Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

M. Klus vidí v elektronickom hlasovaní riziká kybernetických útokov

Martin Klus, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Vetrák vníma hlavný problém zavedenia elektronického hlasovania v nepripravenosti štátnych informačných systémov.

Bratislava 11. októbra (TASR) - Vytvorenie aplikácie na zasielanie žiadostí o voľbu poštou zo zahraničia, zavedenie jednotného elektronického zoznamu voličov či rozšírenie možnosti hlasovať poštou aj pre voľby prezidenta SR a eurovoľby, to sú témy, na ktorých sa podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa (SaS) zatiaľ zhodli členovia pracovnej skupiny zriadenej ministerstvom vnútra. Skupina má analyzovať riziká elektronického hlasovania zo zahraničia vo voľbách do Národnej rady SR, ako aj riešiť ďalšie súvisiace témy. Podľa šéfa parlamentného ústavnoprávneho výboru Milana Vetráka (OĽANO) sa má skupina stretávať na mesačnej báze. Predpokladá, že analýza by mohla byť spracovaná do konca roka. Skupina sa naposledy stretla začiatkom októbra.

Pracovná skupina sa podľa Klusa zaoberá aj zavedením voľby zo zahraničia na zastupiteľských úradoch. Dodal, že členovia skupiny sa zhodli na potrebe zadefinovania ústavných a technických predpokladov, ktoré je potrebné splniť pre zavedenie elektronického hlasovania, ako aj na potrebe porovnania rizík elektronického hlasovania a rizík voľby poštou.

Vetrák vníma hlavný problém zavedenia elektronického hlasovania v nepripravenosti štátnych informačných systémov. Dodal, že na Slovensku je ešte veľa miest, ktoré nie sú pokryté internetom. Problém je aj s viacerými negatívnymi skúsenosťami zo zahraničia, napríklad zo Švajčiarska či Estónska. Klus vidí riziká kybernetických útokov a s tým súvisiace riziká manipulácie s výsledkami hlasovania či možnosti volebnej korupcie. "Veľmi dôsledne bude treba zabezpečiť aj tajnosť elektronického hlasovania či jeho zrozumiteľnosť, aby nebolo príliš komplikované napríklad pre voličov s nižšou počítačovou gramotnosťou," pripomenul.

Vzhľadom na riziká je podľa Vetráka na mieste uvažovať aspoň o pilotnom projekte, ktorý by sa týkal obmedzenej časti voličov, napríklad vojakov na misiách v zahraničí. Výsledky analýzy a návrh na vykonanie prípadných legislatívnych zmien budú podľa tlačového odboru rezortu vnútra predmetom rokovania vlády. "V súčasnosti nie je možné určiť termín predloženia výstupu na rokovanie vlády," dodal odbor.

V pracovnej skupine sú zástupcovia rezortov vnútra, zahraničných vecí, spravodlivosti, investícií, ako aj štátnej volebnej komisie či Národného bezpečnostného úradu. Sú v nej aj zástupcovia Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Ústavu informatiky Slovenskej akadémie vied či Štatistického úradu SR, ako aj občianske združenie (OZ) Slovensko.Digital a Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku. Prizvaní sú aj zástupcovia OZ Srdcom doma a ústavnoprávneho výboru.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) nedávno vyhlásil, že by chcel, aby do budúcich parlamentných volieb mohli Slováci zo zahraničia hlasovať elektronicky. Zavedenie elektronického hlasovania zo zahraničia po zvážení bezpečnostných rizík má vláda aj vo svojom programovom vyhlásení.

MAŽGÚT: Pôsobenie pápeža Františka prekračovalo hranice cirkvi

Počas pápežovej návštevy v septembri 2021 bolo možné zažiť jeho vľúdnosť a solidaritu aj k ľuďom na okraji spoločnosti, povedal poslanec J. Mažgút (Smer-SD). (správa, PODCAST, VIDEO)

- V sobotu o 8.00 h začne na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka platiť štátny smútok. Až do jeho skončenia o 18.00 h sa zakáže hazard.

- Deväťposchodovú bytovku zasiahol ruský dronový útok na ukrajinské mesto Kamianske v Dnepropetrovskej oblasti v strednej časti Ukrajiny.

- V sobotu o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka.

- Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Rizikom je najmä globálny vývoj.

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.