Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Poslanci začali diskusiu k voľbe kandidáta na generálneho prokurátora

Na archívnej snímke poslanci parlamentu. Foto: TASR Pavol Zachar

O post generálneho prokurátora sa uchádza sedem kandidátov.

Bratislava 25. novembra (TASR) - Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár (Smer-SD) otvoril druhý rokovací deň 18. schôdze parlamentu. Poslanci začali deň diskusiou o voľbe generálneho prokurátora. Naplánovaná je na stredu aj samotná voľba. Tá sa môže ešte posunúť.

O post generálneho prokurátora sa uchádza sedem kandidátov. Uchádzačmi sú prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR Jozef Čentéš, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Ján Šanta a Maroš Žilinka, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Rastislav Remeta a sudca Najvyššieho súdu (NS) SR Juraj Kliment. Všetci prešli verejným vypočutím v ústavnoprávnom výbore. Generálneho prokurátora menuje do funkcie prezident SR.


Grendel: Každý kandidát na šéfa GP má lepšiu reputáciu ako doterajší


Na archívnej snímke podpredseda NR SR Gábor Grendel.
Foto: TASR – Martin Baumann

Ani jeden z kandidátov na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR a jeho prípadné mínusy nevyvolávajú obavy o túto inštitúciu samú o sebe. Ak poslanci Národnej rady (NR) SR z uchádzačov nikoho nezvolia, dehonestujú tým inštitúcie, ktoré ich navrhli. Vyhlásil to podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) v diskusii k voľbe kandidáta na generálneho prokurátora. Skonštatoval, že všetci uchádzači sú čestní a odborne zdatní.

"Som presvedčený, že všetci siedmi kandidáti sú čestní, odborne zdatní, profesionáli a niektorí z nich, to je veľmi dôležité kritérium, sa v zlomových okamihoch zachovali ako statoční ľudia," uviedol Grendel s tým, že každý z nich má podľa neho lepšiu reputáciu ako doterajšie vedenie prokuratúry. Podotkol, že hoci môžu mať aj nejaké mínusy, tieto nevyvolávajú obavu o inštitúciu generálnej prokuratúry.

Poukázal aj na to, že po prvý raz bude voľba verejná, čo by malo eliminovať zákulisné hry pri hlasovaní. Zároveň vyzdvihol verejné vypočutie uchádzačov v Ústavnoprávnom výbore NR SR.

"Štát, v ktorom generálny prokurátor prehliada zlyhania, hoci má kompetenciu rozpútať peklo, nie je skutočným právnym štátom," poznamenal Grendel. Vyzdvihol potrebu spravodlivosti. Keď niekto niečo spácha, mal by byť podľa neho potrestaný a nie povýšený.

Písomne prihlásený do diskusie bol len Grendel. Okrem neho sa ešte ústne prihlásili poslanci Ondrej Dostál (SaS) a Juraj Gyimesi (OĽANO).

Dostál zdôraznil význam voľby generálneho prokurátora. Poukázal na to, že ten, koho poslanci zvolia, bude vo vedení prokuratúry najbližších sedem rokov. Pripomenul, že aj preto kandidátom kládli vo výbore otázky. Za dôležité považuje aj to, že voľba v pléne NR SR bude verejná.

Nezaradený poslanec Ján Blcháč upozornil, že prokuratúra má dve základné zložky - trestný a netrestný úsek. "Možno aj netrestný úsek si zaslúži pozornosť," poznamenal. Verí, že nový generálny prokurátor prispeje k zlepšeniu aj na tomto úseku.

Gyimesi podotkol, že volanie občanov po spravodlivosti treba zhmotniť aj tým, aby sa zvolil čo najlepší kandidát. "Je to našou psou povinnosťou," zdôraznil. Verí, že nový generálny prokurátor "nerozpúta peklo, ale rozpúta spravodlivosť". Na kvalitu uchádzačov má podobný názor ako Grendel.

Vetrák: V koalícii sme na začiatku rokovaní o kandidátovi na šéfa GP


Na archívnej snímke poslanec NR SR Milan Vetrák.
Foto: TASR - Jaroslav Novák

Koaličné strany sú na začiatku rokovaní o kandidátovi na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Pre TASR to uviedol predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák (OĽANO). Hnutie podľa jeho slov zatiaľ nerobilo okruh preferovaných kandidátov. Poslanci zo strany Za ľudí si už urobili užší výber mien, potvrdila šéfka klubu Jana Žitňanská. Sme rodina hovorí, že ak nedôjde k dohode, má platiť zelená karta v hlasovaní. Parlament má podľa plánu voliť kandidáta v stredu, Vetrák hovorí, že je to skôr nereálne. Šéfka klubu SaS Anna Zemanová uvádza, že uchádzačov o post generálneho prokurátora nie je tak veľa, aby v koalícii nebola šanca na prienik.

"Zatiaľ sme nerobili užší výber. Ak to bude požiadavka koaličných partnerov na lídra hnutia, určite sa vieme k veci postaviť aj takto. Preberali sme najmä negatíva a pozitíva jednotlivých kandidátov a čo očakávame od najlepšieho kandidáta," uviedol pre TASR Vetrák. "Platí, že hlasovať sa nebude, pokiaľ nie je dohoda na najvhodnejšom kandidátovi. Dnešné hlasovanie je len orientačné a skôr nereálne," doplnil. OĽANO na utorkovom (24. 11.) poslaneckom klube preberalo verejné vypočúvanie kandidátov a ich osobné profily. "Neuzavreli sme to, rokovania naďalej prebiehajú," doplnil šéf klubu hnutia Michal Šipoš.

Aj Sme rodina sa chce dohodnúť na spoločnom kandidátovi. "Ale v prípade, že k tomu nedôjde, platí pôvodná zelená karta v rámci jednotlivých klubov," uviedol pre TASR podpredseda klubu Sme rodina Miloš Svrček. "My sme nominovali Maroša Žilinku, ale podstatná je pre nás dohoda na koaličnej rade," dodal šéf klubu Peter Pčolinský.

"Ešte stále prebiehajú rokovania, prvý klub sme už mali. Myslím si, že z našej strany sa rysujú dobré riešenia, s ktorými predseda (šéf SaS Richard Sulík, poznámka TASR) rokuje s ostatnými koaličnými partnermi," povedala pre TASR Zemanová. Priblížila, že v klube sa dohodli na viacerých kandidátoch. Podotkla, že uchádzačov na túto funkciu nie je tak veľa, aby v koalícii nebola šanca na prienik.

Šeliga: Úlohou šéfa GP bude vyrovnať sa s minulosťou a vrátiť dôveru GP


Na archívnej snímke podpredseda NR SR Juraj Šeliga.
Foto: TASR - Martin Baumann

Úlohou nového šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR bude najmä vyrovnať sa s minulosťou, zároveň bude musieť prinavrátiť ľuďom dôveru v prokuratúru. Skonštatoval to podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) v pléne parlamentu počas diskusie k voľbe kandidáta na generálneho prokurátora. Dodal, že aj preto vypočúvali uchádzačov v ústavnoprávnom výbore niekoľko hodín, aby zistili, ktorý z nich to bude schopný urobiť.

"Robili sme všetko, čo sme mali urobiť, aby sme zistili, kto sa chce stať generálnym prokurátorom, aká je jeho minulosť, ako je schopný sa vyrovnať so svojou minulosťou a čo prináša do budúcnosti, čím chce pomôcť Slovensku, akým spôsobom chce posunúť GP," uviedol Šeliga s tým, že považuje za lepšie klásť veľa a ráznych otázok vo výbore. Zdôraznil, že úlohou nového šéfa prokuratúry bude hlavne vyrovnať sa s minulosťou, ako napríklad masová korupcia. Rovnako bude musieť podľa neho garantovať, že zákon bude platiť pre všetkých a bude mať úlohu rozviazať ruky prokurátorom.

Šeliga hovorí o historickej šanci urobiť hrubú čiaru a začať vyšetrovať slobodne v zmysel zákona. Pripomenul aj volebné programy koaličných strán, ktoré sľubovali očistu. Verí preto, že zvolia generálneho prokurátora čo najskôr. Počas diskusie kritizoval tiež opozíciu, že jej zástupcovia nie sú v pléne a nezapájajú sa do diskusie.

Poslanec Marián Saloň (Smer-SD) reagoval tým, že v pléne nie je ani dostatok poslancov strany Za ľudí. "Viete koľkí tu sedíte z vašej strany počas prerokovania tohto bodu? Dvaja," reagoval na výčitku Šeligu.