Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Poslanci vítajú, že prezidentka odobrila zmeny vo financovaní škôl

Na snímke poslanec Národnej rady SR Richard Vašečk. Foto: TASR Martin Baumann

Nová legislatíva má platiť od 1. januára.

Bratislava 9. decembra (TASR) - Koaliční poslanci Národnej rady (NR) SR vítajú, že prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon, ktorým sa upravuje financovanie súkromných a cirkevných škôl. Hovoria o odstránení diskriminácie. Nová legislatíva má platiť od 1. januára.

"Každé dieťa, bez ohľadu na to, akú školu navštevuje, musí dostať v plnej výške finančné prostriedky, ktoré štát na naň určuje. Ďakujem za spoluprácu ako ministerstvu školstva, tak koaličným partnerom a rovnako prezidentke, ktorá dala tejto novele definitívne zelenú," uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda školského parlamentného výboru Richard Vašečka (OĽANO).

Novelu zákona o štátnej správe v školstve odmieta Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a tvrdí, že zo samospráv vytvára bezmocného sponzora. "Vnímame obavy samospráv, ale Prešovský samosprávny kraj túto normu zaviedol do praxe už pred troma rokmi, takže verím že ostatné samosprávy s tým nebudú mať problém," reagoval poslanec Jozef Lukáč (Sme rodina).

ZMOS prezidentku žiadal o vrátenie novely do parlamentu a o iniciovanie preskúmania súladu novely s ústavou podaním na Ústavný súd SR. Vašečka vtedy reagoval, že novelu nepovažuje za protiústavnú. Dodal, že s pripomienkami z medzirezortného pripomienkového konania sa ešte bude pracovať, pretože rezort školstva pripravuje ďalšiu novelu zákona o štátnej správe v školstve.

Poslankyňa Mária Šofranko (OĽANO) dodala, že na problém neférového financovania ich upozornilo 26 organizácií. Argumenty niektorých zástupcov miest boli podľa poslanca Radovana Slobodu (SaS) absurdné. "Napravili sme diskrimináciu a nespravodlivosť, nie je dôvod, prečo by mali mať deti v súkromných a cirkevných školách menej financií," uviedol.

Legislatívnou zmenou sa má odstrániť "nerovné postavenie zriaďovateľov týchto škôl v porovnaní so zriaďovateľmi škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a samosprávnych krajov, ak ide o prerozdeľovanie podielových daní".

Novela upravuje financovanie školstva tak, aby bola rešpektovaná autonómia zriaďovateľov cirkevných škôl a školských zariadení v súlade s platnými zmluvami medzi štátom a cirkvami a tiež zriaďovateľov súkromných škôl a školských zariadení. Má ísť o opatrenie vo vzťahu k princípu rovného financovania každého žiaka bez ohľadu na zriaďovateľa školy.