Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Slovensko

Povstalecké filmy sú rôznorodé,spája ich ideologizovaný prístup k téme

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Väčšina filmov s povstaleckou a odbojovou témou sa odohrávala vo vidieckom, nanajvýš malomestskom prostredí, každopádne, v blízkej spätosti s horami, lesmi a lúkami.

Bratislava 13. augusta (TASR) - Slovenské národné povstanie (SNP) nebolo len témou slávneho filmu Paľa Bielika Vlčie diery, ktoré režisér a scenárista nakrútil v roku 1948. Medzi vojnové a povstalecké snímky radí filmová publicistka, kritička a historička Eva Vženteková aj tituly Prerušená pieseň (1960), Stretnutie (1975), Vojaci slobody (1975), Rozdelení (1976), Poéma o svedomí (1978) alebo Na druhom brehu sloboda (1984). "Tie filmy sú dosť rôznorodé, ale vždy je prítomná línia ideologizovaného, takpovediac ortodoxného prístupu k tejto téme," povedala pre TASR Vženteková. Upozornila aj na "kritickejšie, problematizujúce" filmy Zvony pre bosých (1965), Človek na moste (1972), Veľká noc a veľký deň (1974), Život na úteku (1975).

"Väčšina filmov s povstaleckou a odbojovou témou sa odohrávala vo vidieckom, nanajvýš malomestskom prostredí, každopádne, v blízkej spätosti s horami, lesmi a lúkami, ktoré akoby podporovali národno-rurálny ráz Povstania, jeho pomyselnú ľudovú vzburu s podporou ochranných hôr," vysvetľuje Vženteková s tým, že Vlčie diery sú pionierskym predstaviteľom tohto typu filmov. "Od 70. rokov, kedy popri normalizačných reštrikciách dochádzalo k postfederalizačnému rozmachu filmov o Povstaní ako národno-straníckej 'akvizície' s vlastnými vodcami a elitou, mnohé filmy sa začali odohrávať v mestských prostrediach, vrátane priznaného štatútu hlavného mesta a mestských centier opozičného politického diania a konšpiračných aktivít," poznamenala.

V 70. rokoch podľa Vžentekovej začínajú byť filmy s povstaleckou a odbojovou témou oproti variantu ľudového či partizánskeho odporu historicky otvorenejšie. "Miesto ľudových hrdinov či miestnych partizánov vo filmoch vystupujú konkrétne historické postavy partizánov, i keď predtým členov domácej armády, ktorá bojovala po boku nacistického Nemecka," dodáva filmová historička a uvádza príklad Jána Nálepku, ktorého príbeh zachytáva film Zajtra bude neskoro (1972) či Ľudovíta Kukorelliho, zvečneného v diptychu Život na úteku (1975) a Choď a nelúč sa (1979).

"Obaja sa však konca vojny nedožili, a tak sa nestali problematickými pre nasledujúce obdobie represálií, ktoré viacerých odbojárov postihlo. Po získaní ústredných československých postov Gustávom Husákom si Povstanie privlastnila emancipovaná národná komunistická strana a jej predstavitelia z čias Slovenského štátu sa stali hlavnými hrdinami propagandistického odbojového veľkofilmu Poéma o svedomí (1978)," ozrejmila Vženteková.

Do pozornosti dáva aj veľkorozmernejšie koncipovaný film Choď a nelúč sa (1979), ktorý na plátna kín priniesol aj dovtedy tabuizovaných zástupcov domácej armády - generála Augustína Malára, podplukovníka Mikuláša Markusa, plukovníka Viliama Talského. "Menil sa aj obraz nepriateľa, predovšetkým toho nemeckého, od plošného, anonymného ničiteľa k odlišovaniu jeho etnicity od nacizmu, takže v dvoch snímkach vystupujú dokonca aj Nemci zapojení do protihitlerovského odboja (Veľká noc a veľký deň, Do posledného dychu)," pripomenula.

"V podstate všetky filmy majú spoločné to, že sa vyhýbajú akýmkoľvek obrazom ozbrojeného vnútro-občianskeho konfliktu (okrem filmov Polnočná omša, 1962 a Dolina, 1973), rovnako ako viac či menej ignorujú náboženské ukotvenie Slovenského štátu, výnimočne ho čiastočne (Pieseň o sivom holubovi, 1961) či plošnejšie zosmiešňujú (Cnostný Metod, 1979)," konštatuje Vženteková. Dodáva, že meritórny útok na cirkev sa prekvapivo vyskytuje len v jednom filme, v Polnočnej omši (1962). "V Poéme o svedomí (1978) došlo až ku komickým riešeniam vyhrotených ideologizovaných prístupov k téme, keď pri panoramatických záberoch mesta s vežami kostolov, sa kamera zníži tak, aby tieto veže v zábere neboli," uzavrela.

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Ruský prezident Vladimir Putin údajne Spojeným štátom ponúkol zastavenie bojov na Ukrajine pozdĺž súčasných frontových línií.

- Vo Zvolenskej Slatine po lokálnej búrke zatopilo viaceré pivnice rodinných domov, interiéry i dvory.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyzval Britániu a Európsku úniu (EÚ), aby chránili multilaterálne obchodné systémy.

- Prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

- V muničnom sklade východne od Moskvy nahlásili silný výbuch. Explózia bola údajne zapríčinená požiarom, ktorý vznikol „porušením bezpečnostných predpisov“.

- Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19. S takýmto návrhom chce na stredajšie rokovanie kabinetu prísť premiér Robert Fico.

- Českí hasiči približne po 22 hodinách lokalizovali rozsiahly požiar plastov pri obci Rynholec v Stredočeskom kraji. Oheň sa už nešíri, zásah však bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.

- Izraelské orgány našli pozostatky 40-ročného muža, ktorý sa v pondelok stratil na pobreží mesta Chadera krátko po ohlásení útoku žraloka.

- Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová verí, že existuje priestor na rokovania Európskej únie (EÚ) s USA o clách.

- V okresoch Námestovo, Košice, Košice-okolie a Tvrdošín sa môžu vyskytnúť prívalové povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého stupňa a pre okres Námestovo druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Dánska vláda plánuje minúť 4 miliardy dánskych korún (536 miliónov eur) na nákup 26 plavidiel určených na hliadkovanie, riešenie únikov ropy a dohľad nad podmorskými káblami, vyhlásil minister obrany Troels Lund Poulsen.

- Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) nemá povinnosť zverejniť závery vyšetrovania o pôvode vírusu Sars-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19, uviedol nemecký Spolkový správny súd.

- V sobotu (26. 4.) by mohol byť na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka štátny smútok. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Kabinet má o jeho vyhlásení rozhodnúť v stredu (23. 4.).

- Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že predá časti svojej divízie Digital Aviation Solutions súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy USD (9,29 miliardy eur).

- Slovenský hokejista Martin Fehérváry nedohrá sezónu v zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný obranca Washingtonu Capitals utrpel v závere základnej časti zranenie pravého kolena a musel absolvovať operáciu menisku.

- Vladimír Országh povedie slovenskú hokejovú reprezentáciu v pozícii hlavného trénera aj na tohtoročných majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku. Taktovku preberie po Craigovi Ramsaym, ktorému aktuálny zdravotný stav po zápale pľúc neumožňuje účasť na šampionáte.

- Česko bude na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu vo Vatikáne, zastupovať premiér Petr Fiala.

- Švédsko, Fínsko, Nórsko a Litva plánujú posilniť svoje obranné kapacity v oblasti Baltského mora spoločným nákupom niekoľkých stoviek bojových vozidiel CV90.

- Britský premiér Keir Starmer v utorok privítal minulotýždňové rozhodnutie Najvyššieho súdu, podľa ktorého zákon o rovnosti definuje ženu ako niekoho, kto sa biologicky narodil ako žena.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa zúčastní na pohrebe pápeža Františka v sobotu (26. 4.) vo Vatikáne. Leteckým špeciálom s ním pôjdu aj predstavitelia katolíckej cirkvi.