Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. marec 2025Meniny má Blahoslav
< sekcia Slovensko

Poslanec L. Kamenický pred nástupom do verejnej funkcie podnikal

Ladislav Kamenický, archívna snímka. Foto: TASR - Jakub Kotian

Po vymenovaní za ministra financií je pripravený odpovedať na otázky médií.

Bratislava 11. apríla (TASR) - Predseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet Ladislav Kamenický (Smer-SD) sa pred nástupom do verejnej funkcie živil podnikateľskou činnosťou. Poslanec to uvádza v stanovisku k niektorým informáciám, ktoré považuje za zavádzajúce a chce ich uviesť na pravú mieru. Informoval o tom vo štvrtok hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút.

Kamenický založil a viedol viacero menších spoločností, pričom v piatich z nich je stále spoločník, čo, ako dodáva, sa nevylučuje a nie je v rozpore so zákonom, respektíve v konflikte záujmov.

"Žiadna z existujúcich spoločností nie je v konkurze ani reštrukturalizácii, nemá žiadne dlhy a nedoplatky alebo pohľadávky voči štátu. Navyše, ani jedna z predmetných spoločností sa nikdy neuchádzala o štátne zákazky," zdôraznil. Rovnako to platí aj v troch spoločnostiach, ktorých podiel v roku 2001 predal a odvtedy nemá s nimi nič spoločné.

Po vymenovaní za ministra financií je pripravený odpovedať na otázky médií.

Ladislav Kamenický je pravdepodobným nástupcom Petra Kažimíra (Smer-SD) na poste ministra financií. Prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok prijal demisiu ministra financií Kažimíra a vedením rezortu dočasne poveril premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Premiér zvoláva k slintačke a krívačke mimoriadne rokovanie vlády

Cieľom podľa neho bude vyhodnotenie účinnosti prijatých krokov, spolupráce zodpovedných subjektov, súčinnosti s medzinárodnými organizáciami a návrh ďalšieho postupu.

- Organizácia Spojených národov (OSN) neposlala Slovensku žiadny list. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) Juraj Blanár (Smer-SD) to uviedol v reakcii na piatkovú tlačovú konferenciu opozičnej SaS.

- Vzhľadom na závažnosť informácií, ktoré o šírení slintačky a krívačky na piatkovom rokovaní vlády SR poskytli minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) a hlavný veterinár, zvoláva premiér Robert Fico na sobotu mimoriadne rokovanie vlády.

- Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö získal malý glóbus za triumf v šprinte vo Svetovom pohári. V záverečnom 9. podujatí sezóny v nórskom Holmenkollene zvíťazil v rýchlostných pretekoch na 10 km suverénnym spôsobom po bezchybnej streľbe.

- Tajomník ruskej Bezpečnostnej rady Sergej Šojgu pricestoval v piatok do Severnej Kórey (KĽDR), kde ho prijal tamojší vodca Kim Čong-un.

- Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, zamietol v piatok návrh právoplatne odsúdeného bývalého žilinského sudcu Pavla Polku na upustenie od výkonu zvyšku jeho peňažného trestu vo výške 18.750 eur.

- Minister investícií Samuel Migaľ verí, že pri novelách zákonov z dielne ešte bývalého šéfa rezortu športu Dušana Keketiho nájdu konsenzus. S novým ministrom športu Rudolfom Huliakom (nezávislý) bude komunikovať o svojich pripomienkach.

- Izrael plánuje prevziať kontrolu nad väčším územím v Pásme Gazy a varuje pred jeho čiastočnou anexiou, uviedlo tamojšie ministerstvo obrany. Krajina žiada, aby palestínske militantné hnutie Hamas prepustilo zvyšných izraelských rukojemníkov zadržiavaných v enkláve.

- Zima 2024/25 skončila na Slovensku ako 14. najteplejšia zima. Priemerná priestorová teplota vzduchu bola 0,1 stupňa Celzia. Na tlačovej konferencii o tom informoval klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Peter Kajaba.

- Polícia zadržala tento týždeň ďalšieho vodiča, ktorý jazdil pod vplyvom alkoholu. Dychová skúška u 29-ročného Güntera z Bratislavy preukázala takmer dve promile, pozitívny výsledok vykázal aj orientačný test na návykové látky.

- Doterajší štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Michal Kaliňák sa stane štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra SR. Do tejto funkcie ho v piatok vymenovala na rokovaní vláda.

- Na Slovensku sa potvrdil výskyt slintačky/krívačky v troch chovoch v okresoch Komárno a Dunajská Streda.

- Nemecko v piatok zhabalo chátrajúci tanker Eventin, ktorý sa v januári našiel na jeho pobreží. Plavidlo je súčasťou tieňovej flotily využívanej Ruskom slúžiacej na obchádzanie protiruských sankcií na vývoz ropy. V piatok o tom informoval týždenník Spiegel.

- Sudánska armáda tvrdí, že sa jej v piatok podarilo opätovne obsadiť prezidentský palác v Chartúme. Od začiatku občianskej vojny pred takmer dvoma rokmi ho ovládali polovojenské Sily rýchlej podpory (RSF).

- Ľadovce sa topia rýchlejšie než kedykoľvek predtým, v dôsledku čoho sú ohrozené zásoby potravín a vody pre dve miliardy ľudí na celom svete. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

- Slovenský hokejista Martin Pospíšil prispel asistenciou k víťazstvu Calgary na ľade New Jersey 5:3. Dvadsaťpäťročný útočník nastúpil na pravom krídle elitného útoku Flames, odohral 15:18 min a vyslal štyri strely na bránku Devils.

- Pracovná večera summitu Európskej rady v Bruseli prebehla v znamení prvých debát o príprave viacročného finančného rámca (VFR) EÚ na roky 2028 - 2035. Potvrdil to premiér SR Robert Fico (Smer-SD) po skončení rokovaní.

- Slovenskí futbalisti remizovali vo svojom prvom zápase play off o postup do B-divízie Ligy národov so Slovinskom 0:0.

- Spojené štáty čoskoro uzavrú s Ukrajinou dohodu o prístupe k jej kovom vzácnych zemín. Vyhlásil to vo štvrtok americký prezident Donald Trump.

- Od polnoci bude z dôvodu pravdepodobného výskytu slintačky a krívačky v dvoch slovenských chovoch dobytka opäť platiť zákaz dovozu hospodárskych zvierat zo Slovenska do ČR.