča (SaS) nebude strana hlasovať za návrh.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorá mala upraviť obedy zadarmo. Podľa nej by totiž mohlo sitom pomoci prepadnúť až 47.000 detí v riziku chudoby. Zákon preto vracia do parlamentu s návrhom úpravy, ktorá zabezpečí, že tieto deti cez sieť neprepadnú. "Sú to deti, ktoré sú v riziku chudoby, hoci ich rodiny majú príjem vyšší ako hranica životného minima, ale súčasne je nedostatočný na to, aby si uplatnili zvýšený daňový bonus," vysvetlila prezidentka.

Ako spôsob nápravy navrhla upraviť kritérium, podľa ktorého sa rozšíri okruh detí, ktorým vznikne nárok na dotáciu. Prezidentka navrhuje príjmovú hranicu pre získanie dotácie na obed nastaviť minimálne na úroveň dvojnásobku životného minima, čím sa zabezpečí, že ani jedno dieťa neprepadne sitom tejto pomoci.

Poslanci by mali tiež na aktuálnej schôdzi definitívne rozhodnúť o novele ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Vyplýva z nej, že vláda by mohla vyhlásený núdzový stav opakovane predlžovať najviac o 40 dní. Schváliť to však bude musieť parlament, a to najneskôr 20 dní odo dňa účinnosti predĺženého núdzového stavu. Zároveň by malo plénum rozhodnúť aj o novele zákona o Ústavnom súde SR. Jej cieľom je doplniť možnosť prieskumu rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu Ústavným súdom SR.